Belgie a její zajímavosti
Belgie je poměrně malá, ale významná země na západě Evropy. Belgie se nachází v západní Evropě a hraničí na severu s Nizozemskem, na východě s Německem a Lucemburskem, na jihu s Francií, severozápadní hranici pak tvoří pobřeží Severního moře.
Rozloha Belgie je 30 518 km čtverečních. Sever země obývají Vlámové, kteří mají svůj vlámský jazyk, jih francouzsky mluvící Valoni. K těmto dvěma úředním řečem však patří ještě němčina.
Na plochém pobřeží s písčitými plážemi a dunami najdete malebná přímořská městečka. Moře je zde sice o dost studenější než v jižní Evropě, ale v létě se zde přesto dá koupat.
Musíte vidět:
Antverpy
Neskutečné spojení historických slohů, eklektické secesní domy oproti renesančním vilám, středověké hrady tvořící kulisu barům a kavárničkám.
Brusel
Grand'Place, jedno z nejkrásnějších náměstí Evropy, Královský palác, gotická Katedrála sv. Michala. Kostel Notre Dame de Sablon, před kterým se každé dva roky v srpnu na počest obětí boje za svobodu připravuje nádherný květinový koberec.
Triumfální oblouk v parku Cinquantenaire připomínající vznik státu, slavné Atomium a monumentální budova Evropského parlamentu, nazývaná krabice sýra.
Gent
Slavné středověké město s hrozivým hradem Gravensteen, městským muzeem Huis van Alijn a obrovskou galerií současného umění Stedelijk (SMAK).
Cinquantenaire Museum - královské muzeum z rozsáhlou sbírkou artefaktů z celého světa.
Hautes Fagnes Nature Reserve - bažinatý lesy národního parku jsou oblíbeným únikovým místem Belgičanů.
Turistická informační kancelář (TIB) sídlí v radnici na Grand 'Place. Má k dispozici mapy, prospekty, informační brožury a návštěvnický pas, který umožňuje využívat zlevněné vstupné do muzeí a zdarma MHD.
Na venkově je třeba navštívit zejména malebné vlámské městečka Brugge, Gent, Leuven zda Ostende s množstvím center umění a typických kaváren, bojiště Waterloo a zámky a přírodní krásy v hornaté části Valonska.
Zdravotnictví:
Za zdravotní služby se v Belgii platí. Občané ČR mají do vstupu ČR do EU nárok na stejné poskytnutí zdravotní péče, jaké platí pro občany Belgie. Je třeba mít evropský zdravotní průkaz.
Doprava:
- Max. rychlost osobních aut je zde: město/mimo město/dálnice (km/h): 50/90/120
- Povolené množství alkoholu v krvi je 0,5 promile
- Poplatky za použití silnic se zde neplatí.
- Další dopravní informace: modré a žluté pruhy ve městech značí omezení resp. zákaz parkování.
Řídí se zde vpravo. Belgické silnice a dálnice jsou ve skvělém stavu. Hlavní města (kromě Ander) spojují dálnice bez poplatků.
V Belgii najdete dostatečné množství čerpacích stanic. Děti mladší 12 let nesmí sedět na přední sedačce. A pozor, pokuty za nedodržování dopravních předpisů jsou vysoké!
Půjčovny automobilů:
Ve větších městech, hotelech a na letištích si můžete pronajmout vůz, a to s řidičem nebo i bez, záleží na vás. K půjčení vám postačí národní řidičský průkaz (doporučujeme mít mezinárodní).
Autobusová doprava:
V Belgii funguje rozsáhlá síť regionálních autobusových linek, které provozují soukromé společnosti na základě regionálních jízdních řádů.
Taxi:
Velký počet najdete především ve velkých městech. Spropitné bývá započítáno v ceně jízdného, takže záleží jen na vás jestli dáte ještě něco na víc.
Železniční doprava:
V Belgii najdete hustou železniční síť. Drtivá většina spojů jezdí maximálně v rozmezí několika hodin, na frekventovaných tratích častěji.
Cestovat je možné první nebo druhou třídou, zakoupit si můžete jednosměrnou nebo obousměrnou jízdenku. Děti od 6 do 11 let platí poloviční jízdné. Využít můžete i zlevněné víkendové jízdné a různé časové jízdenky, které lze zakoupit na vlakových nádražích.
Městská doprava:
Velká města se chlubí dobře fungujícím systémem dopravy, jinak vám všude jezdí autobusy. Jezdit lze za jednosměrné a časové jízdné nebo za dlouhodobé časové jízdenky.
Gastronomie:
Belgie je zemí gurmánů a na jejich receptech je to znát. Je to také země skvělé čokolády a piva.
Typická jídla se liší dle geografické polohy, ale základ tradiční kuchyně mají Valoni i Vlámoéí stejný. Nejdůležitější jsou ryby, mořské plody, drůbež a zvěřina.
Valoni i Vlámové se shodují na pivu jako na nejtypičtějším belgickém nápoji. Piva vaří v Belgii neuvěřitelné množství druhů i zcela odlišných a pro našince někdy až nepivních chutí (třešňové, zázvorové, meruňkové aj.)
Speciality
Skoro všude v Belgii, ale zejména v Bruselu, najdete opravdovou vášeň místních lidí – slávky jedlé. Podávají se ve velkém tmavém hrnci, připravené na nespočet různých způsobů, přírodní, na pivu, na víně, s indickým kořením, na másle aj.
Další specialitou, kterou nezapomeňte ochutnat je waterzooi - kuřecí nebo rybí vývar se spoustou zeleniny a smetanou nebo pečený úhoř se zelenou bylinkovou omáčkou a hranolkami.
Co si ale určitě musíte dát je Stoemp - Tvoří ji šťouchané brambory (nebo bramborová kaše) se zeleninou např. vařené zelí, mrkev, cibule, pórek, špenát či hrášek. K tomu se podává slanina, opečená klobása nebo uzené maso, případně mleté maso či smažené vajíčko.
Předkrmy
Typické belgické předkrmy se velmi podobají těm francouzským. Paštiky všeho druhu, nejvíce zvěřinové. Poté kachní játra, mušle svatého Jakuba, ve valonské části i hlemýždi, nejrůznější saláty…
Dezerty
Určitě je to belgický sýr či belgické vafle s příchutěmi, na které si jen vzpomenete.
Fast-food
Nejsilnější zastoupení zde mají vafle, hranolky a ryby.
Restaurace
V Belgii je velice těžké rozlišovat kavárny, bistra, restaurace a pivnice. Na rozdíl od České republiky nabízejí v belgických kavárnách teplou kuchyni, v pivnicích i bistrech si můžete dát kávu a zákusek.
Rozeznáte snad jedině restauraci. Ceny jsou tu v průměru nižší než v ostatních evropských zemích, ale vysloveně levných lokálů najdete v Belgii velice málo.
Pouze na vesnicích, ale tak je to vlastně skoro v každé zemi. Co se týče spropitného, tak to je již zahrnuto v celkové ceně při placení, a pohybuje se kolem 16%.
Čokoláda
Kdo by neznal belgickou čokoládu. Počátky můžeme hledat již v 17. století, kdy byla Belgie ještě pod vládou Španělů, kteří přivezli čokoládu z Nového světa.
V Belgii existuje více než 2 000 velkých i malých čokoládoven, a mnohé z nich se drží tradičních způsobů výroby, a předávají svoje (často tajné) recepty z generace na generaci.
Regionální svátky:
- 11.7. - svátek Vlámského společenství (vlámské instituce, úřady mají zavřeno, obchody apod. nikoliv)
- 27.9. - svátek Francouzského společenství (tj. valonské a bruselské instituce a úřady mají zavřeno, obchody apod. nikoliv)
- 15.11. - svátek Německy mluvícího společenství (v německy mluvícím regionu mají instituce a úřady zavřeno)
Státní svátky:
- Leden: 1. ledna (Nový rok)
- Březen: 31.3. - 1.4. Velikonoce
- Květen: 1. května (Svátek práce)
- 6. čtvrtek po Velikonocích - Nanebevzetí Ježíše Krista
- 7.neděle po Velikonocích - Svatodušní svátky- svatodušní neděle a svatodušní pondělí
- Červenec: 21. července Státní svátek:
- Srpen: 15. srpna (Nanebevzetí panny Marie)
- Listopad: 1. listopadu (Všech svatých)
- 11. listopadu (Den příměří)
- Prosinec: 25. prosince (Vánoce)
Jak se tam dostat:
Letecky
Do Bruselu létají z Prahy pravidelné linky společností ČSA, SkyEurope a Smart Wings.
Autem
Pokud jedete vlastním vozem, potřebujete technický průkaz, mezinárodní řidičský průkaz, zelenou kartu a označení CZ na vozidle. Pokud nejedete vlastním vozidlem, potřebujete notářsky ověřený zápis o půjčení vozu, potvrzený právoplatným majitelem automobilu (ověřenou plnou moc, nejlépe v angličtině).