Co dělat v Marakéši
Marakéš je historicky nejvýznamnější město Maroka. Je znám svojí krásnou architekturou, řemeslnými výrobky a tím, že zde můžete poznat maurskou kulturu.
Marakéš nabízí návštěvníkům kombinaci historických památek, nakupování, restaurací s jídlem a luxusního ubytování.
Nákupy v souku
Rozsáhlá otevřená tržiště, souky, jsou jedním z nejzajímavějších prvků města. Souky nabízejí místní potraviny, plodiny, textil, umění, šperky, šátky, boty a oblečení.
Je potřeba mít místní měnu dirham a začít ze severní části města zvané Jemaa El Fna , kde začíná komerční tržiště, a pak jít uličkami souku dolů.
Dvě hlavní trasy ke středu tržiště se jmenují rue Semarine a rue Mouassine. Krámky kolem Semarine jsou spíš typu bazaru, zatímco trhy na Mouassine spíš ve stylu butiků.
Návštěva mešity Koutoubia
Tradiční almohadskýstyl architektury poznáte na příkladu mešity Koutoubia, jedné z nejznámějších atrakcí Marakéše.
I když její věž měří pouhých 77 metrů, díky plochému terénu je vidět z většiny města.
Nemuslimští návštěvníci sice do tohoto svatostánku nesmějí, mohou si však prohlédnout alespoň exteriér a pozemky, aby se dozvěděli o historii mešity a muslimské víry.
Praktikující muslimové jsou vítaní, aby se připojili k bohoslužbě.
Poznávání maurské historie
Více se o místní maurské historii dozvíte při návštěvě některého z muzeí v Marakéši nebo při výletu do Koubba El-Badiyin, podzemní stavby, která podle historiků kdysi byla náboženským místem.
Koubba El-Badiyin je jediná dochovaná stavba z almoravidské éry za vlády Ali ben Youssefa ve 12. století. Věří se, že stavba byla součástí mycího komplexu mešity Ali ben Youssefa, která však už nestojí.
Návštěvníci se mohou projít komplexem ležícím několik metrů pod současnou úrovní ulic Marakéše, a tak se ponořit do maurské historie.
Procházka ruinami paláce Badii
Palác Badii byl postaven na konci 16. století jako sídlo sultána Ahmed El-Mansoura, který zemřel za méně než rok po jeho dokončení.
Palác tehdy měl stropy i stěny pozlacené zlatem z Timbuktu a vnitřní dvůr s centrálním jezírkem s ostrůvkem, které obklopovaly zahrady.
Stavba paláce trvala 25 let a téměř století zůstala nedotčená, než merenidský sultán Moulay Ismail poručil strhat obložení a přesunout bohatství na sever do jeho vlastního hlavního města Meknešu.
Dnes mohou návštěvníci vyrazit bez průvodce na prohlídku zbytků paláce a jeho pozemků