Túry v neprozkoumaných pohořích Maroka
Maroko je zemí s pohořími, která patří k nejrozeklanější a nejkrásnějším na světě.
Často je však navštíví jen pár turistů za rok nebo jim zůstávají zcela neznámá. V Maroku navíc nejdete širokou škálu klimatických podmínek, což je pro turistiku ideální. Ať už se rozhodnete pro kterékoli pohoří, trekking patří k nejlepším zážitkům z dovolené v Maroku.
Vysoký Atlas
Je to nejvyšší pohoří v tomto severoafrickém ráji pro pěší turistiku. Vysoký Atlas se táhne napříč Marokem od atlantického pobřeží na severovýchodu od Agadir až do severního Alžírska.
Jeho délka dosahuje téměř 1000 km, několik vrcholků překračuje 4000 m a dalších více jak 400 vrcholků překračuje výšku 3000 m. Ty všechny nabízejí úžasné turistické trasy a možnost slézt některé z jejich vrcholů.
Berbeři nazývají Vysoký Atlas draren draren, Hory hor, a jejich přítomnost je jedním z nejpozoruhodnějších aspektů výpravy.
Přestože je tahle oblast divoká a drsná, je už dlouho obývána Berbery, jejichž hliněné chatrče s plochými střechami jakoby vyrůstaly z úbočí hor nad terasovitými zahradami a sady ořešáků a ovocných stromů.
Západní Vysoký Atlas
Nemusíte jít daleko z Jebel Toubkal, abyste našli velmi odlišnou krajinu s velmi odlišnými podmínkami pro turistiku.
Tyto hory sahají na západ až k pláním Souss, jsou teplejší a zelenější a rovněž nabízejí skvělé podmínky pro turistiku. V této oblasti se střídají rozeklané hory a hluboké propasti s lesy, úrodnými nížinami porostlými datlovníky, mandlovníky, olivovníky a ořešáky a s charakteristickými berberskými vesnicemi.
Terén nabízí lehčí trasy, avšak najdete zde i pár náročnějších, které se však bohatě vyplatí.
Klenotem zde je plošina Tichka, kouzelné místo s vysokohorskou loukou, která je obzvlášť krásná na jaře, když ji pokryje koberec lučních květin.
Ačkoli většina tras je méně náročných než v Toubkal, skrz Tichku prochází skrytá propast a obklopují ji husté lesy, vrcholky a fascinující berberské vesnice.
Střední Vysoký Atlas
Velké množství turistů se přesouvá do středního Vysokého Atlasu a do pohoří M’Goun.
To nabízí turistům velmi různorodé vynikající podmínky, protože je odlehlé a relativně nevyužité. Zdejší krajina je dramatická, nabízí sedimentární skalní formace, pohoří, strže a hluboké propasti s tmavě rudými a oranžovými srázy vyhloubenými erozí.
Tyto propasti patří k největším atrakcím oblasti a do některých můžete sestoupit nebo se probrodit vodou (která někde sahá až po prsa, takže získáte nezapomenutelný, avšak mrazivý zážitek).
Jednou z oblíbených možností je jít podél řeky až k jejímu pramenu, přejít hory a pak podél jiné řeky sejít do údolí.
Krajina je mimořádně různorodá, nabízí svěží zelená údolí i vyprahlé skalní stěny. Navíc některé prvky berberské architektury naleznete pouze zde, v Jemenu a v Afghánistánu.
Pohoří Rif
Proč jen do pohoří Rif nepřijíždí více turistů? Okrajové nižší části pohoří se vlní Marokem směrem na jih a nabízejí ideální terén pro pěší turistiku.
Najdete zde velkolepé horské masivy, strže a údolí porostlá lesem z cedrů, korkových dubů a jedlí. Pohoří Rif se nachází blízko Středozemního moře, proto je nejzelenějším pohořím Maroka, obzvlášť vhodným pro túry v jarním období, kdy ho pokryjí květiny.
Na okraji Národního parku Talassemtane také nejspíš objevíte tlupy berberských opic makaků.
Malý Atlas (Anti Atlas)
Posledním výrazným pohořím před Saharou je vyprahlé růžovo okrové pohoří Malý Atlas, pod jehož dvěma rozeklanými vrcholky leží svěží zavlažovaná údolí se šňůrou oáz.
Maroko nabízí takovou škálu podmínek pro turistiku, že ani není divu, že oblast s potenciálem dosud nebyla turisticky využitá.
Malý Atlas kolem Tafraoute nabízí rozeklané holé skály i hojnost svěžích zelených údolí. Hlavní atrakcí je zde Jebel Lekst, “ametystová hora“, což je masivní pohoří táhnoucí se na severozápad od Tafraoute.
I přes drsnost krajiny zde dokážou Berbeři žijící ve vesnicích vypěstovat horské odrůdy pšenice, ječmene, oliv, fíků a mandlí. Jebel Aklim je obklopen berberskými vesnicemi v údolích střežených starobylými pevnostmi kasbah s úžasným výhledem na Vysoký Atlas až k Jebel Siroua.