Mystická atmosféra Tiwanaku
Tiwanaku, je přímo mýtické místo, které na vás bude dýchat svou minulostí. Toto místo se nachází v Bolívijském Altiplanu, což je vrchovina na východním břehu řeky Tiwanaka, a jen 15 kilometrů od jezera Titicaca.
Kultura se vyznačuje architekturou plnou zdobených reliéfů a kreseb. Vznikla někdy v 2. století nebo v 7. století. Vědci se stále nemohou dohodnout, kdy bylo město postaveno a k čemu sloužilo. Příliš mnoho otázek, jedna přináší druhou.
Stavební prvky jsou dokonalé a jedinečné, neuvěřitelně přesné sklony stěn, podzemní kanály, které odstraňovaly podzemní vodu či přesně astronomicky orientované chrámy s úžasnou přesností. Tato kultura je jednoznačně považována za nejdůležitější v před kolumbijským období v Bolívii a nepochybně měla silný vliv pro jiné kultury.
Zdroje uvádějí i různá jména pro toto město jako "obec synů Slunce" nebo "věčné město". Jedno je jisté, již v 16. století španělský kronikář napsal o pozůstatcích Tiwanaku, že je to "město“ hodné obdivu.
V malém muzeu získáte mnoho zajímavých poznatků, budete obdivovat keramiku, kovové předměty či dokonce mumii. Vnější vykopávky jsou úžasné. Stále se opravuje, a uvidíte zde těžce pracující místní lidi s primitivními pracovními pomůckami. Když potom vstoupíte do prostoru "věčného města", uvědomíte si dílo zkázy, které bylo provedeno nejen lidmi ale i zubem času.
V
šude je ale vidět obrovská snaha a mravenčí práce archeologů, a samozřejmě místních lidí. Atmosféra je zde mystická.
Úžasná stéla Pachamama stojí ve speciálním muzeu postaveném jen pro ni. Bohužel, fotografování je zakázáno. Naštěstí jsou zde i menší stély ve venkovních prostorách. Po návštěvě muzea budete do areálu vstupovat vedle pyramidy Akapana, která má ohromující rozměry a skládá se až ze sedmi teras.
Odhaduje se, že na stavbu města bylo použito kolem 4 000 tun materiálu z lomů, vzdálených několik desítek kilometrů na druhé straně jezera Titicaca. Je pravdou, že město leželo v dávných dobách na jeho břehu, ale i tak je záhadou, jak obrovské těžké kameny přepravovali.
Podzemní chrám je jedním z nejuznávanějších objevných úspěchů zlatého věku Tiwanaku. Téměř více než dva metry pod úrovní okolí ve tvaru obdélníku se rozkládají stěny podpírány téměř 57 pilíři, které se skládají z červených pískovcových bloků. Stěny jsou nádherně ozdobeny hlavami, které nejsou stejné. Dokonalý odvodňovací systém funguje i v dnešní době.
Kalasasaya Temple nebo chrám stojících kamenů je dokonale orientovaný podle astronomických těles. Zobrazuje měnící se roční období v 365 dnech roku. Chrám pokrývá asi dva hektary a jeho struktura je založena na pískovcových sloupech a broušených kamenech.
Ve dvou blocích na severní straně se ukrývá díra, přes kterou uslyšíte zvuky ze vzdálenějšího místa. Že by to byl zvukový zesilovač? Najdete zde i dvě důležité sochy. Stéla Ponce, monolit El Fraile a jedinečná Puerta del Sol - Sluneční brána "Inti Punku".Je to nejznámější ze všech památek v Tiwanaku, dokonce snad i na celém světě. Brána je vytesána z jednoho kusu bloku andezitu.
Vysoká je necelé tři metry a 4 metry široká. V její výzdobě je ústředním bodem postava slunečního boha, který skrývá svou tvář za maskou. Magicky bude přitahovat vaší pozornost. Celý povrch zdobí reliéfy. Kromě brány Slunce můžete objevit i bránu Měsíce. Monolit - stéla Ponce je socha, která je vytesaná z jednoho bloku andezitu. Zobrazuje muže ve vzpřímené poloze. Zdobí ho bohatě vyřezávané ikonografie. Toto vše ve vás vyvolá otázky.
Předkové Aymara, kteří zde dnes žijí, věřili, že město bylo postaveno v době zvané "Chamaco pacha" v době, kdy ještě na Zemi nebyli lidé. Říká se, že staré legendy a pověsti vždy mají cosi do sebe, že skrývají v sobě tajemství a naznačují skutečné události. Něco pravdy na tom bude.
Tiwanaku se odlišuje od jiných archeologických míst prostředím, ve kterém se nachází. Je to zvláštní pustá a smutná krajina. Jak ale město vypadalo doopravdy, když leželo na břehu jezera Titicaca? Právem se Tiwanaku řadí mezi nejpozoruhodnější, nejzajímavější a majestátní ruiny celé Ameriky.
Prostor každé brány ve vás vyvolává pocit tajemna. Každá brána vede odnikud nikam. Najednou má člověk pocit, že je na správném místě, že je právě tam a právě teď.