Vnitrozemská Bolívie
Vnitrozemská Bolívie je v podstatě ukázkovým příkladem nejdramatičtější krajiny v Jižní Americe: naleznete zde sněhem pokryté vrcholky And, průzračné laguny, drsné roviny, amazonské deštné pralesy, terasovitá údolí i větrné náhorní plošiny Altiplano.
K nejslavnějším lokalitám patří jezero Titicaca, nejvýše položené splavné jezero na světě a místo, kde se odehrává incká legenda o stvoření. Dále je zde Salar de Uyuni, nejvýše položená a největší solná pláň na Zemi a město La Paz – nejvýše položené velkoměsto světa. Panorama města s chatrnými střechami táhnoucí se kotlinou pod mohutnou horou Illampú jistě patří k nejpozoruhodnějším v obou Amerikách.
Největším pokladem země jsou však samotní Bolivijci. Téměř 2/3 obyvatel je domorodého původu, takže si země zachovává nejčistší kulturní kořeny z celého kontinentu. Pro návštěvníky to znamená úžasnou škálu pestrobarevných festivalů, tajemné rituály, působivou hudbu, čarodějnické trhy a fantastické tance v kostýmech.
Přestože i tady vzniká zakázková turistika, stále je zde dostatek dlouhých cest autobusem přes nebezpečné horské průsmyky, chaotických výletů jeepem prázdnou krajinou a mrazivých nocí ve vysoké nadmořské výšce v ekonomických ubytovnách pod pokrývkou z lamí vlny.
Bolívijská města shrnují závratné kontrasty celé země. V La Paz se mísí tradiční a moderní kultura v celé řadě střetů: můžete se proplétat vedlejšími ulicemi, kde spatříte kosmopolitní restaurace a rušné bary vedle trhů s magickými předměty a uhánějících minibusů. Oproti tomu má město Santa Cruz mladší atmosféru, je známé svým energickým karnevalem a jedná se o vzkvétající centrum uprostřed tropických východních nížin. Koloniální města Sucre a Potosí představují kroniku minulosti celé Bolívie s nabílenými sídly, pozlacenými kostely, monumentálními náměstími a strmými ulicemi dlážděnými kameny. Oproti tomu města Tupiza a Uyuni nabízí něco úplně jiného, izolovanou kulturu měst na pláních Altiplano.
Podoby krajiny jsou závratně proměnlivé a různorodé a zahrnují zelené džungle, bílé solné pláně i mokřiny plné fauny a flóry. Jeden den můžete procházet kaňonem se skalními formacemi a další den kolem vulkanických gejzírů a nekonečných úseků bílé soli. A právě díky této pestrosti a mnohostrannosti bývá cesta do Bolívie tak živá a nezapomenutelná.
Cestování do Bolívie
Letecky
Aerolinie American Airlines nabízejí přímé lety do Bolívie z Miami, zatímco Air Europa nabízejí lety z Madridu. Nejdražší letenky bývají v hlavní sezóně (červenec-srpen, Vánoce, Velikonoce), jejich ceny však klesají v přechodných obdobích (květen-červen a září-říjen) a ještě více v době mimo sezónu (leden-duben a listopad-prosinec).
Doba letu: z Londýna 15 hodin (včetně mezipřistání), z Madridu 11 hodin 30 minut, z New Yorku 12 hodin (včetně mezipřistání), z Miami 6 hodin 40 minut.
Letecké „pasy“: Oneworld Visit South America Pass platí v Argentině, Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Chile (kromě Velikonočního ostrova), Ekvádrou, Paraguayi, Peru, Uruguayi a Venezuele. K zúčastněným aeroliniím patří American Airlines (AA), British Airways (BA), LAN (LA), Qatar Airways (QR), TAM (KK) a jejich pobočky. Pas je nutné si zakoupit mimo Jižní Ameriku v zemi Vašeho bydliště. Umožní Vám neomezené cestování do více jak 60 destinací; můžete podniknout tolik letů, kolik chcete, minimálně však 3 lety.
Vlakem
Železniční spoje jezdí z města Oruro přes náhorní plošinu Altiplano a města Uyuni a Tupiza až do La Quiaca/Villazón na hranici s Argentinou. Provozuje je společnost Ferrocaril Andino.
Další společnost Ferroviaria Oriental provozuje spoje mezi městy Santa Cruz a Quijarro (u brazilské hranice) a Yacuiba (u argentinské hranice).
Poznámka k cestování vlakem: vlak ze Santa Cruz do Quijarra bývá nazýván za „vlak smrti“: ne však kvůli tomu, že by byl nebezpečný, ale protože cesta je pověstně nudná.
Po silnici
Do Bolívie se můžete dostat autobusem ze všech pěti okolních států: Argentiny, Brazílie, Chile, Paraguaye a Peru. Nejjednodušší a nejpoužívanější trasa vede z města Puno v Peru přes přechod Kasani. Hlavní přechod při cestování z Brazílie je v Quijarru, odkud můžete vlakem pokračovat do Santa Cruz.
Z Chile vedou tři trasy: přes průsmyk Tambo Quemado, přes chilské město Calama nebo kolem bolivijského jezera Laguna Verde (kde si můžete naplánovat výlet jeepem k solné pláni Salar de Uyuni). Trasa z Argentiny vede z La Quiaca do bolivijského Villazónu nebo Pocitosu, zatímco trasa z Paraguaye vede z Asunciónu do Santa Cruz - jedná se však o dlouhou cestu, která trvá asi 24 hodin.
Poznámka k cestování po silnici: zavazadla se obvykle ukládají nad nebo pod autobusem, lepší společnosti však nabízejí za příplatek uložení zavazadla. Své příruční zavazadlo mějte vždy na bezpečném místě, především v nočních autobusech.
Lodí
Bolívie je pevninská země, nacházejí se zde však regiony, především kolem jezera Titicaca a v Amazonii, kde voda přestavuje nejlepší způsob dopravy. Parníky plují přes jezero Titicaca do peruánského přístavu Puno z bolivijského Guaqui, což je nejvýznamnější přístav na jezeře. Leží 90 km od města La Paz, dostanete se tam po silnici, ale je to drsná cesta.
Jediné trajektové spojení v Bolívii funguje mezi sídly San Pedro a San Pablo na jezeře Titicaca.
Říční trasy: výlety po řece v bolívijské Amazonii představují vynikající způsob, jak si prohlédnout prales. Kromě toho plují nákladní lodě po řece Mamoré mezi městy Trinidad a Guayaramerin na hranicích s Brazílií, a po řece Ichilo.
Co dělat a na co se podívat:
- jezero Titicaca a plavby po něm
- dovádějte s čerty a ďábly na karnevalu v Oruru
- vydejte se na místo posledního odpočinku Che Guevary ve Vallegrande
- vydejte se do pohoří Cordillera Real
- vyplujte na lodi do Amazonie
- vyrazte na kole po „Silnici smrti“
- podnikněte pěší túru po starých inckých stezkách
- vydejte se po tzv. Jezuitské misijní stezce
- projděte se po bílé metropoli Sucre
- dumejte o tajemstvích starověké lokality Tiahuanaco (Tiwanaku)
- prohlédněte si cínový důl v historickém Potosí
- poznejte zahradní město Cochabamba
- nechejte se oslnit solnými pláněmi Salar de Uyuni
- obdivujte vysoko položené město La Paz