Údolí Sonoma
Toto severokalifornského údolí patří k prvním průkopníkům kvalitního vinařství na západním pobřeží USA, a i když je populárnější údolí Napa - kopec vedle, fajnšmekři ale vědí, že Sonoma svou elegancí a uvolněným životním stylem patří ke špičce.
Pěstování vína má na svědomí paradoxně církev. Řehole různých bratrstev, které přišly do Ameriky s úmyslem obrátit původní americké obyvatelstvo na křesťanskou víru, stavěli pro své účely mise. Poslední a nejsevernější z nich vznikla v Sonomě v roce 1823. Ke každému misijnímu domu přirozeně patřila bohatá zahrada, kde si mniši pěstovali čerstvou zeleninu a také révu, aby měli z čeho vyrábět mešní víno.
V některých regionech bylo víno trpké, nechutné, slabé nebo příliš sladké. V Sonomě, ale bylo vynikající. Časem mniši pochopili potenciál země a víno nebylo určeno pouze na pro jejich potřebu, ale začali s ním obchodovat. Úrodná půda zakrátko přitáhla nové přistěhovalce a vinařský byznys se v údolí Sonoma rozběhl naplno.
To ale není jediná epizoda z historie údolí, které je tak proslulé. Sonoma byla v minulosti hlavním městem Kalifornské republiky. Čtrnáctého června 1846 vztyčili odvážní muži pod vedením majora Johna Fremonta vlajku s medvědem (jejíž obdoba je dnes oficiální zástavou státu Kalifornie) a vyhlásili nezávislost od mexické nadvlády. Vznikla Kalifornská republika, která trvala přesně 26 dní. Do Sonomy se totiž ještě nedostali zprávy o tom, že Mexicko-americká válka skončila několik týdnů před vyhlášením republiky. Když se to obě strany dozvěděli, složili zbraně a republika sama od sebe zanikla. Sonoma ale navždy zůstala zapsaná v historii jako první hlavní město Kalifornie.
Údolí Sonoma je dlouhé zhruba 25 kilometrů a táhne se od města Sonoma po Santa Rosu. Jelikož není příliš vzdálené od oceánu, často snáší následky mlhavého nebo deštivého počasí. Mlhy ale město často zadrží a ty se nedostanou dál do údolí, takže směrem na sever je region stále sušší a slunečnější. Sonoma má přezdívku "měsíční údolí", protože podle indiánské legendy měsíc vychází právě v této části světa.
V dnešní době je ale údolí Sonoma neprávem zapomenuté ve stínu slavnějšího a populárnějšího údolí Napa. Jelikož jsou blízko u sebe, jejich přírodní a klimatické podmínky jsou skoro stejn,é a shodně se umisťují v žebříčcích nejkrásnějších vinařských regionů. Obě oblasti mají co nabídnout, údolí Sonomu ale vyhledávají spíš turisté stranící se davů a toužící po soukromí. Je to tichý a klidný region, který nebublá obyvateli a domy, a také vinice se rozkládají dále od sebe.
Jelikož dnešní podobu města Sonoma formovala zejména mexická kolonizace, snad nikoho nepřekvapí, že město se pyšní největším náměstím typu plaza v Kalifornii. Kolem růžové zahrady a příjemné letní promenády jsou soustředné nejstarší budovy ve městě, prestižní hotely a historická radnice, postavená na počátku dvacátého století. Na náměstí se setkávají domácí obyvatelé zejména během letních úterků, kdy se plaza mění na živé tržiště s čerstvými potravinami a květinami.
Turisté zde velmi rádi obdivují pouliční umělce a hudebníky, kteří náměstí dodávají příjemnou atmosféru malého městečka. Na Sonoma Plaza se zároveň nacházejí nejlepší restaurace z celého údolí, malé kavárny, čokoládovna, nezávislé knihkupectví a obchod se starožitnostmi. I když byste tedy na prozkoumání celé oblasti měli jen jeden den a nechtělo se vám jít do botanické zahrady Quaryhill nebo národního parku Jacka Londona, na náměstí v Sonomě ho strávíte mimořádně příjemně.