Neobjasněné záhady Tibetu
Tibet, který byl dlouho uzavřen před světem a nedosažitelný v rozlehlých Himalájích, bývá nazýván „střechou světa“ a odjakživa představoval pro cestovatele tajemnou zemi snů. Dnes už je sice otevřený světu, zůstává zde však ještě mnoho tibetských tajemství čekajících na cestovatele, vědce a učence, aby je prozkoumali a objasnili. Zde uvádíme 10 dosud nevyřešených záhad Tibetu.
Yetti
Yetti, což je tibetské jméno pro „odporného sněžného muže“, je dvounohý opici podobný chlupatý tvor, který prý obývá himálajské oblasti Tibet a Nepál. Už bylo zorganizováno mnoho výprav na vystopování nepolapitelného yettiho, žádná však nenalezla víc než pouze yettiho stopy nebo sporné artefakty, jako jsou skalpy a kůže.
Dosud neexistuje žádný pevný důkaz na podporu existence yettiho, nelze však dokázat ani opak. Pokud opravdu žije v pustých zmrzlých oblastech vysoko v Himalájích, kam se odváží vstoupit jen málokdo, bude jeho útočiště nejspíš ještě dlouho v bezpečí.
Gterma
Gterma je znovuzískání klasických děl ukrytých vyznavači náboženství bon nebo tibetskými buddhisty v dobách, kdy jejich náboženství postihla katastrofa. Gterma se týká vlastnictví knih, posvátných předmětů i vědomostí. Doslova znamená „ukryté tibetské buddhistické spisy“.
Nejtajemnější oblastí je vlastnictví vědomostí. Mluví se zde o „gterma ukrytém hluboko v lidském vědomí“. Říká se, že když klasická díla není možné odkázat dál kvůli nějaké katastrofě, bohové je sešlou do hlubin vědomí člověka, aby nebyly ztraceny. Když to podmínky umožnily, byly někomu při mystické inspiraci dány buddhistické spisy k novému detailními zaznamenání - třeba i negramotnému zemědělci či pastevci.
Shambhala
Shambhala, někdy psáno také jako Shangri-La, znamená v tibetském jazyce „čistou zemi“. Je to mýtická země buddhistického světa a místo zrodu učení Kálačakry. Ohledně existence Shambhaly vždy panoval skepticismus a buddhističtí učenci se domnívají, že Shambhala je fiktivní ráj. Tibetské historické knihy sice Shambhalu detailně popsaly, jestli však existuje nebo ne, to zůstává záhadou.
Duhové tělo
Duhové tělo je tajemstvím opředený jev známý v tibetském buddhismu. Láma, který dosáhl nejvyšších forem duchovní realizace, se může projevit jako tzv. „duhové dělo“ nebo „světelné tělo“. Také se říká, že fyzické tělo těch, kdo studovali buddhismus skutečně do hloubky, se promění v duhu.
Vypravěči příběhů krále Gesara
Život krále Gesara je dobře znám z tibetského heroického eposu a je to v dnešním světě jediný stále živý epos, který byl přitom předáván především ústně. Stále žije více jak stovka lidových umělců v Tibetu, vnitřním Mongolsku a v provincii Čching-chaj, kteří zpívají o velkých činech tibetského hrdiny krále Gesara.
Mezi mnoha lidovými umělci jsou ti, kteří dovedou vyprávět více jak jednu verzi, považováni za „božské umělce“, tj. za Bohem inspirované. Většina těchto vypravěčů říká, že byli ve snu povoláni Bohem nebo králem Gesarem a pak začaly nekontrolovaně zpívat. V Tibetu se občas stává, že i negramotní mladí lidé náhle dovedou vyprávět epos o králi Gesarovi s více jak milionem slov. Tento neuvěřitelný jev nebyl dosud vysvětlen.
Království Shang Shung
Dávné království Shang Shung představovalo nejstarší civilizaci na tibetské náhorní plošině. Vytvořilo si nejen vlastní unikání jazyk shangshung, ale také bylo místem zrodu nového náboženství bon. Království Shang Shung mělo hluboký vliv na kulturu celého Tibetu. Jeho záhadný zánik však zanechal mnohá tajemství, která dodnes nebyla vyřešena.
Království Guge
V polovině 9. století se rozpadlo království Tubo, jeho potomci pak založili království Guge a vytvořili vynikající civilizaci na celých dalších 700 let. V roce 1630 však království Guge podlehlo Ladakhu. Podle záznamů však vraždění a plenění během války k vyhlazení civilizace Guge nestačilo. V každém případě však náhle zmizelo, podobně jako např. civilizace starých Mayů.
Dnes ruiny království Guge představují úžasnou architekturu, staré malby, tajemné „Stříbrné oko Guge“ aj.. Proč však civilizace Guge zmizela tak náhle a beze stopy, však zůstává tajemstvím.
Tibetští šamani
Tibetští šamani, kteří jsou představiteli původního tibetského náboženství, mají údajně schopnost komunikovat s Bohem a mluvit s duchy. Tibetský šaman také vstupuje do nadpřirozených sfér a dimenzí, aby získal řešení problémů trápících jeho komunitu, přivedl zpět zbloudilé duše a léčil nemoci lidské duše způsobené cizími elementy. Také je zprostředkovatelem a poslem mezi světem lidí a světy duchů.
Ve společenském životě Tibeťanů mají šamani celou řadu funkcí: předpovídají budoucnost, léčí, provádějí oběti, uchovávají tradice v podobě písní a vyprávění příběhů, vedou duše atd.. Avšak i přes postupující čas toho stále o šamanech víme stále málo: o jejich kostýmech, odkazu, náboženských předmětech, kouzlech, oltářích, magii, proroctví...
„Vlajkové“ mraky nad Mount Everestem
Když je příznivé počasí, vždy spatříte nad vrcholkem Mount Everestu mléčně bílý mrak podobající se jakési vlajce. Převažující vítr ze západu nese mrak východním směrem podobně jako vzdouvající se vlajku připevněnou k hoře. Stoupající proudění vzduchu způsobené horami vytváří samotný mrak. Ten může vytvořit také zvířený sníh.
Poloha „vlajkového“ mraku nad Mount Everestem bývá rozmanitá: může vypadat jako vlajka třepetající se v lehkém vánku, jindy zase jako velká vlna, někdy se také promění v tenký proužek podobný ladnému pramínku kouře. Protože změna vlajkového mraku může odrážet změnu proudění vzduchu ve výškách, bývá „vlajkový“ mrak někdy označován za „nejvyšší korouhvičku na světě“.
Červený sníh
Povrch Himalájí ležící v nadmořské výšce nad 5000 m bývá často poset krvavě rudými skvrnami, které z dálky vypadají jako červený sníh. Tyto skvrny obsahují řasy chlamydomonas nivalis, chlorococcum infusionum a další druhy vysokohorských řas, které jsou ve světě věčného sněhu a ledu široce rozšířené a odolné vůči chladu, takže nezahynou, ani když teplota klesne na -36 °C. Řasy obsahují krvavý pigment, proto vypadají červené.