Tibet - obecně
Tibet ukrývající se na samé střeše světa je zemí s pozlacenými kláštery, pozoruhodnou horskou scenérií a hlubokým duchovním dědictvím, které dnes ze vzdálených Himalájí proniká i do naší představivosti.
Samozřejmě můžete stěží ignorovat komplexní politickou situaci, kdy byl (a je) Tibet po většinu předchozího století jak okupovaným územím, tak nedílnou součástí Číny - podle toho, s kým mluvíte. Tato kontroverzní situace může mít vliv na Vaši svobodu pohybu v zemi, proto je moudré si naplánovat program cesty a udělat si průzkum s dostatečným předstihem. Jakmile však překonáte praktické bariéry, bude na Vás čekat jedinečná a fascinující část světa.
Mnoho turistů přilákají do Tibetu jeho pozoruhodné buddhistické chrámy, bezčasé kláštery tyčící se vysoko na skalách a zpívající mniši v rouchách. Díky míře víry a úcty mezi Tibeťany působí tato země jako jedno z nejduchovnějších míst na Zemi.
Kromě zenové atmosféry i příroda v Tibetu přitakává životu. Úžasná vysokohorská scenérie a modrá slaná jezera zrcadlící výšiny nebe jsou hlavními přírodními lákadly, velkolepá cesta však na Vás čeká všude. Můžete se vydat po nejvýše položené železniční trati světa nebo klasicky po silnicích přes Himaláj z/do Káthmándú v Nepálu.
Trvalou „atrakcí“ jsou však samotní usměvaví Tibeťané, ať už skupiny poutníků nebo kočovníci ve stanech ze srsti jaků. Můžete ochutnat tibetské pivo v čajovně v Lhase nebo si spolu s některým mnichem dát typický čaj s jačím máslem. Otevřenost a vřelost Tibeťanů tváří v tvář politickému útlaku je pozoruhodná.
Tibet, který byl kdysi synonymem pro dalekou, namáhavou a nebezpečnou cestu, má dnes překvapivě dobré spojení silniční, letecké i železniční. Rozsáhlá proměna dává novou podobu celé politicky neklidné náhorní planině, kvůli komplikovaným cestovním omezením je však riskantní cestovat samostatně, proto je potřeba především dobře plánovat předem.
Cestování do Tibetu
Letecky
Lety do Tibetu provozují Air China, China Eastern, China Southern, Shenzhen Airlines, Sichuan Airlines a další domácí aerolinie, které létají do Lhasy z měst v Číně a z Káthmándú v Nepálu. Hlavní sezóna trvá od června do října a poptávka vrcholí během národních svátků na počátku května a října.
V samotném Tibetu funguje jen pár domácích letů a využívá je velmi málo turistů. Jednou týdně míří lety z Lhasy do Čhamda na východě a do Ngari (Ali) daleko na západě země. Všeobecně je však lepší cestovat po pevné zemi, abyste se lépe aklimatizovali na nadmořskou výšku.
Doba letu: z Londýna 19 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 28 hodin (včetně mezipřistání).
Vlakem
Pozoruhodná, ač kontroverzní, trať Golmud–Lhasa (Čching-chaj-Tibet) je nejvýše položená železniční trasa na světě, která je vybavená přívodem kyslíku proti výškové nemoci. Vlaky jezdí do Lhasy ze Si-ningu (27 hodin), Lan-čou, Pekingu (48 hodin), Šanghaje a několika dalších čínských měst. Rozšíření trati do druhého největšího tibetského města Žikace bylo uvedeno do provozu v roce 2014.
Po silnici
Silnice a cesty jsou hlavním prostředkem k cestování po Tibetu. Hlavní silnice jsou dlážděné a v dobrém stavu; moderní asfaltové cesty dnes vedou až k hoře Kailás daleko na západě. Silnice na východě jsou drsnější a ovlivňují je každoroční monzunové sesuvy půdy.
Některé atrakce Tibetu:
- Palác Potála ve Lhase
- dálnice Sečuán-Tibet (Čínská národní dálnice 318)
- Čhangthang – náhorní plošina
- království Guge – podzemní archeologický komplex
- Kailas - hora
- Sakja - klášter
- Namco (Tengri nur) – slané jezero
- „Dálnice přátelství“ Nepál-Tibet
- Samjä - klášter
- Tashilhunpo – klášter v Žikace
- Gyantse Kumbum – klášter a chrám
- Základní tábor na Mount Everest (Everest Base Camp)
- Gandän – klášter
- Sera a Däpung – kláštery ve Lhase
- Džókhang – chrám ve Lhase