Samarkand - perla Hedvábné stezky
V minulosti nejrozvinutějších metropole Asie je dnes v pozadí. Starobylý Samarkand, překrásné a pompézní město na Hedvábné cestě dostává v moderních dobách podstatně méně pozornosti, než si možná zaslouží. V dalekém Uzbekistánu jeho bohatou a barevnou minulost prozrazují výmluvné mešity, památníky a mauzolea.
Samarkand byl založen již kolem roku 2500 před n l. Starověcí Arabové ho později označovali jako " Diamant Východu ", a v Evropě toto město nazývali" Kraj vědců ". Se Samarkandem se pojí i jméno samotného Alexandra Velikého, který zde prý skryl velký poklad během své výpravy do Asie. Údajně se Alexandr prý velice šokovaně vyjádřil, že sice podle žvástů očekával krásné město, ale to, co v Samarkandu uviděl, předčilo všechna jeho očekávání. Samarkand byl včleněn do Alexandrovy říše, toho času byl ale Řekům známý pod jménem Marakanda. Po smrti Alexandra Velikého se jeho obrovská říše rozpadla a Samarkand se stal součástí Řecko - baktrijské říše.
Potom co město zdevastoval Čingischán, obnovil jej Tamerlán Chromý, u Evropanů známý jako Tamerlán Veliký. Samarkand se stal hlavním městem obrovské Tamerlánové říše. Na dvoře měl Tamerlán množství umělců, vědců i svatých mužů, kteří ho zasvěcovali do islámu. Tamerlán již v mládí konvertoval na islám a živě se o něj zajímal. Panovník se velmi staral o rozkvět Samarkandu. Sochaři z Ázerbájdžánu, skláři z Damašku, mozaikáři ze Šírázu a mnozí další nejlepší řemeslníci a stavitelé se podíleli na zvelebování tohoto hlavního města. Pod Tamerlánovou vládou se stal Samarkand nejúspěšnější metropolí Asie. Jeho strategická poloha na Hedvábné stezce mu jen přidala na důležitosti a výjimečnosti.
Krásné jsou nesčetné samarkandské legendy, jedna z nich říká o tom, jak se architekt jedné z mešit zamiloval do královny Saraj, když Tamerlán nebyl ve městě. Saraj chtěla odradit nápadníka, a tak mu nechala poslat 40 pomalovaných vajec s odkazem, že uvnitř jsou i tak všechny stejné, jako ženy. On jí zase zaslal zpět 40 měchů na víno, z nichž 39 bylo naplněných vodou, a pouze v jednom bylo víno. Saraj mu nakonec dovolila, aby ji políbil, avšak na obličej si položila ruku. Přesto, si Tamerlán po návratu všiml nesmazatelnou stopu na líci královny, a vzteky dal zbourat mešitu a rozkázal, aby ženy v jeho říši nosili od té doby závoj.
Centrem tohoto města je náměstí Registan, kde se platí vstup, a je třeba i povolení k fotografování. Mozaiková výzdoba je nádherná a dech vyrážející. Historie na vás přímo dýchne. Mezi nejkrásnější stavby patří i komplex mauzoleí Sahi Zinda, který má původ ještě v 7. století, ale za Tamerlánových dob byl celý zrenovován, a dobudován o ještě honosnější stavby. 22 mauzoleí v různých stylech představuje prohlídku krásy, umění a ornamentální výzdoby. Jejich tyrkysově modrá kopule jsou dodnes symbolem města. Také ruiny velkolepé mešity Jami Mašid, nebo zvané i Bibi Khanum prozrazují, že skutečně šlo o stavbu, která o islámské architektuře nevěděla vůbec nic. Překrásnou dekoraci interiéru i exteriéru má však i mauzoleum Gur-Emír, které dal Tamerlán postavit pro svého vnuka. Kam vám oko dopadne, tam na vás zazáří krása umění. Samarkand je ideálním místem k obdivování toho, co člověk dokázal postavit a vybudovat.
Samarkand je lákadlem pro západní turisty, kteří milují historii a architekturu. Nejčastěji přiletí do Taškentu, současného hlavního města Uzbekistánu, a odtud se přesunou do Samarkandu. Množství průvodců vám nabídne své služby, a to velmi neúnavně, což je zase značně únavné pro turisty. Jelikož zde bývají horká a suchá léta, v letních měsících se stává, že teplota vystoupí až na 50 ° C. Proto je lepší vybrat si období s mírnějšími teplotami, aby vás při obdivování skvostného Samarkandu nevyrušovalo vysilující slunce.