Vydejte se za tajemstvím černých perel na atoly Manihi a Rangiroa
Perly jsou samy o sobě vzácností, kterou už v dávných dobách králové vyvažovali zlatem. A co pak černé perly. Jedinou lokalitou na světě, kde je pěstují, jsou některé z ostrovů souostroví Tuamotu. Atoly Manihi a Rangiroa navíc jako přidanou hodnotu nabízejí krásné pláže, průzračné moře a ideální podmínky pro potápění.
"Černé perly jsou ty nejcennější a nejdražší," prozradí vám na jedné z perlových farem na atolu Manihi . "Zdobí se jimi například japonská císařovna nebo některé hollywoodské hvězdy." Dodnes se vědcům nepodařilo rozluštit tajemství toho, proč právě zde perlorodky tvoří černé perly, a nikde jinde na světě to tak není. Jedním z možných vysvětlení je vysoká teplota místní vody, ale za stoprocentní vysvětlení se to považovat nedá.
Za tajemstvím černých perel
Dříve byl ostrov Manihi díky černým perlám známý po celém světě. Dnes už jeho sláva není tak velká, ale i tak - pokud vzpomenete jeho název před člověkem, který se vyzná ve šperkařství, rozsvítí se mu oči. Pozůstatkem po někdejší slávě je několik farem rozesetých po ostrově. Po nich vás za drobný poplatek převedou průvodci a vysvětlí proces, při kterém perla vzniká. Občas možná budete od údivu kroutit hlavou - například nad tím, že jedna perla vzniká celé tři roky.
Kromě perlových farem atol Manihi nabízí "polynéskou klasiku" - příjemné ležení na plážích, luxusní ubytování, často i v bungalovech nad vodou a ideální podmínky pro potápění. Voda je zde teplá, takže nepotřebujete neopren a navíc je možné pod vodou potkat manty, barakudy, rejnoky a žraloky útesové.
Rangiroa - jeden z největších atolů světa
Do souostroví Tuamotu, které je tvořeno 1 500 kilometrů dlouhým pásem 77 menších či větších atolů, patří kromě Manihi i atol Rangiroa, který je údajně druhým největším atolem světa (po Seychelské Aldabra). Rangiroa v překladu znamená "Dlouhá obloha". Těžko říci, zda místní lidi k názvu v minulosti inspirovala zářivě modrá obloha, která tu větší část roku je.
Korálový prstenec atolu Rangiroa má délku zhruba 200 kilometrů, a patří k nejnavštěvovanějším místům na exotickém Tuamotu. K velkým lákadlům patří třeba pláž Sables Roses s růžovým pískem. Dostat se na ni je sice menší logický oříšek, ale přežít na ní den se rozhodně vyplatí.
Ubytování na souostroví Tuamotu je podobné jako v celé Francouzské Polynésii. Nenajdete zde rozlehlé hotelové komplexy. Naopak turisté si zde dovolenou užívají v chatkách a bungalovech z přírodních materiálů, které můžou navenek působit až příliš jednoduše, ale uvnitř poskytují komfort rovnající se těm nejluxusnějším kamenným hotelům. Vrcholem romantiky jsou bungalovy přímo nad vodní hladinou, z nichž terasy můžete pozorovat východ nebo západ slunce nad Pacifikem.
Tak vzniká perla
Proces "výroby" černých perel není vůbec jednoduchý a stojí za ním množství práce. Nejdříve je nutné získat dostatek perlorodek - to se nejčastěji děje za pomoci umělých "košů", které se ponoří do vody tam, kde se perlorodky množí. Malé larvy se na koši usadí a pak se přenesou na farmu. Zde je tři roky krmí jednobuněčnými řasami, a až po třech letech do nich vloží zrnko písku nebo kousek jiné lastury. Ani potom ale není vyhráno - 6 z 10 perlorodek po tomto úkonu umírá. Navíc perlorodky dokážou za svůj život vytvořit jen několik perel, jejichž kvalita po čase klesá.
Jen pro silné žaludky!
Ve Francouzské Polynésii si můžete objednat pokrm s názvem fafare, pokud tedy máte dostatečně silný žaludek. Jde totiž o syrovou rybu, která se dříve nakrátko naloží do vody. Háček je v tom, že v té vodě byla dříve deset dní naložená jiná - rozkládající se ryba. Tato zvláštní marináda prý masu dodá příjemnou sametovou chuť. S vůní je to však o poznání horší, pokrm "voní" jako zdechlina.