Zajímavosti o ostrově Nauru
Nauru je zajímavý malý ostrov (21km2) v Tichomoří. Je světově nejmenším ostrovním státem světa, a v obydlenosti je druhý hned za Vatikánem. Nejblíže má ostrov k Austrálii. Hlavním městem je Yaren.
Přístup na ostrov doprovází i vízová povinnost. Turistická víza jsou platné 30 dní a je nutné mít rezervaci v hotelu nebo pozvání od místních obyvatel.
Pokud už jste na ostrově, určitě nezapomeňte na ochranu před sluncem - opalovací krém, pokrývka hlavy, a pokud se chcete procházet i po vnitrozemí po skalách, je nutné mít pevnou obuv.
Mimo pláže se určitě nesmíte procházet v plavkách, proto mějte i vhodné šaty pro tento účel po ruce. Pokud si zapomenete například repelent, tak se svět nezboří, neboť místní obchody disponují i takovým sortimentem.
Lidé
Lidé na ostrově jsou spokojeným národem, i když je trápí nezaměstnanost, která je hodně vysoká. Situaci zde ale mění pracovní možnosti, turistický ruch a vylepšující sociální úroveň. Turistů sem sice nepřichází moc, ale i tak je dokážou místní vítat a působit mile.
Pláže
Pobřeží je zde dlouhé, a je tvořeno typickým vzezřením - krásné jemně písečné pláže s čistým mořem a palmami jakmile končí písek. V moři zas můžete narazit na bohaté korálové podloží, vždyť ostrov kdysi vznikl právě z korálů.
Guano
Ostrov byl v minulosti známý pro svou těžbu fosfátů. Jako jeden ze tří ostrovů byl velmocí ve vývozu guana. Guano je nahromaděný trus mořských ptáků, který má bohaté využití jako velmi cenné hnojivo, nebo jako přísada při výrobě střelného prachu. Dnes již po těžbě zůstalo jen několik technických budov, vzpomínek místních a hlavně historie ostrova.
Prvenství
Ostrov Nauru má také takové podivné „prvenství“, které je spíše zábavné. Na Nauru totiž žije nejvíce tlustých lidí – až 90% dle světového průměru.
Voda
Sladké vody je na ostrově málo. Její zásoby nejsou velké a závisí od srážek. Voda se zde sklízí ze střech a filtruje. Fungují zde ale i odsolovací zařízení využívající mořskou vodu.
Doprava
Pokud se chcete někam dopravit, mějte na paměti, že na ostrově není žádná taxislužba ani veřejná doprava. Dá se cestovat stopem, nebo pronájmem vozu od místních. Doporučuje se na pronájem vozu zeptat v hotelu, kde jsou na tyto otázky připraveni a budou umět poradit. Cesty protínají celý ostrov. Hlavní rychlostní silnice vede kolem celého ostrova v blízkosti pobřeží. Vnitrozemí protíná asi 5 hlavních silnic, které se více na sever uprostřed spojují a tvoří křižovatky.
Kam vyrazit
Buada Lagoon
Na západní straně ostrova ve vnitrozemí se nachází laguna Buada. V jejím okolí si své místečko našli jak majetnější obyvatelé ostrova, tak i střední vrstva. Místo slouží jako příjemná odpočinková zóna a je pěkná i na pohled.
Záliv Anibare
Záliv Anibare je neúplným zálivem, ale i tak je na jeho pobřeží několik pěkných míst schopných prosadit se na cestovním ruchu. Tropické pláže doplnil před pár lety projekt japonských stavitelů, kteří zde postavili přístav Anibare. Pláže na Anibare jsou nejvíce vhodné na plavání. Ostatní jsou sice pískové, ale nejsou až tak bezproblémové co se vody týče. Na ostatních se totiž nacházejí skály, nebo korály v moři.
Korály
Kolem ostrova se nachází korálová bariéra. Tu můžete využít k ukojení vlastních choutek po potápění a objevování mořských živočichů. Jejich pestrost a různorodost je přece jen trochu jiná než známé druhy z Rudého moře. Nechte si od místních lidí poradit, která místa jsou na potápění ty nejlepší. Nenechte si ujít možnost potápět se v blízkém okolí. Určitě se místních i poptejte, kde byste mohli najít ještě nějaký vojenský vrak z II. světové války.
Co dělat
Potápění
Nedotčené útesy jsou lákadlem dnešních potápěčů. Naleznete zde i jeden vrak, který si přivlastnili mořští živočichové a tak máte jako potápěči opět něco zajímavého k pozorování. Samozřejmě, potápěčské vybavení i sportovní potřeby na šnorchlování vám na ostrově půjčí.
Bingo v pátek večer
V pátek večer se koná bingo. Soutěž, která je na ostrově velmi populární a vyhlášená.
Objevování ostrova
Pokud přijíždíte jako turista, určitě přicházíte i za poznáním ostrova. Za dva dny byste tento ostrov dokázali projít celý i pěšky. Pokud ale nechcete trávit veškerý čas na nohou, dá se absolvovat tento výlet na zajímavá místa autem.
Nákupy
Nemysleme nyní na klasické nákupy značkového oblečení, obchodní domy a podobně. Zde mají nákupy trochu jiný rozměr. Malé obchůdky nabízejí potraviny i běžné výrobky, které si kupujeme i my. Naleznete zde i několik možností na nákup suvenýrů, sošek a na své si přijdou i filatelisté, který tu mohou narazit na centrum se známkami.
Procházka džunglí
Pokud už jste na ostrově a chcete ho poznat z každé strany, zajímavá může být i procházka džunglí. Ta zde není velká a spíše je to několik menších džunglí roztroušených po ostrově. I přesto se ale jedná o pěkné procházky. Pro fotografy stvořené na dobré záběry tropických palem, stromů a ptáků, a pro turisty jako zpříjemnění vycházkových túr ve stínu.
Rybaření na otevřeném moři
I v Nauru si můžete vyzkoušet rybaření na otevřeném moři a zkusit si zde ulovit úlovek života. Možností pro rybáře je zde hned několik, a lodí taktéž. Nejlepší je ale nechat si poradit na recepci hotelu – čas a lokalitu. Chytit zde můžete mečouna, tuňáka ale klidně i barakudy.
Nauru je zapomenutý příjemný ráj! Tak honem sbalit kufry a odletět ho prozkoumat.