Waterloo - Poslední bitva Napoleona
V následujícím příspěvku vás zavedeme na místo jedné z nejslavnějších bitev v evropských dějinách. Na místo, kde definitivně padl mýtus neporazitelnosti obdivovaného i zatracovaného francouzského generála Napoleona Bonaparta. Pokud hádáte Waterloo, tak tušíte velmi správně. Z neopakovatelné historické události před téměř 200 lety tam připravili pro návštěvníky zajímavou turistickou lokalitu. Připomeňme si tedy slavný a poslední souboj: Napoleonova Francie versus zbytek Evropy.
Konec velkého generála
Psal se rok 1815. V měsíci březnu utekl Napoleon z ostrova Elba, a triumfálně se chopil moci v Paříži. Po sto dnech jeho vlády se v červnu velká část jeho armády ocitla v Belgii u Waterloo. Napoleon ve snaze předejít ofenzívě vojsk některých evropských států se rozhodl, že je raději porazí dříve, než se stihnou vzpamatovat. Proti sobě měl ale nelehkého soupeře - spojené britské a pruské vojska.
Napoleonovi muži zkoušeli zlomit odpor protivníka několika útoky. Jejich úsilí vyvrcholilo 15. června 1815. Bojovalo se od rána. Ostré srážky zuřily zejména na několika frontách, které se Francouzi snažili ovládnout. Po dílčích úspěších francouzské armády, ale za cenu četných ztrát, se frontová linie neposunula. Waterloo bylo místo posledního velkého boje mezi evropskými národy před 1. světovou válkou. Znamenalo to konec boje mezi gentlemany. Padlo tu sice mnoho vojáků, ale boj se podobal šachovou partii. Jako byste dali na bojiště figurky, které generálové takticky potahovali. Proto to také byla poslední bitva takového druhu v Evropě.
Komu nestačí odborný výklad o bitvě, několikrát v roce mají turisté šanci vidět rekonstrukci významných bojů.
Muzeum figurín
Pro návštěvníky si připravili ve Waterloo i několik voskových figurín hlavních hrdinů slavné bitvy. Najdete tam i postavu muže, s nímž se francouzský vůdce do té doby v boji ještě nesetkal. Tím mužem byl britský vévoda Wellington. Nadarmo přemýšleli francouzští generálové nad úspěšnou taktikou. Pruským vojskům se podařilo spojit se s britskými a pod sílícím tlakem museli Francouzi podvečer 15. června 1815 ustoupit. O několik dní později Napoleon odstoupil, a Angličané ho odvezli na ostrov svaté Heleny, kde i zemřel.
Na památku velkého boje a téměř 20-tisíců padlých vojáků se ve Waterloo tyčí Lví val. Na jeho vrchol vede 226 schodů a symbolicky ho hlídá obrovský lev, který má 28 tun.
Z této vyhlídky je krásný výhled, a ti, kteří obdivují Napoleonovy výboje, si určitě přijdou na své.
V dnešní době můžete na místech dávných bojů prožít opravdu příjemné chvíle. V červnových dnech roku 1815 to bylo přesně naopak. Těžce raněné zde ošetřovali jako na běžícím pásu. Když někomu odřízli ruku či nohu, udělali to bez uspání, a s primitivními lékařskými nástroji. Kromě tisíců mrtvých a raněných tam zahynulo také mnoho koní.
Waterloo nastokrát
Waterloo jako pojem stále láká. Ročně sem přijde zhruba 200 tisíc turistů, a kromě okružní jízdy po bojišti, muzea figurín nebo panoramatech, zde předvádí každým rokem i rekonstrukci bitvy.
Waterloo versus Brusel
Těm, kteří by nevěděli Waterloo blíže specifikovat, připomeneme, že se nachází asi 20 kilometrů od Bruselu. Komu by tedy nestačilo obdivovat pouze krásy hlavního města Belgie, dostane se do Waterloo z Bruselu pohodlně a rychle autobusem. Nebo si můžete zapůjčit auto v autopůjčovně pokud nechcete být omezeni časem odjezdů autobusů...