Bhútán: království v oblacích
Bhútán je surrealistická země, kde se buddhistické tradice mísí s nově objevenou modernitou a velká úcta je prokazována tygrům, Stevenu Seagalovi a planoucímu blesku rozumu.
Takin – národní zvíře Bhútánu
Na konci lesa zahaleného mraky, plného vůně borovic a ozdobeného girlandami z broskvoňových květů, se nachází tabule s nápisem: Prosíme, neobtěžujte zvířata. Zde v metropoli Thimpu žijí takinové bhútánští. Místní legenda vypráví, jak bylo bhútánské národní zvíře stvořeno ze zbytků od oběda lámy Drukpa Kunley, buddhistického světce z 15. století známého jako Božský šílenec. Zkombinoval přitom kostru krávy a kozy a přivedl zvíře k životu hlasitým říhnutím.
V 90. letech zaručil tehdejší král Bhútánu Džigme Singgjä Wangčhug všem takinům svobodu ze zajetí v zoo. Tohle gesto představovalo první vlaštovku předcházející vlně modernity, která se následně přehnala přes uzavřené horské království, které je svět sám pro sebe ukrytý mezi Čínou a severovýchodním výběžkem Indie. První turisté mohli vstoupit do země v roce 1974 a demokracie byla zavedena až v roce 2008.
Tradiční řemesla v Thimpu
Bhútánským tradičním řemeslům vyučují nové generace v umělecké akademii Národní institut Zoriga Chusuma v Thimpu. V řezbářské třídě cení na návštěvníky zuby hlavy tygra, levharta, medvěda, divočáka, sovy, hada, jelena, psa, vola, králíka, draka a mýtického ptáka zvaného garuda. Studenti vytvářejí masky, které pak budou pestře namalovány ve stylu těch, které nosí vystupující při náboženských slavnostech (tsechu), které se každé jaro konají po celé zemi.
Staré umění lukostřelby
Pokud jsou dlouhodobě uznávanými rysy v Bhútánu machismus, láska k buddhismu a jisté nutkání ovládat zbraň, nepřijde už tak bizarní, že jednou z nejoblíbenějších celebrit v zemi je hollywoodský akční hrdina Steven Seagal (hvězda filmů, jak je Přepadení v Pacifiku (1992), a řady dalších). V nedávných letech podnikl veřejně známou návštěvu Bhútánu a byl prohlášen za reinkarnaci svatého buddhistického lovce pokladů ze 13. století. Po vzoru Božského šílence bhútánští muži rádi střílí šípy na velké vzdálenosti.
Chrámový život
Blízko Thimpu a přístupný jedině pěšky po strmém výstupu v řídkém horském vzduchu se nachází klášter Tango Goemba, který nabízí úžasný výhled na údolí plné kvetoucích rododendronů. Zde mohou privilegovaní pohlédnout na pozlacené sochy Buddhy ve vnitřní svatyni a mladí chlapci-mniši se učí anglickou gramatiku, buddhistickou filosofii a fotbal.
Také v blízkosti metropole se nachází Pangri Zampa, klášterní chrám sloužící jako škola astrologie, kde probíhá obřad požehnání zemi na příští rok. Vzduch zaplňují oblaka pronikavého kadidlového kouře, zatímco skupiny mnichů zpívají, dují na štíhlé trumpety a předvádějí vířivé akrobatické tance, přičemž jsou převlečeni za mýtické hrdiny.
Výstup ke klášteru Tygří hnízdo
Dlouhá cesta do Taktshang Goemba - Tygřího hnízda, se vine spíše přes skalnaté hřbety okolních hor než po dobře udělaných stezkách z parkoviště dole. Trasa se otvírá na vysoko položené planině, kde pasáci jaků hledají v zimě přístřeší a hotel Uma Paro na jaře a v létě postaví stanový tábor. Hosté stráví noc ve vichřicemi zmítaných stanech a pak se při prvním světle vydají dále k Tygřímu hnízdu. Jakmile se setmí, začne se šeptat o mýtických yetti, kteří mají dokonce vlastní národní park na východě země, a o tygří populaci nedávno vystopované vládními správci parku na dohled od tábora.
Klášter Tygří hnízdo je fascinující stavba s pozlacenými věžičkami na střechách podpíraných strohými nabílenými stěnami zdmi, které nějakým tajemným způsobem lnou ke skalní stěně. Od stezky, kde se v bázni scházejí poutníci, se táhnou šňůry s modlitebními praporky ve všech barvách duhy nad hlubokou strží směrem ke klášteru. Odnášejí přání věřících ve větru přes údolí pod nimi, s nadějí v přítomnosti a očekáváním do budoucnosti, jaká byla v tomto království v oblacích dříve nepředstavitelná.