Šalamounovy ostrovy
Šalamounovy ostrovy jsou souostroví tvořené téměř tisícovkou tropických ostrovů roztroušených v jihozápadním Tichomoří západně od Papuy-Nové Guiney. Díky své odlehlé poloze zůstaly ostrovy nedotčeným klenotem mezi turistickými destinacemi, kde se jen pomalu rozvíjí turistický průmysl.
Hlavními ostrovy, které můžete navštívit, jsou Guadalcanal, Malaita, Choiseul, New Georgia, San Cristobal (Makira) a Santa Isabel. Metropole Honiara na Guadalcanalu rovněž stojí na návštěvu a naleznete zde muzeum, botanickou zahradu a dokonce i čínskou čtvrť. Z metropole se snadno dostanete k vesnicím a scénickým trasám, stejně tak jako můžete podniknout výlet na bojiště z II. světové války nebo do vesnic řezbářů na ostrovech Rennell a Bellona.
Mnoho tichomořských ostrovů se dnes orientuje na turisty, Šalamounovy ostrovy se však tomuto trendu vyhýbají a nabízejí pouze pár chaotických pensionů k ubytování spolu s dokonale poklidným přístupem k životu. Nenajdete zde žádná velká luxusní velká letoviska. Místní lidé jsou pyšní na to, že uchovávají přírodní krásy ostrovů.
Procházejte se krajinou porostlou džunglí a klopýtejte vesničkami s chýšemi z listí. Tradiční kultura melanéských obyvatel se opravdu dochovala až do dnešního dne. Zhruba půl milionu obyvatel hovoří asi 70 jazyky, většina z nich jsou křesťané, i když zároveň lpí na svých starých zvycích. Mnozí stále nosí tradiční domorodý oděv a zvuky Panových fléten zaslechnete všude.
Co se týče přírody, na ostrovech můžete spatřit sopky, rozlehlé laguny, úžasné deštné pralesy a nespočet tropických ostrovů. Vydejte se také do mangrovových lesů, dávejte však pozor na krokodýly. Aktivnější a více sportovně založení návštěvníci mohou surfovat nebo plout na kajaku, zatímco dobře zachovalé korálové útesy nabízejí hojnost příležitostí pro šnorchlování. Nenechejte si ujít výpravu s průvodcem k zející propasti vyhaslé sopky nebo potápění k vrakům lodí z II. světové války.
Šalamounovy ostrovy sice nejsou tak známou turistickou destinací jako jiné oblasti světa, tím lákavější však mohou být pro dobrodružně smýšlející cestovatele.
Cestování na Šalamounovy ostrovy
Letecky
Solomon Airlines jsou národní aerolinie, které létají přímo z Honiary do Sydney a Brisbane v Austrálii, zatímco Fiji Airways létají z Nadi. Pokud poletíte z Evropy nebo ze Severní Ameriky, nejobvyklejší je trasa přes Austrálii.
Doba letu: z Londýna 30 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 27 hodin (včetně mezipřistání); z australského Brisbane 3 hodiny.
Odletová daň: 40 dolarů Šalamounských ostrovů.
- Mezinárodní letiště Honiara, kód: HIR; nachází se na ostrově Guadalcanal 13 km východně od Honiary (doba cesty je 20 minut); veřejná doprava: k dispozici je taxislužba a autobusy.
Lodí
Hlavní přístavy: Honiara (na ostrově Guadalcanal), Yandina (na Russellových ostrovech) a Noro (na ostrově New Georgia). Nákladní lodě někdy mívají omezený počet míst pro cestující. Také je možné plout z Austrálie či Nového Zélandu na jachtě jako člen posádky.
Pravidelné osobní lodě: na Šalamounových ostrovech zastavují mj. lodě od P&O Cruises a Princess Cruises.
Co dělat na Šalamounových ostrovech
- seznamte se s životem na ostrovech
- prozkoumejte přírodu
- vezměte prut a běžte rybařit
- zamiřte do metropole Honiary
- seznamte se s místní kulturou na ostrově Guadalcanal
- věnujte se sportům, jako je fotbal či ragby, které jsou na ostrovech velmi oblíbené
- potápějte se a šnorchlujte v moři v Západní provincii u ostrovů Gizo a New Georgia, v Munda na laguně Roviana, na ostrově Uepi nebo ve známé laguně Marovo; kromě toho je možnost potápění se k vrakům z II. světové války.
- vydejte se do tropického deštného lesa s kapradinami a exotickými orchidejemi