Dovolená za krásami Indie
Indie je země kontrastů. Do Indie se zamilujete na doživotí. Tato země je pokaždé jiná, unikátní. Nemá ve světě rovné. Oplývá moudrostí i vzletnou krásou. I ona má různé rozmary a přání, ale zažehná je velkorysou tolerancí. Emoce se v ní přelévají stejně jako barvy. Jižanské sucho nahrazuje mrazivou odměřeností drsné seveřanky z hor.
Přitahuje omamnými vůněmi jako provoněné Varanas, sálá z ní rozkoš jezera Zlatého chrámu v Amritsaru. Umí být i rozpálenou milenkou horkých pouští Rajastánu, a jindy je chladná jako zasněžené hřebeny Himálaje. Vášně v ní pulsují jako muslimské tržiště. Z vlasů jí stéká posvátná řeka Ganga. Potrpí si ale na hygienu, a každé ráno smáčí své barevné vlasy na koupacích orgiích. Převléká se do sárí pestrých barev proměnlivého spektra. Fascinovaně se budete dívat na namotávání metrů látky kolem útlých boků, ale silnější zážitek je ten dlouhý pruh sárí odmotávat.
Její božskou siluetu rámuje samo nebe, a boky omývá moře. Tahají se o ni hned tři oceány. Přestože nadělila světu tolik náboženství, stále se v ní odvíjí něco nového. Respektuje hinduismus, buddhismus aj náboženství. Ve své zamilovanosti do této země nebudete sami, ale konkurenci nemusíme vnímat negativně, protože tuto „milenku“ si můžeme vychutnat všichni najednou.:-)
Slavnost Khumbhaméla
Na slavnost se vždy přijde vykoupat cca 30 milionů lidí. Jde o největší shromáždění světa. Dějí se zde zvláštní věci. Můžete se setkat například i s tím, že se jogínka na počátku akce nechá zakopat hluboko do země, a ve stavu samadhi vydrží celé tři dny. Tato akce dokáže šokovat na každém kroku.
Běžná khumbhaméla se koná každých dvanáct let, mahá khumbhaméla označuje každou dvanáctou khumbhamélu v pořadí. Velká khumbhaméla se koná za dvanáctkrát dvanáct let, tedy jednou za 144 let. Song je místo soutoku modravé Jamuny zprava a hnědé Gangy zleva. "Vaření vody" způsobuje třetí řeka, podzemní Sarasvatí. Soutok prajág Rádž znamená "setkání."
Králem všech poutních míst je prajág Rádž. Královské setkání se nazývá i khumbhaméla. Mahá znamená velký, khumbha je pohár, Mela je slavnost. Mahá khumbhaméla nastane pouze za zvláštního seskupení planet a hvězd.
V Indii najdete ledové štíty Himalájí, tropický prales i horké pouště jihu. Pompézní paláce, přepychové vily a žebráky i nemocné umírající přímo na ulici. Indii budete buď navždy milovat, nebo nenávidět. Může si vás jen plně získat nebo definitivně odradit svou surovostí a chudobou.
Indové se umí bavit vždy a všude. Silnice jsou zaplaveny živými lidskými příběhy. Stádo koz, ovcí, jezdec na koni, někde projde silnicí slon, v horách můžete vidět sněžného leoparda.
Všichni se mísí a prolínají, a do svých her vplétají i řidiče. Prodejci na ulice vám budou nabízet všemožné předměty. Na silnici uvidíte, jak se suší zelenina, rýže, ječmen, kukuřice, voní tam koření aj. Vozovka se umí proměnit i na fotbalové či volejbalové hřiště. Večerní party se pořádají místo v čajovnách nebo v hospodách venku. Silnice zde nahradí nekonečný stůl pohostinnosti, a obrus supluje asfalt. Stačí zastavit a přijmout pozvání na drink.
Skupinová jízda Asii vyhovuje. V autobusu si lidé naschvál sedají k sobě, mají potřebu si popovídat. Seznamování má své kouzlo, dozvědí se spoustu novinek. Když už zaplatili a jedou, chtějí si jízdu pořádně užít. U nás v Česku je to bohužel naopak. Sedáme na volná sedadla, a až není zbytí tak si k někomu přisedneme.
Při jízdě autobusem uvidíte, jak se kolem vás mění krajina i kulisy do ní zasazené. Omamné vůně, které pasažéři můžou sálat, jsou doslova na dosah. Od banánovníkových teras přes ibišky až po rododendrony na horských sedlech.