Výprava do Dánska po stopách Vikingů
Byli Vikingové jen agresoři, kteří se opíjeli medovinou a drancovali, anebo civilizovaní řemeslníci, kupci a básníci? Nebo prostě byli jen horkokrevní, jak se nás dnes snaží přesvědčit televizní dokumenty? Vaše představy o Vikinzích se nejspíš změní po návštěvě Dánska, kde toto období přivádí k životu série muzeí, sídel, pohřebišť a runových kamenů. Vikinští bohové a víra, úžasné výkony Vikingů při mořeplavbě, jejich zvyky, štíhlé lodě, složité šperky, rytiny a ságy, s tím vším se zde setkáte. Jen zapomeňte na helmy s rohy – Vikingové je běžně nenosili.
Historie v ořechové skořápce
Vikinským obdobím se nazývá doba v letech 793 až 1066, kdy se skandinávští mořeplavci z Dánska, Norska a Švédska vydávali do Evropy po moři a řekách, aby zde vedli obchody, nájezdy, a aby dobývali. Vikingové byli známí a obávaní v celé západní a severní části Evropy, avšak boje a krev jsou jen částí celého příběhu. Tito Seveřané (v Británii nazývaní Normani) nebyli jen plenitelé, ale také úspěšní obchodníci, vynikající námořníci a nenasytní objevitelé.
Místa spojená s Vikingy v Dánsku
Vikinské období je zrekonstruováno a oslavováno na různých místech Dánska. Můžeme Vás ujistit, že dánská muzea a historické lokality jsou ukázkami dobrého plánování a interaktivity pro všechny typy návštěvníků, od nadšenců do historie až po děti, které jinak historie nudí.
Národní muzeum, Kodaň
Každý základní kurs historie Dánska by měl začínat v Národním muzeu v Kodani. Muzeum si klade nárok na prakticky každý historický artefakt nalezený na dánském území, díky čemuž hostí sbírku zahrnující vikinské zbraně, vykopanou ukrytou kořist (nahromaděné stříbro, zlaté šperky), a také působivé runové kameny.
Ubytovat v Kodani se můžete například v Cabinn Metro ** - 1 140 Kč/den/osoba rezervace
Muzeum vikinských lodí, Roskilde
Asi 25 minut cesty vlakem z Kodaně leží Roskilde. Město má spoustu atrakcí (známý venkovní hudební festival nebo katedrálu s desítkami královských hrobek), je to však především cíl pro všechny, kdo jsou fascinování Vikingy a jejich cestami. Ze dna Roskilde Fjordu bylo v roce 1962 vyzvednuto pět vikinských lodí, které jsou zde dnes vystaveny ve vynikajícím Muzeu vikinských lodí.
V polovině 11. století byly tyto lodě naplněny kameny a potopeny, aby blokovaly vstup do fjordu, a tak chránily Roskilde, které v té době bylo hlavním městem Dánska. Co je zde pozoruhodné (kromě samotné rekonstrukce lodí a jejich opětovného sestavení), je rozsah sbírky. Ta zahrnuje oceánskou obchodní loď, pobřežní obchodní loď, 30 m dlouhou válečnou loď pro mezinárodní nájezdy, 17 m dlouhou válečnou loď pravděpodobně používanou v prostoru Baltského moře, a také rybářskou loď. Vědci dokázali rozluštit i další tajemství: jedna z lodí byla vyrobena v Norsku a další pochází z Dublinu.
Lidé, kteří přežili nájezdy Vikingů, popisovali jejich elegantní lodě s plachtami jako „draky letící vzduchem“ a nájezdníky jako „děsivé pohany“. Muzeum zahrnuje také dílny na pobřeží, kde se staví repliky lodí za pomocí technik a nástrojů z vikinského období. Pokud jste vždy toužili vyplout po moři na menší dobyvačnou výpravu, můžete se zúčastnit jedné z hodinových plaveb, které muzeum pořádá v době od května do září.
Repliky vikinských lodí pohání po moři lidská síla, což budete Vy a Vaši spolucestující. A pokud nebudete mít vikinských zážitků ještě dost, restaurace Snekken ve spolupráci s muzeem sestavila speciální vikinské menu „New Nordic Viking“, které využívá pouze ingrediencí té doby: spoustu ryb (solených, uzených, sušených), maso, bobulovité plody, sladový chleba - a samozřejmě medovinu.
Ubytovat v Roskilde se můžete například v Roskilde B&B - 901 Kč/noc/osoba
Ladbyskibet, ostrov Fyn
Ostrov Fyn (Funen) je znám především jako rodiště Hanse Christiana Andersena. V jeho severovýchodní části se však nachází fascinující pohřebiště vikinských lodí nazývané Ladbyskibet (pojmenované po nedaleké vesnici).
Kolem roku 925 byl vikinský náčelník uložen k poslednímu odpočinku do nádherné 21,5 m dlouhé válečné lodě a obklopen zbraněmi, šperky a dalším cenným majetkem. Dřevěné desky z lodi se rozpadly už před dávným časem, zanechaly však po sobě otisk trupu lodi spolu s železnými hřeby a s kotvou, a také s lebkami obětovaných koní a psů. Trávou porostlá mohyla, která je místem nálezu, působí poměrně strašidelným dojmem. Přilehlé muzeum odvádí dobrou práci při líčení informací, které jsou o tomto nálezu známy, a stavitelé lodí pak na místě rekonstruují samotnou loď.
Ubytovat se zde můžete například ve městě Odense v Ydes Hotel od 845 Kč/noc/osoba rezervace
Místa spojená s Vikingy na Jutském poloostrově
Na dánském Jutském poloostrově, jenž hraničí s Německem, se nachází řada míst, které stojí za návštěvu: kruhová pevnost postavená v 10. století v Hobru, runové kameny vyprávějící královský příběh v Jellingu, který je památkou chráněnou UNESCO, a také pozoruhodné vikinské pohřebiště severně od Aalborgu.
Pokud máte při poznávání historie rádi realistické vizuální efekty, načasujte si svoji návštěvu na dobu Srazu Vikingů, který probíhá vždy koncem července v Aarhusu, kde vikinské období započalo. Spatříte zde kolem 800 lidí z celého světa v kostýmech, řemeslníky i autentické jídlo, a také přehlídky válečníků a jezdectva.
Ubytovat v Aarhusu se můžete například v Cabinn Aarhus od 1 140 Kč/noc/osoba rezervace
Historie městečka Ribe
Klenotem vikinského Dánska je Ribe, nejstarší město země založené kolem roku 700 jako vikinské tržiště. Je to nejfotogeničtější místo historického Dánska, dlážděné kameny a se změtí domů, takže bylo nedávno zvoleno jako „Nejlepší evropská významná malá destinace“.
Ve vikinském období představovalo Ribe klíčové stanoviště a nejlépe zde poznáte život Seveřanů. Museet Ribes Vikinger je informativní muzeum, které prezentuje vikinskou a středověkou historii Ribe za pomocí jejich kořisti, řemeslných výrobků, výborných výkladů a modelu města v roce 800. Ve VikingeCenter v Ribe v sobě jistě také objevíte skrytého Vikinga!
VikingeCenter je praktické zážitkové „muzeum“. Sezónu zde v květnu zahajuje vikinský trh, kdy se „živé muzeum“ snaží rekonstruovat kousek ze života v Ribe v tomto období v podobě různých rekonstruovaných objektů, jako je společné obydlí nebo shromažďovací hala. Personál oblečený do dobového oblečení peče chleba na otevřeném ohni, předvádí lukostřelbu a řemesla, jak je hrnčířství a zpracování kůží. Také zde předvádějí ukázky sokolnictví a dětem nabízejí „válečnický výcvik“ s meči a štíty (bez krve, samozřejmě). Nezpochybně se zde dozvíte o životě Vikingů více, než byste se dozvěděli z učebnice nebo z dokumentárního pořadu v televizi.
Ubytovat v Ribe se můžete například v Astrupgaard Farm Holiday od 820 Kč/noc/osoba rezervace