Dublin město duchů
Staré město Dublin je prodchnuté legendami a mýty a přímo oplývá příběhy o spatření duchů a zjevení.
Proto pokud se s bloudícími duchy nechcete setkat, měli byste se vyhnout následujícím místům.
Nejprve si na seznamu zaškrtněte kostel St. Michan Church: za železnými vraty klesá úzké kamenné schodiště do krypty, kde odpočívají ostatky staré více jak 800 let a konzervované pouze tamním suchým vzduchem.
Rakve jsou naskládány na sobě, takže z nich vyčnívají končetiny v podivných úhlech, a jejich obyvatelé vypadají, jako by si jen zdřímli a mohli se kdykoli vzbudit. Návštěvníci zde často slýchají šepot nebo hlasy a cílí ledové prsty na svém krku či na páteři.
Dalším místem, kterému byste se kvůli zjevením měli vyhnout, je Dublin Castle, Dublinský hrad.
Hlavy přemožených útočníků zde kdysi připevňovali na hradby, aby odrazovaly další možné útočníků, a jejich těla pohřbívali dole pod hradem.
Avšak podle průvodců mohou jejich duše dál bloudit kolem…
K vězňům v hrůzostrašné věznici Kilmainham Gaol z 18. století patřili vůdci povstání v letech 1798, 1803, 1848, 1867 a 1916.
Věznice byla uzavřena v roce 1924 a v současnosti je největší neobydlenou budovou tohoto druhu v Evropě – pokud nepočítáme duchy dávných vězňů a hlídačů.
Jejich přízračnou přítomnost lze nejčastěji cítit v okolí vězeňské kaple, kde si v roce 1916 vůdce tzv. Velikonočního povstání Joseph Plunkett vzal Grace Giffordovou jen pár hodin před svojí smrtí před popravčí četou.
K dalším vězňům v Kilmainham Gaol patřil vůdce rebelů Robert Emmet, který byl věšen, topen a rozčtvrcen v roce 1803.
Ve svém známém projevu u soudu Emmet požádal, aby jeho hrob nebyl označen až do dne, kdy bude Irsko samostatnou zemí; místo uložení jeho ostatků dodnes zůstává tajemstvím.
Avšak pověst praví, že jeho duch dál vyhlíží nepřátele v nejstarší hospodě v Dublinu, v Brazen Head, kde Emmet kdysi pořádal setkání vzbouřenců.
Brazen Head však není jediným hostincem, k jehož návštěvníkům patří duchové. Když náhle klesne teplota v Bull and Castle (dříve Castle Inn), věří se, že to znamená přítomnost ducha básníka Jamese Clarence Mangana, který se zde v roce 1803 narodil.
Hospoda Kavanagh's je spíš známá jako Gravediggers, protože si zde hrobníci (gravediggers) pracující na přilehlém hřbitově Glasnevin během práce tajným okénkem objednávali pití.
V baru se prý pravidelně zjevuje starší pán v tvídovém obleku, který si objedná pintu piva, vypije ho a zmizí.
Hřbitov Glasnevin má své vlastní strašidelné příběhy. Jedním z méně známých je o duchovi newfoundlandského psa, který se zjevuje u hrobu svého pána Johna McNeill Boyda.
Opuštěný pes prý umřel hladem poté, co odmítl opustit Boydův hrob. Byl prý spatřen také v katedrále St. Patrick´s Cathedral.
Pokud nechcete, aby Vám duchové rušili spánek, měli byste se také vyhnout nejmajestátnějšímu hotelu v Dublinu The Shelbourne, který stojí v impozantním parku St Stephen's Green.
Nedávno renovovaný hotel byl postaven v roce 1824 na místě řadových domů. Proslýchá se, že jedna z původních obyvatelek, holčička Mary Masters, která zemřela na choleru v roce 1791, se dodnes toulá hotelovými chodbami…
Podobných příběhů je zde mnoho.
Pokud se za tajemnými místy Dublinu nechcete vydávat sami, některé agentury nabízejí tematické výpravy, jako je Hidden Dublin Walks, která zahrnuje procházky a jízdy autobusem po strašidelných místech ve městě a jeho blízkém okolí.