Základní a praktické informace Irsko
Název země: Irská republika
Rozloha: 70 273 km 2
Státní zřízení: parlamentní republika
Časové pásmo: - 1 hod
Hlavní město: Dublin
Měna: euro ( EUR )
Jazyky: irština, angličtina , keltský jazyk
Náboženství: římskokatolické (92%), protestantské, včetně irské církve, presbyteriánský
Mezinárodní předvolba pro volání do zahraničí: 00
Kód země: 353
Hovor na účet volaného: 10
Elektřina: 220 V AC, 50 Hz, typ zástrčky: čtvercová, 3 kolíky
Nejvyšší hora: Carrantuohil (1041 m)
Nejdelší řeka: Shannon (340 km)
Největší jezero: Lough Neagh (396 km²)
Nejvyšší vodopád: Powerscout 122 m
Podnebí:
Navzdory severní poloze, irskou klima ovlivňuje Golfský proud. Teploty klesají pod bod mrazu jen během zimy, sníh je vzácný. V létě se teploty málokdy vyšplhají nad 30 ° C, ale světlo zůstává až do 23:00 hod.. Připravte se na déšť. Pršet může kdykoliv. Většinou když je počasí nejlepší. V okrese Kerry prší až 270 dní do roka.
Státní svátky:
- 1. Ledna - Nový rok
- 17. Března - Den svatého Patrika
- 6. Dubna - Velikonoční pondělí
- 4. Května - Květnový Státní svátek
- 1. Června - Červnový Státní svátek
- 3. Srpna - Letní Státní svátek
- 26. Října - Říjnový Státní svátek
- 25. Prosince - Vánoce
- 26. Prosince - Den svatého Štěpána
Víza a doklady:
Při vstupu do země není potřeba vízum . Občané ČR potřebují cestovní pas s minimální platností 6 měsíců, resp. občanský průkaz (doklad platný se považuje pouze občanský průkaz novějšího typu ve formě identifikační karty). Velvyslanectví ČR v Dublinu doporučuje občanům ČR prokazujícím se při vstupu do Irska občanským průkazem, aby disponovali i jiným identifikační dokladem s fotografií.
Otevírací doby:
Banky:
Pondělí až pátek: 09.30 - 17.30 hodin
Pošty:
Pondělí až pátek: 09.00 - 17.30 hodin
Sobota: 09.00 - 13.00 hodin
Obchody a obchůdky s potravinami:
Pondělí až sobota: 09.00 - 17.30 nebo 18.00 hodin
Úřady:
Pondělí až pátek: 09.00 - 17.00 hodin
Muzea:
Muzea jsou obvykle otevřená 10.00 - 17.00 hodin, denně kromě svátků.
Musíte vidět:
Blarney - hrad postavený v roce 1446 je opevněným domem, postaveným na vápencovém pahorku. Ideální místo na piknik. Zvyk líbat místní kámen vynalezli jen nedávno.
Útesy Moher - jedna z nejslavnějších irských atrakcí. Útesy dosahují výšky 203 m, a jsou téměř kolmé. Turistů pouštějí jen na místa zajištěné ochrannou zdí. Během jasných dnů jsou zde neuvěřitelné výhledy.
Clonmacnoise - s vynikající polohou, nad řekou Shannon, je nejdůležitějším z irských mnišských míst. Najdete zde raně křesťanské kostely, vysoké kříže, kulaté věže, nebo hroby. Všechny ve vynikající kondici.
Giant's Causeway - největší turistická atrakce severního Irska. 38 000 neuvěřitelně uniformovaných šestiúhelníkový čedičových pilířů.
Kilkenny - jedna z nejkrásnějších irských pevností ležící na překrásném ohybu řeky Noře. Tři z hradních věží pocházejí z originální kamenné stavby z roku 1192. Sídlí zde jedna z nejdůležitějších mimodublinských galerií v Irsku.
Killarney National Park - národní park ležící mezi jezery Lough Leane (Lower Lake), Muckross a Upper Lake, a pohořími Mangerton, TORCY, Shehu a Purple. Míle dubových a tisové lesů. Překrásná krajina vhodná pro cyklistiku a turistiku.
Leap - jeden z nejnavštěvovanějších hradů Evropy. Hrad rodu O'Carroll byl scénou mnoha děsivých scén a je známý pro strašidla. Nejnovějším "přírůstkem" je smradlavý duch. Strašidlo, jehož přítomnost jistě pocítíte.
Mt Brandon - s nadmořskou výškou 951 m je Mt Brandon druhou nejvyšší horou Irska. Je oblíbenou turistickou trasou. Cesta na vrchol a zpět trvá kolem šesti, sedmi hodin.
Cork - nádherné církevní stavby, obilní trh s honosnými měšťanskými domy z 18. stol., okolní zámky Hyde nebo Malow.
Bezpečnostní rizika:
Bezpečnostní podmínky jsou obecně dobré, kriminalita se za poslední období výrazně snížila. Oficiálně nebyly vyhlášeny žádné omezení týkající se cestování po teritoriu.
Zdravotnictví:
Zdravotnická zařízení (státní i soukromé) jsou na velmi dobré úrovni. Z hlediska zajišťování zdravotní péče je země rozdělena na osm oblastí spravovaných regionálními zdravotními úřady.
Před návštěvou IR není třeba absolvovat žádné specifické očkování. Základní lékařskou péči poskytují praktičtí lékaři (General Practitioner), přičemž poplatky za návštěvu lékaře příp. hospitalizaci si hradí pacient přímo. Jedno vyšetření u praktického lékaře stojí v průměru 40 eur. Obdobný způsob platby je iv případě zubního ošetření. Kvalita pitné vody je na přiměřené úrovni odpovídající evropským standardům.
Spropitné:
Řidičů taxi se obvykle doporučuje ponechat spropitné ve výši 10% z ceny jízdného. V restauracích, pokud není servisní poplatek zahrnutý ve vyúčtování, je zvykem ponechat 10 až 15% spropitné. V hotelech by mělo být portýrovi ponecháno spropitné 1 euro za kufr.
Doprava v Irsku:
Autem:
Jezdí se vlevo. Cesty jsou úzké. Dálnic je zatím 30 km, jsou bez poplatků. Na některých místech se platí mýtné za průjezd mosty a tunely. Místní policie akceptuje řidičské průkazy zemí EU i mezinárodní průkaz vydaný v ČR. Při pobytu nad 6 měsíců je nutný irský řidičský průkaz, nebo průkaz země EU. Maximální povolená rychlost se udává v mílích: v obci 30 mil / h (48 km / h), mimo obec 60 mil / h (96 km / h) a na autostrádach 70 mil / h (112 km / h). Auto si lze i pronajmout v síti kvalitních půjčoven.
Autobusem:
Autobusy Bus Éireann (včetně dálkových a expresních linek) jezdí zejména mezi velkými městy. Společnost CIE vystavuje běžně i kombinované jízdenky na autobusy i na vlaky. Jízdenku Irish Rambler (Irský tulák) umožňuje neomezený počet jízd na 3, 8 a 15 dní. Nezávislé autobusové společností jsou někdy levnější, rychlejší a jezdí častěji, většinou z Dublinu do okolí.
Vlak:
Vlaky Larnród Éireann jsou příjemným způsobem dopravy. Do Irska se lze vlakem dostat i ze Severního Irska. Na delších trasách jezdí i lůžkové vlaky.
Letadlo:
Národní leteckou společností je Aer Lingus . v zemi je osm dopravních letišť (největší v Dublinu, Corku a Shannonu) s pravidelnou dopravou, a několik desítek menších letišť.
Loď:
Hodně trajektů přichází z Velké Británie, včetně vznášedel. Více informací o pravidelných spojích je na internetových adresách společností Brittany Ferries , Irish Ferries , Swansea-Cork Ferries a Stena Line . Frekventovaný je spoj Liverpool-Dublin (plavba trvá 8 hod..) Holyhead-Dublin (1,5 až 3 hod..), Swansea-Cork (10 hod..), Pembroke-Rosslare (3 a třičtvrtě hodiny). Trajekty jezdí také z Francie: plavba Cherbourg-Rosslare trvá 18 hodin a Roscoff-Rosslare 17 hodin.
Kontaktní český úřad:
Irsko - Velvyslanectví Dublin
Embassy of the Czech Republic
57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin
Telefon: +353/(0)1/6681135, 6681343, KO-6681281
Fax: +353(0)/16681660
Nouzová linka: +353/(0)87/6189055
E-mail: dublin@embassy.mzv.cz adm.dublin@mzv.cz
Konzulární úsek: consulate_dublin@mzv.cz
Ekonomický úsek: commerce_dublin@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/dublin
Provozní hodiny úřadu:
pondělí - pátek 08.30 - 17.00 hod
úterý a čtvrtek 09.30 - 12.00, 13.30 - 16.00 hod
Dějiny:
Ostrov, který v starověku nazývaly Hibernate, obývali od 5. stol. před nl Keltové, kteří od 4. stol. nl vytvárili několik samostatných království. Christianizace ostrova již od 5. stol.; mezitím irské kmeny osídlovali i Británii a šířili tam křesťanství. V 9. až 11. stol. nájezdy Vikingů, od 12. stol. anglo-normandský expanze, která vyvrcholila v 16. stol. a vedla k posílení reformace mezi anglickými osadníky pokud potlačení katolicismu. Nejen během celého středověku, ale také v novověkých dějinách, se Angličané snažili Irsko ovládnout, v důsledku čehož vypuklo několik povstání.
Na čas se anglický vliv oslabil v půl. 17. stol. a Irsko se osamostatnilo; avšak v r. 1649 O. Cromwell prakticky udělal ze země první britskou kolonii. V r. 1782 částečná autonomie, po napoleonských válkách Irsko připojené k VB. V 19. stol. několik vln emigrace do USA, ostrov se začal vylidňuje. V r. 1914 získala země autonomii, většina Irů ji však odmítala a chtěla samostatnost. V r. 1919 propuklo celonárodní povstání, které přerostlo do irsko-britské války (vznikla IRA).
Ta se r. 1921 skončila kompromisní dohodou. Větší část ostrova (26 jižních hrabství) se stala irským sestrám a 6 hrabství v severní části ostrova (Ulster) s převahou britských protestantů zůstalo součástí Velké Británie. Irsko získalo v r. 1937 úplnou nezávislost av r. 1949 vystoupilo z Britského společenství národů. Irové prosazují název Eire jako jediný oficiální název státu podle ústavy z r. 1937; běžně se používá iv OSN. Od r. 1973 je země součástí Evropského společenství. Současná irská vláda se snaží o spolupráci s VB, např. iv boji proti teroristickým skupinám.