Hrad Moosham, Rakousko
Čarodějnice a vlkodlaci
V regionu Lungau u rakouského Salzburku se nachází obzvlášť strašidelný hrad Moosham, známý také jako hrad čarodějnic. Svoji přezdívku získal kvůli skutečnosti, že zde byly popraveny (sťaty) stovky čarodějnic a tisíce dalších osob mučeny a vězněny.
Vesničané věřili, že mezi nimi žijí čarodějnice, což způsobilo hysterii trvající 15 let. V letech 1675-1690 byli zatčeni a odvedeni na hrad muži, ženy i děti, z nichž mnoho prý dodnes v pevnosti straší. Věk vězňů se pohyboval od 10 do 80 let, v případě 92 poprav se jednalo o osoby mladší 21 let; kvůli mučení se často přiznávali k falešným obviněním.
Další podivné zprávy týkající se místa pocházejí z 19. století, kdy zde lidé nacházeli zmrzačená divoká zvířata i dobytek, což vedlo ke spekulacím, že se v okolí potulují vlkodlaci.
Hrad čarodějnic
Moosham tyčící se nedaleko Salzburku v Rakousku pochází ze 13. století. Postavit ho nechal kníže-arcibiskup salcburský a hrad má zvláštní a strašidelnou minulost, kdy v jeho zdech byly popraveny stovky čarodějnic. Některé z nich prý stále straší v pevnosti, která dnes slouží jako muzeum.
Pronásledování čarodějnic v okolí Mooshamu nebylo ve své době ničím mimořádným. Před třemi staletími se Evropou i USA šířila masová hysterie, kterou způsobil iracionální strach lidí, že mezi nimi žijí čarodějnice. Hony na čarodějnice a čarodějnické procesy se staly součástí každodenního života a mnoho žen žilo ve strachu, že budou obviněny z čarodějnictví.
V Rakousku se hrad Moosham stal centrem tzv. Salcburských čarodějnických procesů. Mezi lety 1675 a 1690 bylo na hradě více jak 100 lidí souzeno a uznáno vinnými z čarodějnictví; tisíce dalších pak byly obviněny, uvězněny a mučeny. Na Salcburských čarodějnických procesech je přitom zajímavá skutečnost, že většina obviněných byli muži, ne ženy. Nejmladší oběti přitom byly žebráci nebo nevinné děti, jejichž jediným zločinem bylo, že neměli nikoho, kdo by se za ně zaručil.
Metody mučení byly hrůzné. Obviněným se sekaly ruce a byli cejchováni žhavým železem, čímž byli označeni jako zločinci do konce života.
Díky své děsivé historii je dnes Moosham místem paranormálních jevů. Zaměstnanci i návštěvníci popisují případy, kdy cítili, jak na ně někdo sahá, cítili něčí dech, slyšeli bušení, tiché kroky i hlučné zavírání dveří. Mnozí také mluví o nevysvětlitelné vznášející se bílé mlze.
Současná majitelka hradu Theresita Wilczek tvrdí, že místnost nazvaná „pokoj Toni“ byla domovem muže, který byl zodpovědný za veškeré mučení. Mnoho lidí zde cítí temnou přítomnost a jedna návštěvnice muzea tvrdil, že se dokonce s touto entitou komunikovala.
V mučírně mnoho lidí cítilo, jak se jejich vlasů či nohou dotýkají čísi ruce. Jiní říkali, že se neviditelná přítomnost přiblížila velmi blízko k nim, a někteří lidé hlásili, že cítili, jak na ně někdo dýchá. Kromě toho byly při nahrávání systémem EVP na hradě zaznamenány různé hlasy.
Další zvláštní část historie Mooshamu tvoří zprávy o vlkodlacích z 19. století. Lidé nalezli v blízkosti hradu řadu jelenů a dobytka, zmrzačených a zohavených. Někteří obyvatelé hradu byli obviněni z toho, že jsou vlkodlaci; podle některých záznamů byli tito lidé popraveni, zatímco podle jiných byli „jen“ uvězněni.
Oficiální stránky hradu: http://www.schlossmoosham.at