Krampusové v předvánočním Salzburku
Ve vesnici Grödig na okraji Salzburgu je něco pod nulou a shromáždil se zde velký dav. Ve vzduchu visí vůně svařeného vína a očekávání. Po 5 minutách na hlavní ulici, která je teď oficiálně uzavřená, provádí profesor Clemens Spechtler (45) poslední úpravy ve své proměně z člověka na ďábla. V huňatých kalhotách z kozí kůže už teď působí od pasu dolů jako yetti. Jeho syn (14) je oděný podobně a stojí vedle s bezstarostností mladého Pana. Za nimi se začínají vynořovat další ďáblové a démoni s groteskními maskami, hrozivě seřazení vedle hromady láhví na vodu, kol a prázdných bedniček.
Tito tvorové jsou členy skupiny Grödig Krampus, která má 45 členů a každoročně během adventu se promění v divé duchy v kožichu a maskách s rohy, kteří řádí v ulicích a vyhánějí zlé duchy zimy. Slouží přitom jako protipól k radostnému Svatému Mikuláši, který se velmi podobá anglosaskému Santa Clausovi a často se objevuje v téže době. Výsledek působí fantasticky.
„Jakmile si nasadím masku, jakoby se v mé hlavě něco přepnulo a přestanu být člověkem,“ říká Clemens.
Krampuslauf (běh nebo přehlídka krampusů) je stará alpská tradice, jejíž historie sahá až do předkřesťanských dob a odehrává se v předvánočním období. Pro Clemense je to vyvrcholením roku a letos už 29 rok, kdy působí jako krampus. Vše začíná zvukem obrovských kravských zvonců a oblaky rudého kouře, zatímco se vynořují ďábelské postavy; některé pěšky, jiné na dřevěném voze, přičemž práskají biči z březových větviček a koňských žíní na choulící se přihlížející. Představení působí jako něco mezi Hieronymem Boschem a Mad Maxem.
Mezitím ve Starém městě v Salzburku právě začala další rakouská adventní tradice, tentokrát klidnějšího rázu: adventní zpěv a komorní hudba v barokní nádheře opatství sv. Petra.
Linie mezi náboženstvím a pohanským folklórem je zde kuriózně nezřetelná a návštěva velmi přesvědčivého Muzea Vánoc (Salzburger Weihnachtsmuseum) ukazuje, jak komplexní tento vztah je. Pohanské tradice vánočního stromu a krampusů (čertů) se proplétají s náboženskými vyobrazeními sv. Mikuláše a Ježíška na krásných dřevořezbách, v podobě loutek i na adventních kalendářích.
V tomto koutě Evropy jsou 21. prosince brány jiného světa otevřené, zvířata začínají mluvit – a komerční Santa nikdy neexistoval.
V Rakousku to přitom rozhodně není období mimo turistickou sezónu, protože je celoroční destinací, především pak Salzburg, kde zima přináší bohatý program hudby a představení – a také řádění čertovských krampusů. Turisté, kteří se vydávají na místa známá z muzikálu Za zvuků hudby, se ve městě přes den mísí s lyžaři, zatímco příznivci Mozarta vzdávají poctu jeho rodišti.
Návštěvníci zabalení v zimních bundách a s chrániči na uších kvůli pronikavému chladu míří na Winterfest, jednu z největších kulturních akcí ve městě, do parku Volksgarten, kde se mj. tyčí cirkusové stany s hostujícími společnosti z celého světa.
Když navštívíte renomovanou uměleckou Galerii Thaddaeus Ropac, která shlíží na nádherné zahrady zámku Mirabell na východní straně řeky Salzach, budete mít skvělý výhled na kašny „Do-Re-Mi“, kde zpíval Von Trappův dětský sbor. V galerii vystavuje rakouský umělec Markus Schinwald své kinetické skulptury kombinující nohy z rozmontovaných starožitných stolů a části strojů, takže společně tvoří pozoruhodný balet. Venku pak ponurá skulptura od Georga Baselitze, považovaného za „těžkou váhu“ mezi umělci, kontrastuje s kýčovitými jednorožci.
Současné umění naleznete rovněž v Muzeu moderního umění na vrcholu Mönchsberg („Mniší hora“) jedné z pěti hor ve městě, kam se mnozí vydávají už jen kvůli restauraci. Tam se dostanete výtahem, který Vás odveze zdola středem hory až na terasu s panoramickým výhledem. Kromě pozoruhodných výhledů na Salzburg tu pak naleznete čirý hovězí vývar širokými (celestýnskými) nudlemi, který je skvělý proti zimnímu chladu.
Na kávu a moučník byste pak určitě měli zavítat na nám. Alter Markt do Café Tomaselli, nejstarší kavárny v Rakousku. Pod štukovým stropem s křišťálovými lustry podávají číšníci v oblecích kávu, horkou čokoládu a skleničky rumu na zahřátí, zatímco servírky v zástěrách s kanýry nabízejí z táců koláče a jablečný štrúdl. Kavárna byla založena v roce 1700, když byl Salzburg ještě knížectvím, dnes je oblíbenou institucí a skvělou zastávkou, když se vydáte po stopách Mozarta a Haydna.