Místa, která se v Rumunsku vyplatí vidět
Ačkoli je Rumunsko naším kolegou v Evropské unii, musíme si chtě nechtě přiznat, že o něm toho mnoho nevíme. Je to zčásti i proto, že jsme ho dlouhá léta vnímali jako chudou zemi na evropské periferii, ale dnes se již situace naštěstí mění k lepšímu. Rumunsko totiž začíná být stále ve větší míře vnímáno i jako turistická destinace. A to je jen dobře, protože se má světu opravdu s čím pochlubit a to například i těmito pěti místy, které vám chceme přiblížit v tomto článku.
Bukurešť
Začít musíme, jak jinak, rumunským hlavním městem. Bukurešť je opravdu velké město, má nakonec téměř dva miliony obyvatel, ale často se o ní tvrdí, že nepatří zrovna k těm nejčistším. No navzdory tomuto faktu a i přesto, že se nejedná o kdovíjak staré město, protože první zmínka o něm pochází z roku 1459, najde se v něm dostatek památek, které stojí za to vidět.
Například takový Triumfální oblouk, který byl postaven v roce 1936 podle vzoru pařížského Vítězného oblouku na počest vítězství Rumunska v I. světové válce. Pokud vás ale zajímá spíše sakrální architektura, určitě si nenechte ujít návštěvu chrámu Stavrepoelos, Palatul Patriarhiei nebo monastýr Plumbuita. Jelikož bylo Rumunsko jistou dobu i královstvím, v Bukurešti se jako památka na toto historické období nachází Královský palác. Jako památka na tvrdý režim slouží zase palác Parlamentului, v němž měl nemilosrdný diktátor sídlo.
Brašov
Ačkoliv se dnes Brašov považuje za jedno z nejkrásnějších měst Rumunska, k tomuto státu byl přičleněn až v roce 1918. Založeno bylo ve třináctém století Němci, kteří se usídlili v této centrální části dnešního Rumunska. Turisty zde nejvíc láká jeho historické centrum, které se nachází ve středu města. Nejvíce ceněnými památkami jsou Černá katedrála, Kostel svatého Mikuláše pocházející ze čtrnáctého století a také budova radnice. Velkou zajímavostí Brašova je jedna z nejužších uliček v Evropě, která měří do šířky jen 130 centimetrů.
Hrad Bran
Nemusíme z Brašova ani daleko chodit, protože v blízkosti tohoto města se nachází hrad Bran, který láká tisíce turistů jako sídlo legendárního hraběte Draculy. Bran byl postaven asi před osmi set lety, a sloužil jako vojenská pevnost. V současnosti je z něj největší turistická atrakce celého Rumunska. To je i samozřejmě důvod, aby byl otevřen po celý rok. Jeho návštěva vám rozpočet nijak nenabourá, protože jeden vstup pro dospělého stojí pouze 3,5 eur, což opravdu není mnoho.
Za tyto peníze se budete moci projít po hradě, kde mocnou rukou vládl hrabě Vlad zvaný Tepes, nebo-li narážeč. Tuto přezdívku si vysloužil za to, že své protivníky, nejčastěji Turky, nechal poměrně s velkou chutí narážet na kůl. A to byl zřejmě i jeden z důvodů, proč si ho Bram Stoker vzal jako předlohu upírského hraběte Draculy.
Delta Dunaje
Dunajská delta je něco jako přírodní zázrak, a její větší část se nachází právě v Rumunsku nedaleko města Tulcea. Jde o druhou největší deltu na evropském kontinentu. Její rozloha je skutečně neuvěřitelná - 4 152 kilometrů čtverečních, z čehož se téměř 3,5 tisíc nachází na rumunském území. Deltu vytvářejí tři ramena řeky Dunaj, které se nazývají Chilia, Sulina a Sfântu Gheorghe ústící do Černého moře. Tyto ramena jsou samozřejmě následovány množstvím dalších menších či větších ramen, které vytvářejí půvabné říční ostrovy.
Sighisoara
Nakonec se podíváme do města Sighisoara, které se vyznačuje spoustou krásných památek. Konečně jeho historické centrum se nachází i v Seznamu světového dědictví UNESCO. Ve středu města najdeme středověký hrad, který jakoby dohlížel nad obyvateli Sighisoara. Mezi top památky bychom určitě měli zařadit 64 metrů vysokou hodinu věž s orlojem s alegorickými postavičkami ztělesňujícími různé neřesti a hříchy. Město s více než 30 tisíci obyvateli je známé i tím, že se v něm narodil již zmíněný Vlad Tepes.