El Jem v Tunisu
Určitě víte, že římská historie je velmi bohatá. Věděli jste, ale že se týkala i mnoha oblastí, které v 6. století začali okupovat arabi?
Egypt, Alžírsko a výjimkou není ani Turecko, jehož pobřeží a vnitrozemí původně patřilo různým kmenům, největší vliv v něm si zachovala Řecka nadvláda. Nechutným vražděním se začátkem minulého století oficiálně nadobro Turci zmocnili celé současné polohy Turecka.
Historie
Původně zcela jiné vlivy byly ve Středomoří nahrazeny arabskými a seldžuckými. Na některých místech se dokonce zachovaly zbytky staveb původních kolonizátorů. Výjimkou ve Středomoří nebyla ani známá krajina s největším africkým ostrovem severní Afriky - Djerba.
Tunisko, známá dovolenková destinace českých turistů má několik krásných historických měst, které zde původně zachovali Římané. Ten nejvýznamnější důkaz je ve vnitrozemí ve městě El Jem, kudy vede většina fakultativních výletů po Tunisku. Pokud máte možnost ho navštívit, určitě neváhejte.
El Jem
Některé informace na internetu a i někteří průvodci uvádějí tuto památku zcela mylně jako koloseum. Musíme ale připomenout, že koloseum je v Římě, a zde je amfiteátr. Amfiteátr v El Jem sloužil jako divadlo a místo ukázky bojů jen krátce.
Nikdy ho nestihli dostavět celý, ale z části se ho podařilo i zničit. Místní obyvatelé se zde skrývali při vpádu Arabů. Tento amfiteátr tvoří absolutně centrum města, a je největší tahoun turistů sem.
Stavba je uzavřena kulatá, a umožňovala sedět několika tisícům návštěvníkům. Amfiteátr má i vynikající akustiku po celé své šířce. Prostory v podzemí byly šatnami ale i klecemi pro divokou zvěř.
Několik dalších prostorů, do kterých můžete nahlédnout, byly soukromé místnosti nebo skladiště. Opravdu ho stojí za to navštívit.
V okolí budete mít několik nákupních možností, prodejců stříbra, starých mincí a suvenýrů.