Kappadokie: země kamenných komínů
Kappadokie, kouzelná oblast v centrálním Turecku posetá kamennými věžemi, má historii ještě pozoruhodnější než je její krajina. Surealistická měsíční krajina je sopečného původu: proudy lávy vytvořily tufovou horninu, ze které vítr a déšť vymodeloval vinoucí se údolí se zaoblenými skalními stěnami a špičatými skalními věžemi. Obyvatelé pak do měkké skály vytesávali svá obydlí, dnes obývaná novodobými obyvateli (hippies), a také tzv. butikovými hotely.
Nejpozoruhodnější érou v této oblasti bylo období středověku, kdy údolí sloužilo jako útočiště pro byzantské křesťany. Náboženští uprchlíci si zde zřizovali v jeskyních celá klášterní sídla, takže dnes jejich jeskynní kostely dodávají krajině téměř biblickou vážnost. Areál Göreme Open-Air Museum, který patří k památkám chráněným UNESCO, zahrnuje skalní kaple a obytné čtvrtě pocházející z doby kolem 11. století.
Následující místa a činnosti byste při návštěvě Kappadokie neměli vynechat.
Byzantské fresky
I přes staletí působení počasí a vandalismu se mnohé z fresek (al secco, tj. malovaných na suchou omítku) zachovalo v nádherném barevném stavu. V tzv. Temném kostele najdete jejich nejlepší ukázky: pilíře a klenuté stropy pokrývají mnohobarevní andělé spolu s biblickými scénami, např. narození Ježíše. Jak naznačuje název kostela, právě nedostatku světla v kostele vděčíme za uchování obrazů, které i po celém tisíciletí působí živě a čerstvě.
Další klášterní komplexy se nacházejí v údolích a mnohé z nich připomínají scény ze série Hvězdných válek (nevěřte však zlomyslným průvodcům, kteří Vám mohou tvrdit, že se zde natáčely!). Na pěší procházky je nejoblíbenější údolí Ihlara se zelení kolem řeky, plné ptačího zpěvu a s řadou kostelů vysekaných do paty tyčících se útesů.
Prohlédněte si podzemní města
Místní křesťané byli pronásledováni nejprve Římany a pak útočícími muslimy, takže se často museli skrývat před nepřáteli. Jakmile uslyšeli dusot kopyt, opustili skalní kostely a ukryli se pod zem. Pod kamennými formacemi v Kappadokii je táhne síť podzemních měst, z nich každé pojalo až 10 tisíc lidí. Největší objevená města mají téměř deset úrovní do země, kdy jednotlivá patra propojují úzké chodbičky podobné tunelům pro křečky.
Při prohlídce města projdete také kolem podzemních stájí s držadly na uvazování zvířat, kostelů s oltáři a s křestními bazénky, stěn s otvory umožňujícími cirkulaci vzduchu, sýpek s mlýnskými kameny a zčernalých kuchyní s pecemi. Větrací šachty byly maskovány jako studny a masivní dveře z kulatého kamene sloužily jako poslední obranná linie. Nezachovalo se však mnoho artefaktů, protože obyvatelé brali svůj majetek s sebou, když se vraceli na povrch. Podzemní města však dávají představu o pokračování života i v tvrdých podmínkách.
Vyzkoušejte si život v jeskyni
Pobyt v Kappadokii dnes už neobnáší těžkosti spojené s životem v podzemních komorách. Mnohé z jeskynních prostor, někdejší kaple s kamennými věžemi, byly proměněny v tzv. butikové hotely, kde si můžete vyzkoušet jeskynní život, avšak v luxusu. Zahrnují také jeskynní turecké lázně (hamam), oblouky vysekané do skály, stěny zdobené vulkanickými barevnými pruhy a panoramatické terasy s vynikajícími výhledy do okolí. Rychle zde zjistíte to, co místní lidé vědí už po celá staletí, že tuf udržuje v místnosti v létě chladno a v zimě teplo.
Lákadlo zisků z turistiky odvedlo mnoho místních lidí od zemědělství. Holubníky, které zhusta provrtávají skalní stěny a které sloužily ke sbírání ptačího trusu coby hnojiva, dnes většinou stojí prázdné. Nicméně život na venkově pokračuje a stopy bájné minulosti přežívají, a to i v oblasti místního vinařství.
Kappadokie je jedním z nejstarších výrobců vína na světě, kdy historie vinařství sahá čtyři tisíce let do minulosti k Chetitům, kteří jako první poznali vinohradnické kvality zdejší vulkanické půdy a začali vysekávat do skály první sklepy. Když pak budete ochutnávat anatolské víno, můžete přemýšlet o bohaté historii tohoto území se skalními věžemi a s byzantskými památkami.
Ubytování v Kappadokii: rezervovat si můžete například v Sultan Cave Suites - rezervace zde
Jak na to
Turkish Airlines létají z Istanbulu do provincie Nevşehir v Kappadokii, a také z Istanbulu do nedalekého města Kayseri, stejně tak jako aerolinie Anadolu Jet. Pegasus Airlines létají z Istanbulu a z Izmiru, Sun Express létá z Německa. Autobusy sem jezdí z Istanbulu denně a cesta trvá asi 11 hodin (obvykle přes noc).
Kostely a podzemní města navštivte brzy ráno, v poledne nebo před zavřením, abyste se vyhnuli skupinám turistů. Obzvlášť v podzemních městech je dobré míst s sebou průvodce, který/á Vám vysvětlí, co se dělo v holých kamenných místnostech.