Navštivte turecký Hierapolis u Pamukkale
Rozlehlé město Hierapolis, nacházející se v tureckém vnitrozemí, bylo původně velmi široké město, které získávalo na popularitě i pro blízkost lázní a vody bohaté na minerály. Právě nedaleko města vytékala z podzemí travertinová voda, která za celá staletí vytvořila neobyčejné přírodní úkazy, které dnes známe jako bavlníkový hrad - Pamukkale.
Označení turecký Hierapolis by bylo nesprávné, protože ve skutečnosti jde o řecký Hierapolis. Antické město s velkou výstavbou, chrámy, velkým nekrytým divadlem, velkou arénou, která plnila z části i roli společenského prostoru a kulturního domu, několik lázeňských staveb využívajících místní vodu a množství klasických obydlí běžného obyvatelstva.
Dnes z tohoto města zůstaly jen ruiny. Pomohlo tomu zub času, zemětřesení, ale i opuštění místa. Dnes lze pozorovat velké množství ruin, zbytků staveb, které mají bohaté krásné zdobení, ale nesedí k ničemu v okolí. Mnohé nelze opět obnovit, ačkoli určité rekonstrukční práce probíhají. Nejzachovalejší je zde místní divadlo, které mělo pevnou konstrukci a vždy se hodilo i dalším generacím. Divadlo bylo v historii často budovou, kterou i při vpádu nových kolonizátorů ušetřili pro jeho další využitelnost.
Návštěvníci Pamukkale mají na dohled téměř celou rozlohu Hierapolisu. Množství ruin vycházejících ze země už jen jako základy, ať nedokonalé zdi jsou jen zbytkem jinak slavného a svého času velmi živého místa.
Pamukkale znamená v překladu z turečtiny bavlníkový hrad. Neobyčejný geologický útvar je místem, za kterým v některých letních dnech směřují i tisíce návštěvníků denně. Původně zde byly na koupání a pro veřejnost dostupné přírodní bazénky bílého travertinu, které právě návštěvníci nenávratně poškozovali. Dnes se pro nápor turistů vytvořilo umělé Pamukkale, které původně bylo betonovým výtvorem. Tam dnes nasměrovali tok vody, která tak vytváří zcela nové Pamukkale.
Turistům je tak dostupných několik terasovitých bazénků a také bavlněná stěna nad nimi a veškerý povlak na zemi až po strmý svah do údolí. Všude uvidíte bavlnu, která samozřejmě bavlnou v pravém slova smyslu není. Jde spíše o dojem, který dal tomuto místu jméno. Původní přírodní Pamukkale je dnes pro turisty nepřístupné, čímž se chrání jejich jedinečnost i pro další generace.
Při návštěvě tohoto místa buďte obezřetní pro případ uklouznutí a také se vyhýbejte blízkosti strmého svahu, který odděluje od průchozích chodníku vodní kanál, kudy protéká voda. Zábradlí se na tomto místě nebudovaly zřejmě i proto, že by narušilo přírodní vzhled tohoto místa. Lidé sem směřují nejen pro Pamukale, ale i pro asi 100 až 200 metrů vzdálené Kleopatřiny lázně, využívající léčivou až prý zázračnou vodu. Za vyšší vstupné se tak můžete dostat do prostor, kde se prý koupala i samotná Kleopatra a získávala zde mládí a krásu.