Vydejte se po turecké thrácké cestě: Edirne, Gallipoli a Trója
V Trákii se odehrávaly velké příběhy po celá tisíciletí. Léandros zde každou noc plaval přes průliv Hellespont za svojí láskou Hérónou (což napodobil roku 1810 také anglický básník Byron) a sem také připluli Řekové, když hledali odvetu za Paridův únos krásné Heleny. Tato část Turecka, kterou prošli dávní císaři a králové, zjizvená boji a přesycená historií, patří k jeho nejúžasnějším a zároveň nejpřístupnějším oblastem a nadchne zájemce o historii, architekturu i víno.
Při této cestě navštívíte někdejší hlavní město říše Edirne, vydáte se po nedávno zřízené Thrácké vinné stezce, podíváte se na bojiště v Gallipoli a prohlédnete si ruiny Tróje, jež patří k památkám chráněným UNESCO.
Nejvhodnější je podniknout tuto cestu autem, ale pokud nemáte vlastní dopravu, je možné jí absolvovat také autobusem. Abyste si mohli tuto oblast dostatečně prohlédnout, minimální potřebný čas je 4 dny, ale ještě lepší bude 5 nebo 6 dní.
Den první: z Istanbulu do Edirne
İstanbul se probouzí časně ráno, kdy jsou při úsvitu svolávání věřící muslimové k modlitbě do mešity, a lidé dojíždějící za prací opouštějí své domovy, aby se vyhnuli davům v dopravní špičce. Následujte příkladu místních, začněte na samém počátku dne a vydejte se po silnici D100 do Edirne ležícího na hranici s Řeckem. Během cesty se můžete zastavit v několika vinárnách na Thrácké vinné stezce.
Nejpůsobivější z nich jsou Vinohrady v Arkádii (Arcadia Bağları), které nabízejí prohlídky pro gurmány s ochutnávkou svých vynikajících bílých vín (Sauvignon Blanc, Pinot Gris a místního odrůdového Narice).
Snažte se dostat do Edirne ještě před odpoledním svoláváním k modlitbě z minaretů mešit ve městě. K večeři si můžete dát zdejší typické jídlo ciğer tava: tenké plátky smažených hovězích jater, které se jí s křehkými smaženými červenými chilli papričkam, a pak můžete ochutnat také další místní specialitu, kterou je marcipán (badem ezmesi).
Ubytování v Istanbulu: rezervovat si můžete například v Best Western Plus The President Hotel**** zde
Ubytování v Edirne: rezervovat si můžete například v Pension Damla zde
Den druhý: z Edirne do Gallipoli
Opět je nutné vstát brzy, protože během této části cesty uvidíte hodně. Než opustíte Edirne, projděte si zdejší historický krytý Velký bazar postavený roku 1569 a navštivte mimořádně krásnou mešitu Selimiye, kterou navrhl známý osmanský dvorní architekt Mimar Sinan, a která byla postavena v letech 1569-1575. Až vyjedete z města, vraťte se po silnici D100 a můžete krátce zastavit ve městě Lüleburgaz, abyste si prohlédli Sokollu Mehmet Paşa Camii, další skvostnou mešitu navrženou Sinanem (tato byla postavena v letech 1569–71). Mešita stojí v centru města na İstanbul Caddesi.
Z Lüleburgazu pokračujte po silnici D100 a pak zahněte na jih na D565 směrem k městu Tekirdağ, které je významným centrem výroby rakı (rakije), destilátu s anýzovou příchutí, který místní milují, a domovem jídla tekirdağ köfte (masových válečků na způsob čevapčiči podávaných s kořeněnou červenou omáčkou). Ochutnejte obojí v některé z restaurací naproti městskému přístavu a pak se vydejte na Gallipolský poloostrov.
Během cesty se zastavte ve vinařství Barbare, kde si budete moct prohlédnout vinohrady, zúčasnit se ochutnávky vína ve vinném sklepě a víno si také koupit. Zdejší směs Elegance ve stylu Châteauneuf-du-Pape-style je obzvlášť působivá. Barbare naleznete asi 11 km jižně od Tekirdağu.
Ubytování v Lüleburgaz: rezervovat si můžete například v STS Hotel Luleburgaz zde
Ubytování v Tekirdağ: rezervovat si můžete například v Golden Yat Hotel *** zde
Den třetí: poloostrov Gallipoli
Třetí den cesty se vydejte po stopách spojeneckých vojsk, která zde strávila devět dlouhých krvavých měsíců v roce 1915 bojem v jedné z nejzoufalejších bitev I. světové války u Gallipoli. Je to program na celý den, kdy ráno strávíte na Severním poloostrově, kde si dáte oběd v restauraci Kilye Suvla Lokanta v Eceabatu, ochutnáte moderní tureckou kuchyni a výborné domácí víno, a pak se odpoledne vydáte na Jižní poloostrov.
Na trajektu se pak přeplavíte přes Dardanely do živého univerzitního města Çanakkale, kde se můžete projít po nábřežní promenádě (kordon) a pak si dát čerstvě nalovené mořské plody v restauraci Yalova.
Ubytování v Eceabatu: rezervovat si můžete například v Hotel Crowded House **** zde
Ubytování v Canakkale: rezervovat si můžete například v Anzac Hotel *** zde
Ubytování v Gallipoli: rezervovat můžete například v Hotel Crowded House **** zde
Den čtvrtý: Trója
Slavné město Trója, nesmrtelné díky Homérově Iliadě, nejprve chátralo a pak se zcela vytratilo z paměti, dokud ho na konci 19. století znovu neobjevil německý obchodník a amatérský archeolog Heinrich Schliemann. Ruiny a archeologické naleziště v Tróje bylo v roce 1998 přidáno na seznam památek UNESCO. Na první pohled nevypadá příliš impozantně, avšak když si na místě zapůjčíte audioprůvodce, dávné město ožije ve Vaší představivosti.
Otevření nového špičkového muzea bylo naplánováno na polovinu roku 2015 a má k němu patřit také kavárna a výstavní prostory, kde budou vystaveny artefakty nalezené na okolním nalezišti (např. tzv. Zlatý poklad z Tróje, sbírka 24 kusů zlatých šperků pocházejících z doby kolem roku 2400 př.n.l.).
Budete potřebovat jen pár hodin na to, abyste si místo ráno prohlédli, a pak se můžete vypravit na cestu zpátky do İstanbulu nebo pokračovat dále na jih podél pobřeží Egejského moře do İzmiru a Efezu, kde svoji thráckou cestu zakončíte.
Ubytování v Tróji: rezervovat si můžete například v Etap Altinel Hotel Canakkale *** zde