Ganga – posvátná řeka Indie
Člověk si již od nepaměti váží vody. Molekula dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku má pro náš život zásadní význam. První osady a později města vznikaly právě u koryt řek. A s řekami se spojují legendy, mýty i náboženství. Není tomu jinak ani tehdy, když je řeč o jednom z největších veletoků světa - o Ganze.
Řeka Ganga začíná svou pouť v Himalájích, a pokračuje územím severní části Indie, chvíli teče hranicí Indie a Bangladéše, potom bangladéšským územím, aby svou pouť skončila širokou a rozvětvenou deltou v Bengálském zálivu, který je součástí Indického oceánu. Její cesta je dlouhá, měří něco okolo 2 500 km. To však nestačí k tomu, aby se dostala do první 30 - tky nejdelších řek světa. Lepší umístění má Ganga v žebříčku nejvodnatějších vodních toků, kde se snadno dostane do první 15 - tky. Na březích této majestátné řeky vyrostly města, chrámy i poutní místa. Život místních lidí je úzce spjat s Gangou.
Ačkoli geografie akceptují jako pramen Gangy výlučně pramen vyvěrající na ledovci Gangotri a ostatní prameny jsou považovány pouze za přítoky Gangy, hinduisté hovoří o čtyřech pramenech: Gangotri, Jamunotri, Kedarnat a Badarinat. Cesta k nim patří mezi povinné poutní místo. Proto tisíce věřících putují každý rok vedle posvátné Gangy až k pověstným pramenům života. Toto putování je vyčerpávající kvůli vysokým teplotám a náročnému terénu, ale představa poutníka, jak si nabere čirou vodu a uchová ji ve svém příbytku, je silnější než všechno strádání. V blízkosti čtyř pramenů stojí čtyři chrámy, které musí poutníci navštívit. Toto putování ke čtyřem chrámům se jmenuje Sar Dham.
Chrám u pramene Gangotri byl postaven v 18. století ve výšce přes 3000 m nad mořem. Ačkoli pramen Gangy ve skutečnosti vyvěrá na jiném, nedostupném místě, pro věřící má chrám mimořádný náboženský význam. Jamunotri je zase pramenem řeky Jamuna a vyvěrá v jezeře, které je kilometr nad chrámem, ve výšce asi 4400 m. Třetí chrám stojí u pramene Kedarnat, který je pramenem řeky Mandakini. Postaven byl již v 8. století. Poslední je chrám u pramene řeky Alaknanda, nazvaném Badarinat. Odtud je krásný výhled na horu Nilkanth, která se tyčí do výšky 6558 m.
Výchozím bodem na této poutní cestě je často město Rišikéš, které je vzdálené asi 250 km od Gangotri a je proslulé i návštěvou skupiny Beatles, která sem vícekrát přicestovala, a dokonce se setkala i s mistrem gurů v 60. letech minulého století. Město se stalo centrem jógy, duchovních cvičení a meditací. Nabízí zde řadu kurzů, které se týkají hinduistické filozofie, hathajógy a pranajamajogy. Každoročně v únoru se zde shromažďují duchovní mistři z celé Indie i z různých končin světa na mezinárodním festivalu jógy.
Ganga na své dlouhé cestě potkává působivé a fascinující projevy živé i neživé přírody. Nejvíce se to životem hemží v její rozlehlé deltě, kterou vytváří spolu s řekami Meghna a Brahmaputra. Stačí vzpomenout tygra bengálského, krajtu indickou, krokodýly, slony a leopardy, kteří zde žijí. Rovněž se v deltě nachází největší mangrovový les na světě. Mangrovy jsou typickým porostem brakických vod, ve kterých se mísí slaná a sladká voda. Navzdory nebezpečí záplav a tvorbě cyklonů žije v deltě od 115 do 150 milionů lidí. Problémem ale zůstává zvyšování hladiny Bengálského zálivu. Zvýšení hladiny o půl metru by znamenalo ztrátu domova pro 6 milionů lidí v Bangladéši. V celém povodí Gangy žije kolem 400 milionů lidí, což jí zaručuje prvenství jako nejlidnatějšího říčního povodí světa.
S Gangou se setkáváme i v nejstarším indickém eposu Mahábhárata jako s bohyní, která porodí děti indickému králi. I to je důkazem, že Ganga už odpradávna doprovází svůj lid v příbězích a legendách. Dodnes se formou obřadů řeka ráno otevírá a večer zavírá. Slouží jako poslední místo rozloučení s mrtvým, jehož popel se do ní vysype. Obyvatelstvo si v ní pere šaty, a provádí očistné koupele. Místní lidé se z ní běžně napijí, přestože do ní vtékají stoky. Pro našince je to absurdní. Pro Inda přirozené. Vždyť jeho Ganga je posvátnou a nejuctívanější řekou Asie.