Jedinečný ekosystém

chameleon na Madagaskaru

Madagaskar je čtvrtým největším ostrovem světa. Díky tomu, že se před miliony let odtrhl od Afriky, se na něm začal vytvářet jedinečný ekosystém. Může se tedy pochlubit takovou flóru a faunou, kterou určitě nenajdete nikde jinde na světě.

 

Některé oblasti tohoto ostrova byly pro svou mimořádnou krásu a biologický význam prohlášeny za národní parky a rezervace. Ostrov byl dokonce mezi prvními zeměmi světa, který začal budovat systém chráněných oblastí.

 

Například na severu ostrova se vypíná vulkanický masiv Tsaratanana. Pozůstatkem jeho někdejší sopečné činnosti jsou dnes mnohé kráterové a vařící jezírka. Díky žulovému masivu v oblasti Andringitra – Tsaranoro, a dalším populárním místům je Madagaskar velmi oblíbený i pro bigwallové horolezecké výstupy.

 

Do seznamu světového přírodního dědictví jsou zapsány i vápencové stěny v madagaskarských Národním parku Tsingy de Bemaraha. Jde o mohutnou plošinu, která je tvořena jakoby vápencovými věžemi, které jsou ostré jako meče a připomínají armádu bojovníků stojících vedle sebe. V tomto národním parku najdete i druh divokého banánu a ebenového stromu, který se nevyskytuje nikde jinde na světě. Tento kamenný les, který je těžko přístupný pro člověka, tak může chránit mnohé divoce žijící zvířata.

 

Ve vodách kolem Madagaskaru žije i v dnení době živá fosilie, která v ostatních částech světa vyhynula před 60 miliony let. Jde o prastarou hlubinnou rybu Latimer. Její ploutve vyrůstají ze svaloviny, což připomíná suchozemské živočichy, které se z moří vynořily před miliony let.

 

Na Madagaskaru žije třetina všech druhů chameleonů. Mezi nejzajímavější patří chameleon leopardí, který mění barvy podle potřeby, kde se nachází. Za povšimnutí stojí také chameleon listový, který je drobný jako špička lidského palce.

 

Ale žijí zde i jiní živočichové. Například jen málo podobných plazů na světě se dokáže tak dokonale skrývat jako madagaskarský gekon hroznatý. V průběhu dne je téměř identický s lišejníky na kůře stromu. Ještě i velké krémové oči má zabarvené hnědošedými skvrnami. Díky tomuto maskování je chráněn před predátory a ptáky.


Na Madagaskaru najdeme opravdu velmi zvláštní zvířátka, jak například i nejmenšího primáta na světě, jehož jméno je maki myšovitý. Vědci si o něm mysleli, že dávno vyhynul. Je podobný myšce a měří pouhých jedenáct centimetrů.

 

V madagaskarských lesích žijí také poloopice ve velikosti kočky s vypouklými očima, takzvaný ksukol. Podobně jako maki patří do rodiny lemurů. Jeho existence je ale výrazně ohrožena. K dalším živočichům, které byste našli  výhradně jen na tomto ostrově, patří i želva paprsčitá.

 

Madagaskar je ale domovem i pro mnohé endemity z rostlinné říše. Velmi typické pro tento ostrov jsou například stromy druhu didierea, které dorůstají až do výšky deset metrů. Jsou trnité a vypadají jako velké štíhlé kaktusy. Návštěvníkům trhají šaty, ale pro zmíněné madagaskarské lemury je to doslova ráj.

 

Zmínit musíme samozřejmě i slavné stromy baobaby. Tyto stromy jsou ale ohroženy lidskou expanzí a jejich obnova je velmi náročná zejména proto, že nerodí každým rokem.

 

Místní obyvatelé jsou podle cestovatelů velmi příjemnými hostiteli, kteří si stále více uvědomují význam turismu. I když na ostrově zatím není velká konkurence mezi poskytovateli turistických služeb, pohostinnost a ochotu zde pocítíte na každém kroku. Pobyt je na ostrově bezpečný. S varováním se můžete setkat pouze v souvislosti s hlavním městem Antananarivo, kde zkušenější doporučují nevzbuzovat v místních lidech zvědavost vystavováním vaší drahé turistické výbavy.

 

Kvalitní fotoaparát nebo další technické vybavení zde určitě využijete. Ostrov je totiž zázrakem hýřící barvami, které je třeba za každých okolností zdokumentovat. Za svým dobrodružstvím se vydejte do některého z mnoha přírodních parků a rezervací. Pokud si ale chcete skutečně vychutnat všechny krásy Madagaskaru, neváhejte investovat do služeb průvodce. Za cca 30 dolarů na den vám pomůže objevit unikátní rostlinné a živočišné druhy, které se v rozsáhlých národních parcích před turisty lehce skrývají, domácí však vědí, kde je hledat.

 

Všichni zahraniční návštěvníci potřebují pro vstup do Madagaskarské republiky platné víza, za turistická víza pro pobyt do jednoho měsíce. Pokud se k tomu naučíte slovíčko "azafady" (zastupuje výrazy "promiň", "mrzí mě to" a "prosím"), vysloužíte si za svou snahu u domácích neutuchající respekt.

Víza


Vízum na Madagaskar

Po občana ČR je povinnost mít vízum, které může získat buď na zastupitelském úřadu, nebo jednorázové turistické vízum do 30 dnů můžete získat při příjezdu na letišti Ivato v Antananarivo zdarma...
více…

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Cestopisy


Úžasná destinace světa - Madagaskar

Madagaskar, nepochybně jedna z nejúžasnějších destinací světa, leží u pobřeží Mozambiku v tyrkysových vodách Indického oceánu a je domovem nejpodivnějších a nejzajímavějších rostlinných...
více…

Základní a praktické informace Madagaskar

Madagaskar je 4. největším ostrovem na světě, který se nachází na jihovýchodním pobřeží Afriky Mozambiku. Kdy se vydat na Madagaskar - nejlepším obdobím je říjen až prosinec, čas před příchodem...
více…

Slavnost mrtvých na Madagaskaru

Pro většinu z nás je smrt vážnou záležitostí a dobou smutku a tichého rozjímání nad ztrátou. Není tomu tak ale pro kmeny Centrální vysočiny (Hauts Plateaux) na Madagaskaru. Ti své mrtvé předky...
více…