Základní a praktické informace Belgie
Belgie, oficiálně Belgické království, se nalézá v západní Evropě. Belgie hraničí s Francií na jihu, s Lucemburskem a Německem na východě a s Nizozemskem na severu.
Název země: Belgické království
Rozloha: 30 528 km2
Geografická poloha: Severní Evropa, na břehu Severního moře
Měna: Euro (EUR)
Hlavní město: Brusel
Jazyky: nizozemština (vlámština), francouzština, němčina
Národnostní složení: Vlámové (58%), Valoni (31%), Němci
Náboženství: římskokatolické (75%) protestantské
Předvolba pro Belgi: 0032
Volání na účet volaného:1324
Internetová doména: .be
Elektřina:
- Typ zásuvek: 2 kulaté kolíky
- Síť: 220 W AC, 50 Hz
Vízum:
Turistické nebo vstupní vízum platí tři měsíce. Návštěvníci, kteří chtějí zůstat v Belgii na více než tři měsíce, musí získat před příjezdem, povolení pro prozatímní pobyt.
Podnebí:
Belgie má proměnlivou klima, které je podobné na celém území. Prší rovnoměrně během celého roku. Léto je příjemné s denními teplotami pohybujícími se okolo 20 ° C. V zimě je většinou zataženo a kromě pobřeží, kde je příjemnější, mrazivé s teplotami kolem 0 ° C. Drsnější podnebí panuje v Ardenách, v létě i v zimě je tu chladněji, v zimě je na kopcích sníh, výkyvy teplot jsou větší.
Spropitné:
Dávat spropitné se neočekává v kavárnách, restauracích a hotelech, kde se poplatek účtuje ze zákona. Zákazníci ale mohou nechat malé spropitné, pokud je služba obzvlášť dobrá.
Ceny:
Ceny potravin a dalších potřeb jsou přibližně o 20% vyšší než v ČR. Vyplatí se nakupovat v supermarketech, které mají vždy nějakou „svoji“ značku potravin, a ty jsou pak nejlevnější.
Veřejné telefony:
Veřejné telefony fungují na mince nebo telefonní karty. Karty můžete zakoupit na poštách, ve stáncích s tiskem a v supermarketech. Telefony s označením vlajek zemí různých států mohou být použity pro mezinárodní hovory.
Důležitá telefonní čísla:
- Policie: 112
- Hasiči: 112
- Záchranná služba: 112
Zdravotnictví:
Čeští občané mají nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny. Před odjezdem je ale nutné, abyste si u svojí pojišťovny vyžádali Evropskou kartu zdravotního pojištění, kterou byste v případě ošetření předkládali v nemocnici nebo u lékaře.
Ale i tak doporučujeme se před cestou připojistit – nadstandardní služby. Státní zdravotnická zařízení jsou kvalitní, mají velmi dobré vybavení a najdete je v každém větším městě.
Pohotovost funguje 24 hodin denně a lékárny mají otevřeno od 10:00 hod do 18:00 hodin. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, raději se jimi zásobte ještě v České republice.
Očkování:
Doporučena jsou očkování - tetanus, hepatitida A, klíšťová encefalitida...
Státní svátky:
- 1. ledna (Nový rok)
- 5. dubna (Velikonoční pondělí) – pohyblivé datum
- 1. května (Svátek práce)
- 17. května Nanebevzetí Ježíše Krista (6. čtvrtek po Velikonocích) – pohyblivé datum
- 28. května – Letnice (7. pondělí po Velikonocích) – pohyblivé datum
- 21. července – státní svátek (1831, první belgický král Léopold složil ústavní přísahu)
- 15. srpna (Nanebevzetí panny Marie)
- 1. listopadu (Všech svatých)
- 11. listopadu (Den příměří – konec 1. svět. války 1918)
- 15. listopadu – státní svátek (Den dynastie)
- 25. - 26. prosince (Vánoce)
Regionální svátky:
- 11. 7. Svátek Vlámského společenství
- 27. 9. Svátek Francouzského společenství/Svátek valonského regionu
- 15. 11. Svátek Německy mluvícího společenství
- 16 .9. Svátek Valonského společenství (třetí neděle v září) – pohyblivý svátek
- 8. 5. Svátek regionu Brusel
Pracovní doba obchody:
Maloobchodní sítě mají otevřeno od 9 do 18:30 hod, v supermarketech do 20:00 hod. v pátek do 21:00 hod., v sobotu do 18:00 hod. Některé supermarkety mají otevřeno i v neděli, jen do 12:00 hod.
Banky:
Po - Pá: 09.00 až 12.00 hodin a 14.00 až 16.00 hodin
Některé banky mají otevřeno i v sobotu 09.00 až 12.00 hodin
Směnárny:
Směnárny jsou otevřeny Po – Ne. V Bruselu na Gare du Nord od 07.00 do 22.00 hodin, Gare du Midi od 06.45 až 22.00 hodin a na letišti Zaventem od 06.00 až 21.00 hodin.
Pošty:
Po - Pá: 09.00 až 17.00 hodin
Sobota: 09.00 až 12.00 hodin
Cestovní šeky:
Tato šeky se dají vyměnit v bankách nebo směnárnách, které najdete na letištích, nádražích a dalších frekventovaných místech.
Platební karty:
Platební karty přijímají v naprosté většině obchodů, v restauracích i hotelech. Hotově budete muset platit jen v menších obchůdcích a také na tržištích.
Pasy, víza, doklady:
Občané České republiky potřebují pro cestu do Belgie pouze platný cestovní pas nebo průkaz totožnosti se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Občané České republiky nepotřebují pro cestu do Belgie víza. Pokud nebudete ubytovaní ve veřejném ubytovacím zařízení, měli byste se do 8 pracovních dnů po příjezdu ohlásit na příslušném úřadě.
Musíte vidět:
Antverpy - neskutečné spojení historické architektury - secesní domy proti renesančním vilám nebo středověké hrady tvořící kulisu barům a kavárnám
Brusel - Grand'Place, jedno z nejkrásnějších náměstí Evropy, Královský palác, gotická Katedrála sv. Michala. Kostel Notre Dame de Sablon, před kterým se každé dva roky v srpnu na počest obětí boje za svobodu připravuje nádherný květinový koberec. Triumfální oblouk v parku Cinquantenaire připomínající vznik státu, slavné Atomium a monumentální budova Evropského parlamentu.
Gent - slavné středověké město s hrozivým hradem Gravensteen, městským muzeem Huis van Alijn a obrovskou galerií současného umění Stedelijk (SMAK).
Cinquantenaire Museum - královské muzeum s rozsáhlou sbírkou artefaktů z celého světa
Hautes Fagnes Nature Reserve - bažinaté lesy národního parku jsou oblíbeným únikovým místem Belgičanů
Turistická informační kancelář (TIB) - sídlí v radnici na Grand 'Place. Má k dispozici mapy, prospekty, informační brožury a návštěvnický pas, který umožňuje využívat zlevněné vstupné do muzeí a zdarma MHD.
Na venkově je potřeba navštívit zejména malebné vlámské městečka Brugge, Gent, Leuven a Ostende s množstvím center umění či typické kavárničky, bojiště Waterloo a zámky a přírodní krásy v hornaté části Valonska.
Jak cestovat do Belgie:
Letecká doprava
Do Belgie odlétají pravidelné linky z pražského letiště, které přistávají v Bruselu.
Železniční doprava
Bohužel přímé vlakové spojení z České republiky do Belgie neexistuje. Z Prahy se do Belgie dostanete zhruba se 4 přestupy většinou přes Německo. Pokud budete vyjíždět z Brna nebo Ostravy, pojedete přes Vídeň a bohužel také s přestupováním. Cesta vlakem trvá cca 14,5 hodiny.
Autobusová doprava
Přímý mezinárodní autobus do Bruselu vyjíždí ve středu a v sobotu z Ostravy, jede přes Olomouc, Brno, Prahu, Plzeň na Rozvadov. V ostatní dny se vyjíždí z Brna. Autobusové spojení s Belgií zajišťují společnosti Eurolines, GTS International a Student Agency.
Automobilová doprava
Jestliže se rozhodnete do Belgie vycestovat se svým vlastním autem, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz, označení CZ na vozidle a doklad o zaplacení zákonného pojištění. Pokud ale nejedete vlastním vozidlem, budete potřebovat notářsky ověřenou plnou moc o půjčení vozu, potvrzený právoplatným majitelem automobilu.
Nejlepší trasa je přes Prahu - Norimberk - Heilbron - Manheim - Trevír (D) - St.Vithus (B) - Vervieres – Lutych a do Bruselu.
Bezpečnostní rizika:
Turistům se nedoporučuje navštěvovat ve večerních hodinách některé čtvrti Bruselu a Antverp.
Doprava v Belgii:
Auto:
Belgie má nejhustší silniční síť a důležité města jsou propojeny dálnicemi. Návěstní tabule a označení jsou v jazyce daného regionu. Belgický dopravní zákon, který často přivádí do zoufalství zahraniční řidiče, zůstává v platnosti i přes četné protesty. Podle belgického ministra dopravy je dokonce přísnější.
Pravidlo pravé ruky, při kterém má přednost vozidlo přicházející z pravé strany, dokonce i na hlavních a frekventovaných tazích, často velmi komplikuje plynulost silničního provozu. Toto pravidlo platí i v jiných zemích, ale Belgičané ho použijí vždy a všude.
Zahraniční obyvatelé Belgie si však na toto pravidlo zvykají velmi těžko. Jezdí se vpravo, povinností je mít zapnuté bezpečnostní pásy a potkávací světla během celého dne.
Dálniční poplatky:
Použití dálnic je pro osobní auta zdarma. Poplatek se platí pouze za průjezd tunelem Liefkenhoesk v Antverpách.
Maximální povolené rychlosti:
V obci 50 km / h, na obyčejné silnici 70-90 km / h, na dálnici 120 km / h. Za překročení rychlosti o 10 a více km / h, a nesprávné parkování je pokuta od 75 do 400 eur.
Železnice:
Pokrývají celé území státu. Lze využít množství slev, (například víkendové jízdenky platné 4 dny, GoPass pro osoby mladší 26 let a pod.). Informace získáte na železničních stanicích. Během turistické sezóny jezdí zvláštní turistické vlaky přímo k moři a do Arden. Vedle cca 80 km dlouhém pobřeží jezdí během celého roku speciální linka lehkého elektrického vlaku. Vlaky jsou čisté a pohodlné, proto je cestování příjemným zážitkem.
Autobusem:
Autobusy zajišťují v Belgii dopravu mezi většími městy, ale dostanete se s nimi i do odlehlejších oblastí. O víkendech však jezdí velmi málo, proto může být problém se někam dostat.
Letecká doprava:
Mezinárodní letiště Brusel má frekventované spojení do celé Evropy, do USA a hustou síť linek do Afriky. Na letišti v Bruselu je hned u odbavovací haly vlakové nádraží. Do Bruselu to trvá asi 20 minut.
Dějiny:
Belgie vznikla v r. 1830 osamostatněním od Nizozemska. V minulosti patřilo nynější belgické území střídavě některému ze sousedních státních celků (Francii, Nizozemsku, Habsburské monarchii). Den nástupu prvního belgického krále Leopolda I. na trůn, 21. července 1831, je státním svátkem.
Velvyslanectví Belgického království v České republice:
Valdštejnská 152/6, Praha 1
- Telefon: 257 533 283
Zastoupení Valonského regionu v Belgii:
Karlovo náměstí 24, Praha 2
- Telefon: 222 230 010
Belgie - Velvyslanectví Brusel
154, Avenue Adolphe Buyl, 1050 Bruxelles
- Telefon: +322/6418930, sekretariát vv-6418932, zást.vv.-6418935, konzulka - 6418943, FHÚ-6418933
- Fax: +322/6418931, KO-6418944
- Nouzová linka: +32/477/257104
- E-mail: brussels@embassy.mzv.cz
- Konzulární úsek: consulary_brussels@mzv.cz
- Web: www.mzv.cz/brussels
- Diplomatická působnost: diplomatická a konzulární pro Belgické království
- Provozní hodiny úřadu: Po - Pá 08.00 - 16.30 hod
Belgie - Honorární konzulát Namur/Namen
6, rue Fernand Danhaive, 5002 Saint-Servais-Namur
- Telefon: +81731848
- Fax: +81734751
- E-mail: namur@honorary.mzv.cz
- Konzulární působnost: pro území provincií Namur, Hainaut a Valonské Brabantsko
- Provozní hodiny úřadu: úterý, čtvrtek 15.00 - 18.00 hod
Belgie - Honorární konzulát Liege/Lutych
Hotel de Ville, Place du Marché 2, 4000 Liège
- Telefon: +32/(0)42218036
- Fax: +32/0/42218142
- E-mail: liege@honorary.mzv.cz
- Konzulární působnost: území provincie Lutych a provincie Luxembourg (území Belgického království)
- Provozní hodiny úřadu: PO - Pá 09.00 - 16.00 hod – schůzky jen na základě tel. domluvy
Belgie - Honorární konzulát Gent
Rijsenbergstraat 148, B-9000 Gent
- Telefon: +32 (0) 9 243 88 00
- Fax: +32 (0)9 243 88 01
- E-mail: ghent@honorary.mzv.cz
- Konzulární působnost: Západní a Východní Flandry
Belgie - Honorární generální konzulát Antverpy/Antwerpen/Anvers
Kaaskantmolenstraat 11, 1840 Londerzeel, Antwerpen
- Telefon: +32 (0) 475902961
- Fax: +32 5205728
- E-mail: antwerp@honorary.mzv.cz
- Konzulární působnost: provincie Antverpy, Limburk a Vlámské Brabantsko
- Provozní hodiny úřadu: Po - Pá 09.00 - 17.00 hod
- Úřední hodiny pro veřejnost: na základě telefonické dohody