Základní a praktické informace Bolívie
Nejnebezpečnější cesty světa i unikátní přírodní jevy, to vše je Bolívie, země, která přitom patří k nejbezpečnějším na jihoamerickém kontinentu. Bolívii se také přezdívá Tibet Jižní Ameriky. Je jednou z nejvýše položených a nejizolovanějších zemí kontinentu.
Název země: Bolivijská republika
Rozloha: 1 098 581 km2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: Česka -6 hod
Hlavní město: La Paz
Měna: boliviano (BOB)
Jazyky: španělština, kečuánsky (40%), ajmarský (30%) (úřední), guaraní
Náboženství: katolíci (95%), protestanti
Mezinárodní předvolba: 00591, mobilní 005917
Elektřina: 220V + 110V; 50Hz, americký typ zásuvky (dva ploché hroty)
Internetová doména: .bo
Podnebí:
V Bolívii se setkáte téměř s každou klimatickou zónou, od horka a vysoké vlhkosti po arktickou zimu. Během léta (listopad - duben) je období dešťů, kdy se pozemní doprava stává těžší, některá místa jsou nedostupná. Zle jsou na tom hlavně nížiny, se spoustou bláta. Nejpopulárnějším obdobím pro návštěvu je zimní (květen až říjen), kdy je sucho a jasno. Turistická sezóna trvá od konce června do začátku září.
Víza a doklady:
Pro turistické cesty do 90 dnů stačí občanům ČR platný cestovní pas.
Prodejní a pracovní doba:
Státní instituce:
Po - Pá: od 9:00 do 17:00 hod. s polední přestávkou od 12:30 do 15:00 hod.
Banky:
Po - Pá: od 09:00 do 18:00 hod.
So: od 09:00 - 12:30 hod. s výjimkou níže uvedených svátků.
Obchody:
Mají individuální otevírací dobu, většinou otevírají později mezi 9:00 a11:00 hod. a zavírají kolem 21: 00 - 23:00 hod. večer.
Státní svátky:
- 1. ledna – Nový rok
- 22. ledna – Den Mnohonárodnostního státu Bolívie
- únor - březen – Karneval (proměnlivý - 2 dny)
- 19. března – Den otců
- 23. března – Den moře
- 12. dubna – Den dětí
- březen-duben – Velikonoce
- 1. května – Svátek práce
- 27. května – Den matek
- červen – Corpus Christi
- 21. června – Nový rok aymarský
- 6. srpna – Den nezávislosti
- 17. srpna – Den vlajky
- 1. - 2. listopadu – Památka zesnulých
- 25. prosince – Boží hod vánoční
Důležitá tel. čísla:
- Policie: 110
- Hasiči: 119
- První pomoc: 118
- Červený kříž: 00591-2-2227818, 2226936
- Letiště (El Alto): 00591-2-2810122, 2810123
- Clínica Americana: 00591-2-2783371
- Clínica Alemana: 00591-2-2323023
- Hospital de Clínicas: 00591-2-2246275, 2244884
Internet:
Internetové kavárny najdete téměř na každém rohu. Ceny se pohybují v rozmezí 0,25 - 3 USD/ hod.
Musíte vidět:
El Fuerte - památka zařazena do seznamu UNESCO stojí na vrchu s úžasným výhledem na Andy a nížina leží na východě země. Mysteriózní stavba z doby před říší Inků je silným magnetem přitahujícím turisty z celého světa.
Laguna Verde - neuvěřitelně tyrkysová barva jezera je vytvořena silnou koncentrací síry, olova, arsenu a vápníku. Obsah minerálů je natolik vysoký, že jezero nezamrzlo ani při teplotě -56 ° C.
jezero Titicaca - již tradičně považováno za nejvýše položené jezero na světě (i když jich je více výše). Jezero je obrovské (233 km x 97 km), kromě vody v něm je 32 ostrovů. Podle indiánských mýtů zde na ostrovech Islas del Sol a de la Luna vznikla civilizace Inků.
Parque Nacional Amboró - neobyčejný park ležící na přepážce pásma Amazonie a Yung (chladnější, horské pásmo). Obdivuhodné jsou hlavne amazonský prales v severní části parku.
Parque Nacional Madidi - nejbiodiverznejší národní park na světě, od deštných pralesů po vysokohorské ledovce and. Také zde žije až 10% druhů světového ptactva.
Salar de Uyuni - největší solná plošina ležící ve výšce 3653 mnm, pokrývající plochu až 12 000 km². Divoká krása pouště patří mezi nejúžasnější krásy Jižní Ameriky.
Tiahuanaco (Tiwanaku) - největší megalitická stavba v Jižní Americe, sloužila (asi) jako centrum neznámých rituálů. V době svého vrcholu mělo místo až 20.000 obyvatel.
Bezpečnostní rizika:
Poměrně časté jsou pouliční protesty, stávky a demonstrace, mnohdy zde dochází k násilí. Protesty, zejména ve venkovských oblastech mohou vést k blokádám silnic, a mohou trvat i několik týdnů. Doporučuje se těmto místům vyhnout, a situaci sledovat v místních médiích.
Zdravotnictví a rizika:
v zemi se neustále pohybujete ve vysokých výškách. Nemoc z výšky je jedním z nejvážnějších hrozeb. Nížinné, amazonské oblasti jsou malarické, je dobré nezapomenout si antimalarika. V Bolívii se zhání těžko. Před cestou doporučujeme očkování proti choleře, žloutence, vzteklině, tetanu a tyfu. V některých oblastech hrozí nákaza bičíkovcem trypanozómu, kteří přenášejí například nespavost (nespavost). Při návštěvě stříbrných dolů kolem města Potosí je třeba počítat s možným zdravotním rizikem. Jde o výpary křemičitých prachov, arzénického plynu, acetylenu a jiných toxických látek. V malém množství tyto látky nejsou škodlivé.
Doprava v Bolívii:
Letadlem:
všechny lety národních aerolinií Lloyd Aereo boliviano (LAB), byly od 31. března 2007 do odvolání přerušeny. Alternativním dopravcem na vnitrostátních linkách jsou společnosti TAM (vojenské aerolinie), Aereoste, Amazonas a Aereo Sur - počítejte se zpožděním, dovoláváním letů.
Autem:
Silniční síť je rozsáhlá, zejména proto, že cesty nejsou asfaltované. Dálkové autobusy většinou odjíždějí večer a cestuje se v noci. Pokud chcete vidět více, lépe je cestovat nákladním autem, co dělá většina místních - ceny jsou oproti autobusem poloviční, stejně jako komfort cestování.
Vlakem:
Bolivijské železnice byly nedávno privatizované, a mnohé ze služeb pro cestující byly zrušeny. V zemi jsou dvě železniční sítě, jedna na západě, druhá na východě. Všechny vlaky kromě rychlíku s názvem "ferrobus" jsou velmi pomalé.
Kontaktní český úřad:
Více informací zde
Dějiny:
Civilizace existuje v bolivijských Andách již 20 000 let. První významnou kulturou byla civilizace Tiahuanaco, jejíž území se rozprostíralo v oblasti jižně od jezera Titicaca. Později byla založena Ajmarská říše, kterou kolem r. 1450 dobyli kečuánsky hovořící Inkové. Území Bolívie bylo součástí říše Inků až do 30. let 16. století.
Španělé v čele s Franciscem Pizarrem začali území dobývat v roce 1531. Zásoby stříbra byly objeveny v Potosí o deset let později. Bolívie se stala součástí Peru, spravovaného z Limy. Těžba stříbra v Potosí přinášela velké zisky během celého období španělské nadvlády. Války španělských kolonií za nezávislost v letech 1810 - 26 bylo území Bolívie spolu s Potosí baštou royalistů. Po porážce Španělů při Ayacucho 9. 12. 1824 osvobodil zemi Bolívar generál Antonio José de Sucre.
Republika byla formálně vyhlášena o rok později. Simón Bolívar se stal doživotním protektorem a prvním prezidentem generál de Sucre. Prvních 60 let bylo vyznačujících častými vojenskými převraty. Pokus o obnovení slávy říše Inků (Bolívijskou - peruánské konfederace 1836 - 39) byla ostatními jihoamerických státy chápána jako porušení politické rovnováhy.
Po Chilské intervenci a těžké porážce bolivijských vojsk 20.1.1839 se konfederace rozpadla. Chile vedla s Bolívií tzv.. "Pacifické válku" v letech 1879 až 1884, po vítězství Chile ztratila Bolívie 850 km pobřeží a přístav Antofagasta. Pohraniční bitky se vedly také s Peru a Argentinou. Po porážce ve válce s Paraguayí o Gran Chaco v r. 1932 - 35 Bolívie ztratila dvě třetiny sporného území. Vyústěním prohrané války byly nepokoje a několik vojenských převrátit. Po kterých se nejdůležitějším stalo populistické hnutí Movimiento nacionalista Revolucionario (MNR).
V roce 1951 vyhrálo pod vedením Victora paže Estenssora volby, ale převzetí moci zakázal vojenský puc. Reakcí bylo lidové ozbrojené povstání známé jako Dubnová revoluce, kdy byla armáda poražena a Paz Estenssoro převzal moc v zemi. V roce 1964 vojenská junta vedená generálem René Barrientosem přemohla MNR. Vojenské režimy se u moci střídaly s menší či větší pravidelností až do voleb v roce 1982.
Vítězem voleb se stalo levicové hnutí Movimiento de la Izquierda revolucionarias (MIR), dr. Hernán Siles Zuazo. O tři roky později byl Zuazo poražený Pazom Estenssorom.