Základní a praktické informace Rakousko
Rakousko se nalézá v srdci Evropy, a je ohraničené Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Německem, Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem, Slovinskem a Itálií. Je to alpská země, a jeden z nejhornatějších států Evropy.
Název země: Rakouská republika
Rozloha: 83 849 km2
Geografická poloha: Střed Evropy. Tři čtvrtiny území zabírají Alpy
Časové pásmo: ČR 0 hod
Podnebí: Podobné jako v ČR, ale v závislosti od místa. Zimy zejména v Alpách jsou poměrně studené. Léta jsou příjemné, nejteplejší je kolem Vídně, i přes +30°C
Hlavní město: Vídeň
Měna: Euro (EUR)
Jazyky: němčina
Kód země: 43
Volání na účet volaného do jakékoliv země: 11812
Elektřina: 220 voltů AC, 50 Hz, typ zástrčky: 2 kolíky, kulaté
Pasy, víza:
Protože je Česká republika členskou zemí Evropské unie, stačí občanům ČR pro vstup do Rakouska platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou.
Důležitá tel. čísla:
- Policie: 112
- Ambulance: 112
- Hasiči: 112
Státní svátky:
- 1. Ledna - Nový rok
- 6. Ledna - Tři králové
- 6. Dubna - Velikonoční pondělí
- 1. Května - Svátek práce
- 14. Května - Nanebevstoupení
- 25. Května - Svatodušní pondělí
- 4. Června - Tělo Kristovo
- 15. Srpna - Nanebevzetí
- 26. Října - Národní den
- 1. Listopadu - Svátek Všech svatých
- 8. Prosince - Neposkvrněné početí
- 25. a 26. Prosince - Vánoce
Spropitné:
V restauracích je obvyklé ponechat 10 až 15% z vyúčtování za služby. Taxikáři se nechává cca 10% z jízdného, a hotelovému portýrovi 1Euro za zavazadlo.
Otevírací doba:
Banky:
Pondělí až pátek 08.00 až 12.30 hodin a 13.30 až 15.00 hodin / do 17.30 každý čtvrtek
Tato otevírací doba platí pouze ve Vídni. V jiných provinciích mohou být banky otevřeny až do pozdních odpoledních hodin.
Směnárny:
Pondělí až neděle od 6.00 do 20.00 hod - najdete je na letištích, velkých železničních stanicích a na hraničních přechodech.
Pošty:
Pondělí až pátek 08.00 až 12.00 hodin a 14.00 až 18.00 hodin
Sobota od 9.00 do 12.00 hod
Ve Vídni a centrech dalších velkých měst, jsou poštovní úřady otevřeny po celý den i během oběda. Ve městech jako je Vídeň, Štýrský Hradec, Innsbruck, Klagenfurt, Linec a Salzburg, jsou pošty otevřeny každý den včetně nedělí a svátků.
Obchody:
Obchody a supermarkety jsou otevřeny takto:
Od pondělí do pátku 08.00 až 18.00 hodin. Některé obchody jsou ve čtvrtek otevřeny až do 19.30 hod
Sobota 08.00 až 17.00 hodin
Úřady:
Od pondělí do pátku 08.00 až 12.00 hodin
Muzea:
Pondělí až pátek (v létě) - od 10.00 do 18.00 hodin
Pondělí až pátek (v zimě) - od 09.00 do 16.00 hodin
Soboty, neděle a státní svátky od 09.00 do 18.00 hodin
Musíte vidět:
Vídeň je jedno z nejnavštěvovanějších měst Evropy. Má úchvatnou světskou i církevní architekturu, honosné šlechtická sídla, monumentální sousoší, fontány, parky, i pozoruhodné nové stavební díla, bohatý kulturní život, špičkové restaurace. Srdcem města je Stephansplatz, náměstí sv. Štěpána s Dómem se základy z 12. stol. a bohatou výzdobou.
Hlavní luxusní obchodní ulicí je Kärntner Strasse. Nejstarším tržištěm je Hoher Markt. Městský hrad Hofburg z 13. stol. tvoří brány a paláce (Pallavicíniovský, Pálffyovský), je tam několik nádvoří, hradní kaple, Národní knihovna a nedokončený Nový hrad, jehož výstavbu přerušil pád monarchie. Dnes je muzeem zbraní a hudebních nástrojů.
Zámek Schönbrunn s velkým parkem a zoo je dále od centra na místě loveckého sídla. Centrem lidové zábavy je Prater s dominantní atrakcí, Obrovským kolem, vysokým 65 m.
Kvůli vzácným památkám a kulturnímu životu je druhým nejnavštěvovanějším městem Salzburg, nazývaný také Řím severu. Byl důležitou křižovatkou obchodních cest. Obdobím největší slávy města bylo 17. a 18. stol., kdy si ho za místo působení vybralo mnoho umělců. Mezi významné budovy patří Nonnberg, nejstarší ženský klášter v Evropě z 8. stol., velká festivalová budova se stájemi pro 200 koní a zámek Mirabell, který dal v 17. stol. postavit biskup Dietrich pro svou milenku.
V uličce Getreidegasse je nejen mnoho krásných hospůdek, ale i rodný dům skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Na okolí je mnoho loveckých zámků a zámečků. Nádherné architektonické památky, šlechtická sídla a muzea lze nalézt i v Grazu, Innsbrucku, Linci, v starých městech při Dunaji.
Rakušané a jejich hosté se rádi baví. Pokud jdou do opery, divadla, na koncert či do operety, večer končí ve výborné restauraci, nebo alespoň krátkým posezením při sklence vína. Oblíbené jsou i kasina.
Bezpečnostní. rizika:
Přestože jde o bezpečnou zemi, zahraniční turisté na místech vyšší koncentrace lidí av dopravních prostředcích bývají oběťmi zlodějů. Kradou zejména peněženky, kreditní karty a pasy. Mezi kapesními zloději jsou i občané ČR. Kapsáři, zloději v obchodech a pod. jsou přísně trestáni. Ve věznicích jsou i Slovenští zloději. Užívání drog není trestné, ale trestní je držení a přechovávání kvůli obchodování (sazba do 5 let, ve velkém množství až 15 let).
Zdravotnictví:
Úroveň zdravotní péče v Rakousku je na evropské úrovni, dostupnost běžného zdravotního ošetření i odborných lékařských výkonů včetně první pomoci je velmi dobrá. V případě úrazu budete mít v Rakousku nárok na nutné a neodkladné ošetření. Musíte však u sebe mít evropskou zdravotní kartu, kterou vám před odjezdem vydá vaše zdravotní pojišťovna. Doporučujeme uzavřít si i připojištění léčebných výloh s širším krytím pojistných událostí.
Jak do Rakouska:
Autem:
Pokud se rozhodnete pro cestu do Rakouska autem. tak se tam můžete dostat čtyřmi základními trasami: po dálnici D1, přes Znojmo, přes Mikulov nebo silnici E55. Abyste mohli vycestovat vlastním autem do Rakouska, potřebujete k tomu mezinárodně platný řidičský průkaz a tzv. zelenou kartu.
Autobusem:
Autobusové spojení mezi Českou republikou a Rakouskem zajišťuje hned několik společností. Nejčastěji se odjíždí z Prahy nebo Brna do Vídně, Salcburku a Lince. Stačí si jen vybrat.
Vlakem:
Prahu a Vídeň spojuje pravidelná přímá vlaková linka, který jezdí několikrát denně. Tato linka většinou vede také přes Brno. Přímý spoj do Vídně vyjíždí pravidelně také z Českých Budějovic. Pokud budete cestovat vlakem, využijte několika slev, které nabízí České dráhy. www.cd.cz
Letecky:
Letecké spojení z České republiky zajišťují dvě letecké společnosti – ČSA a Austrian Airlines.
Doprava po Rakousku:
Autem:
Cest je přes 40 tisíc km, zpoplatněných dálnic přes 2 000 km. Mýtné na dálnice a rychlostní silnice se platí v podobě celoročních, dvouměsíčních nebo 10-denních nálepek. Nejvyšší povolená rychlost pro osobní auta a motocykly je 130 km / h na dálnicích a 100 km / h na státních silnicích. V Tyrolsku a Vorarlbersku je nejvyšší povolená rychlost 80 km / h.
Autobusy mohou jezdit na dálnicích rychlostí 100 km / ha na ostatních silnicích 80km / h. V obcích je pro všechna vozidla nejvyšší povolená rychlost 50 km / h.
Přípustná hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Za dopravní přestupky jsou tvrdé sankce. Pokud nemá cizinec dost peněz na pokutu, mohou mu zadržet jakýkoliv cenný předmět, např.. autorádio, mobil atd.. Vystaví doklad a po zaplacení pokuty předmět vrátí. Pokud technický stav vozidla (včetně ojetých pneumatik) neodpovídá rakouským normám, může policie odebrat SPZ a technický průkaz.
Pokuta za nesprávné parkování a odtažení je cca 145 eur. Při odtažení místní policie oznámí, kde auto je. Řidič i spolujezdci musí být připoutáni, pokud jsou nainstalovány pásy, tak na zadním sedadle.
Děti do 12 let musí mít dětské sedadlo. V zimě na některých úsecích třeba i sněhové řetězy. V horských oblastech je 100 půjčoven řetězů. Při nehodě třeba vyrozumět policii (tel. 133). Neoznámení může posuzovat jako pokus o útěk. Mezi aktéry se doporučuje sepsat Unfallbericht (Zprávu o nehodě). Při nehodě znebo poruše lze volat automotoklub ÖAMTC (tel. 120) nebo sdružení ARBÖ (tel. 123).
Autobusová doprava:
je velmi hustá - přes 2 600 linek a téměř 800 do zahraničí
Železnice:
Přes 5800 km většinou elektrifikovaných tratí. Vlaky na nejvýznamnějších tratích jezdí v jedno-až dvouhodinových intervalech. Z Vídně do hlavních alpských středisek jezdí i autovlaky. Na Vorteilscard (Kartu výhod) jsou různé individuální, rodinné či skupinové slevy.
V horách jezdí i motorové vlaky, mnoho úzkokolejná a nostalgických vláčků. V zemi je téměř 3300 lanovek, sedačkových výtahů a vleků. Mnohé z nich sahají do výšky 3000 metrů a výše. Část provozují Rakouské železnice ÖBB.
Letecká doprava:
Hlavním letištěm je dynamicky se rozvíjející letiště Vídeň-Schwechat s pravidelným spojením do více než 140 míst všech kontinentů. Vídeňské letiště využívá ročně i přibližně 300 tis. cestujících z ČR, zejména při letech do míst, kam se z Prahy přímo nelétá.
Lodní doprava:
Od jara do podzimu plují mezi Vídní, Bratislavou a Budapeští denně maďarské a v některých dnech i slovenské rychlolodě. Vídeň, Melk a několik dalších měst jsou přístavy pro dálkové výletní lodě, které plují z Německa až po ústí Dunaje. Takže stačí se dostat do sousedské Bratislavy a můžete plout.
Dějiny:
Prvním státním útvarem bylo keltské království Noricum v 2. stol. před n. l., po něm teritorium v 5. století získala Římská říše, po ní kočovní Hunové, Gótové a Avaři. V 6. stol. se na východě usídlili Slované a na západě Bavoři. Zčásti patřilo i Samovy říši, v 1. pol. 9. stol. malá část i Velkomoravské říši. V první polovině 10. stol. ovládli většinu území maďarští kočovníci, po jejich porážce v r. 955 se začal pri Dunaji na území bavorské Východní marky formovat feudální rakouský stát.
Základem se staly později Dolní a Horní Rakousko, do 15. stol. byly připojeny Korutany, Tyrolsko, Kransko, Štýrsko a Vorarlbersko. Území už patřilo Habsburkům a v r. 1526 se součástí velké habsburské říše stalo i Česko, Morava, Slezsko a Uhersko. Celistvost říše byla v r. 1740 ohrožena vymřením Habsburků po meči.
Na trůn nastoupila Marie Terezie a období odporu proti její vládě ze zahraničí a vzniku rakousko-pruského antagonismu se stalo i obdobím tereziánských reforem ve snaze o hospodářský rozvoj a posílení státu. V reformách pokračoval i její syn Josef II. Šlo o zrušení nevolnictví, omezení vlivu církve, centralizaci správy státu, oddělení soudnictví.
V r. 1804 bylo Rakousko povýšeno na císařství a začalo expandovat. Přišlo o některé severozápadní území, ale získalo Balkán (i Dalmácii a Istrii) a severní Itálii. V r. 1867 vznikla Rakousko-Uherská monarchie se sídlem ve Vídni. Po první světové válce se Rakousko-Uhersko rozpadlo. Tzv. anšlusem v r. 1938 byla Rakouská republika připojena k nacistickému Německu.
Po válce bylo Rakousko obnoveno v hranicích z r. 1937. Okupační zóny byly zrušeny v r. 1955, státní smlouva deklarovala nezávislé a demokratické Rakousko, které vyhlásilo neutralitu a nevstoupilo do žádného vojenského uskupení. I díky tomu se stalo sídlem řady mezinárodních organizací, včetně části evropských úřadoven OSN.