Základní a praktické informace Rumunsko
Rumunsko je země, která se nachází severně od Balkánského poloostrova na západním pobřeží Černého moře. Je to země s velkou přírodní krásou a je plná rozmanitosti.
Název země: Rumunsko
Rozloha: 238 391 km2
Státní zřízení: republika
Geografická poloha: východní Evropa
Časové pásmo: ČR +1 hod
Hlavní město: Bukurešť
Měna: leu (RON)
Jazyky: rumunština, maďarština, němčina
Náboženství: křesťané - pravoslavní (86,7%), protestanti, katolíci
Elektřina: napětí: 220 voltů AC, 50 Hz, typ zástrčky: 2 kolíky, kulaté
Podnebí: kontinentální mírné, studené zimy s častými sněhovými srážkami, slunečné a teplé léta s častými dešti.
Pasy, víza:
Pro odcestování do Rumunska potřebuje občan české republiky platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou.
Důležitá tel. čísla:
Policie: 112
Ambulance: 112
Hasiči: 112
Státní svátky:
- 1. a 2. Ledna - Nový rok
- 13. Dubna - Velikonoční pondělí (ortodoxní)
- 1. Května - Svátek práce
- 1. Června - Svatodušní pondělí (Rusaliile) (pravoslavné)
- 15. Srpna - Nanebevzetí Panny Marie
- 30. Listopadu - Sv. Ondřej
- 1. Prosince - Národní den
- 25. - 26. Prosince - Vánoce
Otevírací doby:
Banky:
V Rumunsku není pro banky stanovena žádná standardizovaná otevírací doba, nicméně většina z nich má následující otevírací dobu: Pondělí až pátek: 09.00 až 14.00 hodin
Směnárny:
Směnárny na hlavních komunikacích, železničních hraničních přechodech a na letištích jsou otevřeny 24 hodin denně.
Pošty:
Pondělí až pátek: 08.00 až 19.00 hodin
Sobota: 08.00 až 14.00 hodin
Úřady:
Pondělí až pátek: 08.00 až 16.00 hodin
Obchody s potravinami:
Pondělí až pátek: 08.00 až 19.00 hodin
Sobota: 08.00 až 14.00 hodin
Obchodní domy:
Pondělí až sobota: 08.00 až 20.00 hodin
Neděle: 08.00 až 12.00 hodin
Muzea:
Úterý až neděle: 08.00 až 18.00 hodin
Spropitné:
V hotelu je běžné nechat 4 RON na den za pokojovou službu a 2 RON portýrovi za zavazadlo. V restauraci se obsluze běžně nechává spropitné ve výši 10-ti nebo více procent z výše účtu.
Musíte vidět:
Brašov - jedno z nejnavštěvovanějších míst Rumunska, hlavní atrakcí je Černá katedrála-největší církevní stavba mezi Vídní a Istanbulem, blízko leží i Drákulův hrad - pevnost Bran
Bukurešť - kdysi přezdívaná "Paříž východu", dominantou je 12 poschoďový parlament postaven diktátorem Ceaucescom druhá největší budova na světě (po americkém Pentagonu), atrakcí je Kostel Stavropoleos ze dne 16. století
Jižní Bukovina - Voronet, Moldovita a další kláštery pomalované gotickými freskami připomínajícími komiks, známá je také voronetská modrá - barva získávána z lazuritu, jejíž světlo dodává zvláštní atmosféru
Săpânţa - světoznámý hřbitov s pestrobarevně pomalovanými kříži
Národní vojenské muzeum - broskvově růžová budova blízko hlavního nádraží s komunistickou nástěnnou malbou a slavným letadlem Aurela Vlaicu, které vzlétlo v roce 1911.
Parlament - 3100 pokojů a 330 000 čtverečních metrů, projekt Nikolay Ceucesca v ceně miliardy eur, dnes sídlo rumunského parlamentu, také se zde pořádají konference a exkurze.
delta Dunaje - evropský varianta amazonské džungle s více než 300 druhy ptáků
pohoří Fagaraš s nejvyšší horou Rumunska Moldoveanu (2 543 m)
Bezpečnostní rizika:
Bezpečnostní podmínky jsou standardní. V některých městských čtvrtích a sídlech, jakož i v místech větší koncentrace lidí se však doporučuje zvýšená opatrnost při zajištění ochrany osobního majetku a osobních dokladů. Nedoporučuje se měnit peníze mimo oficiální směnárny, kterých je dostatek, nebo bank a nosit s sebou větší hotovost.
V případě problémů je třeba ihned kontaktovat s policií, resp. ZÚ. V současnosti se už jen výjimečně vyskytují případy falešných policistů, kteří kontrolují doklady cizinců nebo zastavují jejich auta. V případě jakéhokoli podezření se doporučuje nezastavit, ale přihlásit se na nejbližší policejní stanici. Je potřeba také počítat s přítomností volně se pohybujících zvířat, psů, stád ovcí a skotu.
Zdravotnictví:
Úroveň zdravotní péče je ve srovnání s ČR kvalitativně nižší s výjimkou soukromých klinik a ordinací, které jsou srovnatelné s klinikami v ČR. Při využívání státních zdravotnických zařízení je třeba počítat s nižším standardem služeb. Pro občana ČR je doporučeno uzavřít při cestách a pobytech v Rumunsku zdravotní pojištění, musíte mít Evropský průkaz zdravotního pojištění.
Jak se dostat do Rumunska:
Autem:
Abyste mohli v Rumunsku bez potíží cestovat autem, musíte mít u sebe platný řidičský průkaz (stačí český), technický průkaz, zelenou kartou a doklad opravňující k řízení vozidla.
Letadlem:
Doprava letadlem patří mezi nejdražší způsoby přepravy, pokud ale chcete ušetřit čas, je letadlo nejlepším řešením. Cesta z Prahy do Bukurešti trvá cca 3 hodiny.
Vlakem:
Nejlepším způsobem jak se dopravit do Rumunska je využití železniční dopravy. Rychlík Pannonia totiž jede z Prahy přímo až do Bukurešti a nikde nemusíte přestupovat. Cesta vás vyjde také o mnoho levněji, pokud budete cestovat nočními vlaky. Využít můžete i slevy, které české dráhy poskytují, více www.cd.cz
Autobusem:
Rumunsko je od ČR celkem hodně vzdáleno, proto nepatří cestování autobusem mezi nejpohodlnější. Pokud ale budete na této možnosti trvat, tak vás pravidelné linky autobusů společnosti Eurolines odvezou z autobusového nádraží Praha – Florenc až do Bukurešti.
Dějiny:
V polovině 3. století před n. l. zemi osídlili trácká kmeny, které vystřídaly Gótové a Dákové. V pozdějším období Dákové nevydrželi nápor Římanů, kteří si v 1. stol. za císaře Trajána podmanili téměř celé teritorium a proměnili ho na novou provincii - Dacia. Následná symbióza Dácké obyvatelstva s příchozími Římany, která přetrvala i po ústupu římské moci z Dacie pod tlakem Hunů a ostatních etnik v době stěhování národů, dala základ postupnému formování latinského základu kultury a jazyka rumunského národa.
Mezi 4. a 13. stol. územím dnešního Rumunska, nacházejícího se v sousedství vlivu mocné Byzantské říše, migrovaly několik etnika od Hunů a Avarů přes Slovanů, Maďarů Němců a Tatarů, z nichž některé se zde usadili a svým dílem také přispěly k formování kultury, jazyka, zvyků a tradic domácího etnika .
V 13. až 14. stol. vznikly na území Valašska a Moldavska první státní útvary (knížectví) Rumunů, které v pozdějších dobách bránily svou nezávislost před náporem Osmanské říše. Ta nakonec od 16. stol. ovládla na dlouhé období převážnou část území.
Transylvánie se po vyhnání Turků vrátila do zprávy Rakouské monarchie. Národně boj Rumunů proti Osmanské panství začal v r. 1821 za pomoci Ruska a skončil v r. 1877 vyhlášením nezávislosti. Sjednocovací proces Rumunska vyvrcholil po skončení první světové války 1. 12. 1918 připojením Transylvanie (Sedmihradska) a následně Besarábie s Bukovina, což potvrdila Trianonská smlouva z r. 1920.
V meziválečném období Rumunské království představovalo rozvíjející se balkánský stát, který byl spojenecký navázán na Francii, ČSR a Jugoslávii. Úspěšný rozvoj zastavil nejprve německo-ruský pakt Ribbentrop - Molotov (1940), který vedl k odtržení Besarábie a Severní Bukoviny od Rumunska a její připojení k sovětskému Rusku, a následně výsledky Vídeňské arbitráže, na jejímž základě Transylvánie okupovalo Maďarsko.
Během války Rumunsko vsadilo na spojenectví s Německem a zúčastnilo se tažení proti Rusku. Porážka německých armád na Východě a přiblížení fronty na hranice Rumunska vedly dne 23. 8. 1944 k mocenskému převratu v zemi, když král Michal svrhl proněmeckého vůdce maršála Antoneska a připojil zemi k antihitlerovskou koalici.
Rumunská armáda se pak zúčastnila po boku Sovětské armády osvobozování Československa od okupačních sil. Naděje prozápadního krále Michala na udržení demokracie v zemi se po skončení války rychle rozplynuly. Pod tlakem rumunských komunistů, podporovaných Ruskem, byl král koncem r. 1947 donucen abdikovat a odejít do emigrace.
Následující komunistický režim se udržel u moci až do prosince 1989, když po krvavém převratu spojeném s odstraněním posledního představitele režimu diktátora Nicolaeho Ceausesku převzal moc revoluční Front národní spásy. Postkomunistické síly se udrželi u moci až do r. 1996. V březnu 2004 se Rumunsko připojilo k NATO. Od 1.1.2007 se stalo právoplatným členem Evropské unie.