Základní a praktické informace Turecko
Turecko je země bohatá na přírodní krásy, kulturu, archeologii, historii, tradici a folklór. Najdete zde pozůstatky mnoha civilizací od z doby kamenné přes období hetejské, makedonské, římské, byzantské, až po seljuckou a osmanskou civilizaci.
Název země: Turecká republika
Rozloha: 779 452 km2
Státní zřízení: parlamentní republika
Časové pásmo: ČR +1 hod.
Hlavní město: Ankara
Měna: nová turecká lira (TRY)
Jazyky: turecký, kurdský
Náboženství: muslimské (99%)
Kód země: 90
Operátor: 118
Mezinárodní operátor: 115
Elektřina: napětí: 220 voltů AC, 50 Hz, typ zástrčky: 2 kolíky, kulaté
Podnebí:
Egejské a středomořské pobřeží mají příjemné, deštivé zimy a horká, suchá léta. V Istanbulu letní teploty dosahují od 28 do 30 ° C, zimy jsou studené, ale teploty nepřesáhnou bod mrazu, často prší, občas sněží. Anatolie je v létě horká, velmi studená v zimě. Černomořské pobřeží je v létě příjemné ale upršené, v zimě mrazivé s častými dešti. Hornaté východní Turecko je v zimě mrazivé a zasněžené, příjemně teplo je jen ve středu léta. Během zimy je jihovýchod země příjemný a suchý, v létě je horko a teploty se šplhají nad 45 ° C.
Důležitá tel. čísla:
Policie - 155
Ambulance - 112
Hasiči - 110
Turistická policie (v Istanbulu) - +90 212 527 4503
Státní svátky:
- 1. Ledna - Nový rok
- 23. Dubna - Den dětí a nezávislosti
- 1. Května - Svátek práce
- 19. Května - Den připomenutí, mládeže a tělovýchovy Atatürk
- 16. (večer) - 19. Července - Ramazan Bayrami (konec Ramadánu)
- 30. Srpna - Den vítězství
- 23. (večer) - 27. Září - Kurban Bayrami (svátek oběti)
- 28. (večer) - 29. Října - Den republiky
Musíte vidět:
Istanbul - největší turecké město, rozkládající se na dvou kontinentech. Sídlo panovníků, diplomatů, obchodníků a umělců. Dnešní podobu mu dal císař Konstantin. Mnohé stavby utrpěli pod náporem Seldžuků a později křižáků, několik se však podařilo zrekonstruovat. Jednou z nejimpozantnějších je Modrá mešita, jejíž interiér je vyzdoben 20 tisíci modrých obkladaček. Dal ji postavit počátkem 17. stol. sultán Ahmed.
Oproti Modré mešitě je další významná památka Istanbulu - Hagia Sophia - Chrám svaté moudrosti, postavený v 6. stol. na základech bývalého kostelíka. Křesťanský chrám však muslimové přestavěli na mešitu. Je v něm několik mauzoleí s pozůstatky 19 princů, vykopávky církevních staveb, studna z 18. stol. a hrobka sultána Mustafy I.
Z množství dalších památek zaujme hipodrom (At Mejdan) či Topkapi (Palác s dělovou bránou), vlastně velké město s vysokými hradbami, obrannými věžemi a komplexy impozantních budov.
Milétos - město obývané již v době bronzové. Největší rozkvět zažilo v 8. stol. před n. l., kdy bylo jedním z hlavních řeckých obchodních center. Je spojeno s počátky antické filozofie: v 6. stol. před n. l. zde působili filozof, matematik a astronom Thales, nebo filozofové Anaximénes a Anaximandros. Ve městě je celá řada památek: divadlo, mohutná pevnost z 8. stol., palác sv. Michala, Aténin chrám, bazilika.
Ankara - cíl politiků a obchodníků, ležící stranou od turistických cest. Nejvýznamnější památkou je Arslanhane Camii, modlitebna z r. 1290. Z 2. stol. před n. l. je Augustův chrám, postavený na počest římských bohů. Ve městě je množství mešit i pevností, například byzantská Hisar, s zdmi širokými 5 m, blízko ní leží Muzeum anatolských civilizací, o něco jižněji Atatürkovo muzeum.
Antalya - založena v 2. stol. před n. l. , Metropole Turecké riviéry. Za obdiv stojí monumentální Hadriánův oblouk, minarety Kesik a Yivli z 1. stol. a hrad nad starým přístavem. Východně leží citrusovými háji obklopené letovisko Alanya, předtím pirátský přístav. Zajímavé je plážové městečko Side, kde se kdysi setkali Markus Antonius a Kleopatra. Za zmínku stojí party-městečko Patara, od Antalye vzdálené několik set kilometrů na jihovýchod.
Bodrum - pulzující nejkrásnější turecké město v jižním Egejském moři. Hlavními aktivitami jsou plavání, šnorchlování a potápění. Neutuchající party. Pokud chcete klid a ticho, do Bodrumu nejezděte!
Poloostrov Gallipoli - strategické místo - klíč k Istanbulu, místo mnoha historických bitev, dnes klidná oblast pokrytá keři, piniemi a farmářskými políčky.
Harran - jedno z nejstarších obydlených míst na zemi, vypadá staře, nebudete se divit, že jedním z prvních obyvatel byl biblický prorok Abraham.
Devrentské údolí - jedno z nejkrásnějších vulkanických údolí Kapadokie.
Efes - rodiště kultu bohyně Diany, jedno z největších a nejlépe restaurovaných archeologických nalezišť Turecka, kde kdysi stával Artemidin chrám - jeden ze sedmi divů světa.
Ararat - místo přistání bájné Noemovy archy. Treky kolem hory jsou povoleny, na výstup je třeba získat speciální povolení a průvodce. O jeho vydání je třeba žádat se 45 denním předstihem.
Safranoblu - úžasná kolekce starých otomanských domů srovnatelná s Florencií.
Trója - ruiny staré Tróje nejsou tak monumentální jako v Efezu, ale každý kdo slyšel o Homérovy Iliadě je musí vidět.
Otevírací doba:
Banky:
Pondělí až pátek: 08.30 -12.00 hodin a 13.30 - 17.00 hodin
Směnárny:
Pondělí až párek: 8:30 - 16.30 hodin
Pošty:
Pondělí až pátek: 08.00 - 12.00 hodin a 12.30 - 16.30 hodin. Hlavní pošty až do 20:00 hod
V Istanbulu, Ankaře a Izmiru je centrální pošta otevřena 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Obchody:
Pondělí až sobota: 09.30 - 13.00 hodin a 14.00 - 19.00 hodin.
Úřady:
Pondělí až pátek: 08.00 - 12.00 hodin a 12.30 - 16.30 hodin.
Muzea:
Úterý až neděle: 08.30 - 12.00 hodin a 13.30 - 17.00 hodin v zimě
Úterý až neděle: 08.30 - 17.30 v létě
Palác Topkapi v Istanbulu je uzavřen v úterý místo v pondělí. V Ankaře je většina muzeí uzavřena v první den náboženských svátků.
Bankomaty:
V turistických oblastech se běžně vyskytují bankomaty, které vydávají tureckou měnu i bankomaty, z kterých můžete vybírat eura nebo dolary.
Internet:
V Turecku najdete internetové kavárny opravdu na každém rohu. Většina hotelů má WiFi síť, ale může vám stát, že některé stránky budou blokované.
Bezpečnostní rizika:
Bezpečnostní situace v tureckých destinacích je stabilní, turistům nehrozí žádná nebezpečí. Nikde se však nelze vyhnout drobné kriminalitě. Buďte proto opatrní na své věci, zvlášť na rušnějších místech. Raději nenechávejte cenné věci v autě a nenoste je s sebou na pláž.
Zdravotnictví:
Úroveň zdravotní péče závisí na typu zdravotnického zařízení. Klasické státní zařízení svou kvalitou nijak nevynikají, spíš právě naopak. Z tohoto důvodu se jejich návštěva doporučuje pouze v nouzových případech. Zdravotnická zařízení zřízené při univerzitách resp. soukromé zdravotní zařízení ve většině případů jsou naopak vybaveny na mimořádně vysoké úrovni a poskytují velmi kvalitní zdravotnické služby.
V těchto zařízeních také nebývá problém najít personál hovořící na dostatečné úrovni cizími jazyky, především anglicky. Soukromé ambulance jsou vhodné pro poskytování pravidelné lékařské služby hlavně pro děti, resp. ženy. V oblasti hlavních městských konglomerací funguje také kvalitní služba akutní lékařské pomoci. V oblasti hlavního města jsou k dispozici dvě kvalitní soukromé nemocnice "Bayindir Hastanesi" a "Guven Hastanesi", které poskytují prvotřídní zdravotnické služby. Kvalitní služby také poskytují vybrané zdravotnické zařízení při univerzitách. V síti privátních ambulancí je nutné vybírat podle aktuální situace na místě.
Doporučujeme se před cestou do Zurecka určitě připojistit.
Očkování:
Na dovolenou do Turecka nepotřebujete žádné povinné očkování.
Voda:
Voda z vodovodní sítě není vhodná k pití. Doporučujeme zakoupit balenou vodu v obchodech.
Celní předpisy:
Do Turecka je možné bez proclení dovézt:
1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 centilitrů, či 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 centilitrů, 5 balení parfému, toaletní vody nebo vody po holení s objemem do 120 mililitrů, 200 gramů cigaretového tabáku společně s 200 kusy cigaretových papírků, 1 kilogram kávy, instantní kávy, cukrovinek, čokolády a 500 gramů čaje, léky a zdravotní potřeby výhradně pro soukromou spotřebu, 10 kusů doutníků s váhou nad 3 gramy, 50 kusů doutníků s váhou do 3 gramů, 200 kusů cigaret
Z Turecka je zakázáno vyvážet:
Starožitnosti starší 100 let, pro nově utkané koberce je třeba se prokázat dokladem o koupi, hotovost vyšší než 10 000 eur
Do Turecka je zakázáno dovážet:
Drogy a další omamné látky, zbraně a náboje
Doprava v Turecku:
Autem:
Naleznete zde 385,9 tis. km silnic, 1749 km dálnic. Nejvyšší povolená rychlost je 50 km / hv obci, 90 km / h mimo obec a 130 km / h na dálnicích. Na cestách nezřídka vládne chaos, dopravní předpisy se často ignorují. Za přejezd mostu přes Bospor se platí mýtné. Dálniční poplatky směrem na Sýrii nebo Írán jsou cca 22 USD a za úsek z bulharské hranice do Istanbulu se platí 4 USD. Problémem bývá netrpělivost tureckých řidičů. Ježdění ve městech se nedoporučuje - problematické je parkování a neustálý dopravní chaos.
Autobusem:
Na cesty po vnitrozemí se doporučuje autobus, který využívá 95% cestujících v pozemní hromadné dopravě. Síť spojů, na kterých jezdí desítky státních i soukromých společností je velmi hustá, spolehlivá a poměrně levná. Jednotliví dopravci se odlišují cenami, třeba srovnávat. Dálkové autobusy jsou většinou pohodlné a klimatizované, na velmi dlouhých tratích bývá někdy v ceně i občerstvení. Alternativou k autobusem na kratší vzdálenosti jsou tzv.. dolmuše, minibusy či společné taxíky nejvíce pro 15 cestujících, které jezdí většinou po stanovených trasách a zastavují na požádání cestujícího.
Vlakem:
Železniční síť není v Turecku velmi hustá (8,6 tis. Km tratí) a jezdí málo vlaků, které jsou obvykle pomaleji než autobus. V hornaté střední a východní části země poskytují železnice nádhernou vyhlídkovou jízdu přes množství tunelů a mostů. Stanice jsou čisté, prostorné a mladí evropští turisté v čekárnách běžně pohodlně a bezpečně přespávají. V zemi platí i průkaz Interrail a na studentský průkaz ISIC je sleva.
Letecky:
Hlavním letištěm je Istanbul, má spojení s celou Evropou, zeměmi bývalého SSSR, blízkovýchodním, asijskými i severoafrickými státy. Vnitrostátní linky létají do 15 tureckých měst. Frekventované letiště s vnitrostátními i mezinárodními lety je i Ankara. Pro charterovou dopravu turisty jsou významné letiště Antalya, Dalaman a Bodrum. Hlavní tureckou leteckou společností jsou Turkish Airlines.
Lodní doprava:
V některých částech země jsou i lodní linky na dopravu cestujících (např. z Istanbulu do Trabzonu či Izmiru. Trajektové linky spojují ostrovy s pevninou.
Kontaktní české úřady v Turecku:
Velvyslanectví České republiky
Kaptanpasa Sok. No. 15, G.O.P., Ankara
E-mail: ankara@embassy.mzv.cz
Telefon: 0090 312 405 61 39
Web: www.mzv.cz/ankara
Generální konzulát České republiky
Abdi Ipekci Cad. 71, 80212 Macka, Istanbul
Telefon: 0090 212 232 90 46
Dějiny:
Ve starověku byla Malá Asie centrem významných civilizací: 3. tisíciletí až 12. stol. před n. l. Trója, 17. až 13. před n. l. chetitský říše, v 8. až 6. před n. l. Frýgie a Lýdia a řecká kolonizace západního pobřeží, od 6. stol. před n. l. do r. 333 před n. l. ji ovládali Peršané. Alexandr Veliký dostal oblast pod řeckou kontrolu a na západním pobřeží vyrostly další řecká města. V 2. stol. před n. l. se stala součástí římské říše a od konce 4. stol. tvořila spolu s Konstantinopolí a okolím jádro byzantské říše. V 11. stol. obsadili Malou Asii Seldžukové, turečtí kočovníci z východu. Osman I., vládce severozápadní Anatólie, se pokládá za zakladatele Osmanské říše.
V r. 1453 obsadili Turci staré hlavní město východořímské říše Cařihrad, které přejmenovali na Istanbul, a získali tak kontrolu nad Malou Asií. Pozdější vládci ve výbojných válkách v 15. - 17. stol. posunuli hranice a obsadili většinu jihozápadní Asie, území u Černého moře, na Blízkém východě av severní Africe, ale i celý Balkán. V 18. stol. nastal úpadek osmanského impéria, v 19. stol. ztratila říše většinu území na Balkáně.
V první světové válce stála Osmanská říše na straně zemí, které utrpěly porážku a rozpadla se. Rozdrobené kousky říše se na Blízkém východě stali mandátním územím pod britskou a francouzskou správou a Turecko bylo okupováno vojsky Dohody. Po válce však vypukla pod vedením Mustafy Kemala revoluce av říjnu 1923 byla vyhlášena, v dnešních hranicích, Turecká republika. Kemal, který dostal jméno Atatürk (otec Turecka), uskutečnil důležité reformy pro překonání zaostalosti a vybudování moderního státu. Ve druhé světové válce bylo Turecko neutrální, ačkoli něj nacistické Německo mělo určitý vliv, a až v únoru 1945 vstoupilo po boku Spojenců do války.
Po druhé světové válce se orientovalo především na USA av r. 1951 se stalo členem NATO. Státní převrat v r. 1960 eliminoval politiku pravicového režimu, v 70. letech minulého století narůstala sociální a ekonomická krize. V r. 1974 obsadila turecká vojska severní část ostrova Kypr. V r. 1980 se uskutečnil vojenský převrat, který paralyzoval činnost pravicových i ultralevicových teroristických skupin av r. 1982 přijetím nové ústavy se začal postupný přechod k civilní vládě a byla obnovena parlamentní demokracie.
Koncem 80. let minulého století odpor kurdských separatistů na jihovýchodě přerostl v partyzánskou válku. Situace se dále zkomplikovala v roce 1991 během války v Perském zálivu, kdy došlo k exodu Kurdů ze severního Iráku. Turecko patří mezi kandidátské země EU.