Výlet do Údolí králů v Egyptě
V minulosti moc špatně přístupné Údolí králů sloužilo jako pohřebiště faraonům z osmnácté dynastie, a později i z dvacáté dynastie. Údolí králů naleznete na západím břehu Nilu u starobylého města Luxoru. Tím největším objevem v Údolí králů byla jediná nevykradená hrobka krále Tutanchamona, a po jejím objevení se vysvětlila mnohá fakta z tehdejší doby. Bohatství, které zde bylo nalezeno, si dnes můžete prohlédnout v národním muzeu v Káhiře.
Co zde uvidíte
Místní lidé nazývají Údolí králů jako Biban El-Muluk – Brány králů. Určitě většina z vás, co jste toto místo ještě nenavšívili, očekává monumentální vstupy do těchto hrobek. Ale věztre, že opak je pravdou.
Architekti stavěli hrobky, tak aby byly co nejvíc skryty před zvědavci a vykrádači, kteří by rušili posvátný oidpočinek faraonů. Proto by většina z nás očekávala, monumentální vstupy do skalních hrobek, ale opak je pravdou. Některé hrovky se mohou nalézat až 100 m pod povrchem ve skalách.
Dominantou tohoto starobylého údolí je Velká pyramidová hora, která se jmenuje El-Quorn, která rozděluje celé údolí na východní a západní část.
V západní části je ale veřejnosti přístupná jen jedna hrobka, a to hrobka faraona Ale II. Aja II byl následovník faraona Tutanchamona.
Pokud pojedete do východní části, tak tam jsou ty důležitější hrobky, které jsou veřejnosti přístupné. Mějte na paměti, že pokud budete chtít navštívit tutanchamonovu hrobku, budete platit zvláštní vstupné a musíte mít i zvláštní povolení.
Od ústředního parkoviště autobusů vás do samého Údolí králů odveze vláček, který je vypravený speciálně pro turisty.
Pozor, jelikož je v Údolí králů mnoho lidí, kteří se chtějí do hrobek podívat, je potřeba vždy počkat, až předešlé skupiny před váma z chodeb hrobky výjdou. Pokud se ale zajímáte o egyptologii více, doporučujeme vám jet podívat se na hrobky bez CK - nebudete časově omezeni, a vždy si potom můžete prohlídnout hrobku v klidu, bez omezení.
V rámci běžné vstupenky můžete navštívit tři hroby. U vchodu každé hrobky sedí někdo z místních, který vám vstupenku označí. Jakmile má lístek tři dírky, musíte si u pokladny zakoupit novou.
Pokud jste do této doby viděli jen pyramidy a chrámy, tak vám určitě vyrazí dech nádherné nástěnné malby, které se v hrobkách zachovaly. Nejsou restaurované, a přesto září překrásnými sytými barvami.
Přestože byla každá hrobka jiná, všechny měly společné rysy. Měly dlouhou sestupnou chodbu, která vždy vyústila do předsíně nebo několika síní, které byly podepřeny sloupy, a končila pohřební komorou, kde byl uložen sarkofág zasnulého faraona.
Velmi podobnou expozici jako v údolí Králů můžete vidět i v údolí královen, jen v mnohem menším měřítku. Určitě tam nevynechejte nejkrásnější hrobku Nefertari. Bohužel do této hrobky je povolen vstup jen 150 osobám denně.