Hora Fudži
Hora Fudži je nejvyšší horou Japonska. Tato latentní sopka s kónickým kráterem o průměru 610 m na vrcholu je považována za posvátnou horu. Měří 3 776 m a za jasného počasí ji krásně vidět i z Tokia.
Poslední známá erupce této sopky se odehrála v roce 1708, a přestože sopka Fudži od té doby sladce spí a už tři století se neprobudila, žádný geolog se nezaručí za to, že to tak i nadále zůstane. V Japonsku se nachází celkem asi desetina aktivních sopek světa a vzhledem k tomu, že japonské území leží přímo na střetu tří tektonických desek, je vystaveno i častým zemětřesením.
Hora Fudži kraluje národnímu parku Fudži-Hakone-Izu. Je obklopena pěti jezery a obdivovaná především pro svou symetrickou krásu. Snad proto je Fudži horou, která je v počtu výstupů nejnavštěvovanější horou světa. Pod ní často proletí známý Šinkanzen na trase Tokio - Kjóto.
Fudži uctívají skoro všichni Japonci, a spojuje se s ní několik legend. Jedna říká, že hora Fudži v noci v roce 286 př.nl vyrostla na rovině a jako první na ni vystoupila opice. Skoro 1 000 let se traduje lidová pověst o princezně Kaguji Hime, kterou v bambusovém háji našel stařec a adoptoval si ji za dceru. Když dorostla na slavnou krasavici, dvořil jí i sám císař, ale Kaguja se musela vrátit do svého skutečného domova - na Měsíc. Na rozloučenou nechala císaři nápoj nesmrtelnosti. Císař o věčný život bez milované bytosti nestál a nápoj hodil na horu Fudži.
Po úbočích Fudži se rozprostírají mnohé oltáře a chrámy, což prokazuje, že japonští věřící uctívají svou "nesmrtelnou horu". Každoročně k ní přicházejí tisíce poutníků. Až do konce 19. století ale na Fudži nesměly vystoupit ženy.
Fudži je i nejznámějším národním symbolem japonské literatury a malířství. Japonský malíř Kacušika Hokusai z období Edo, vytvořil sérii známých maleb 36 pohledů na horu Fudži. Ani nositel Nobelovy ceny za literaturu japonský autor Yasunari Kawabata se ve své tvorbě nevyhnul zmínce o Fudži.
Oficiálním obdobím na výstup na Fudži je měsíc červenec a srpen. Na vrchol vede několik cest, na kterých je několik oddechových stanic. Stoupání je strmé, a celý výstup trvá dobrých 8 hodin. Pro mnohé turisty je to ale celoživotní zážitek. Mezi úpatím hory a její vrcholem může být rozdíl i 20 ° C, proto je vhodné přibalit si dostatek oblečení. Je nebezpečné opustit značkované chodníky a kvůli aklimatizaci je třeba vystupovat pomalu. Nejkrásnějším zážitkem je výstup na Fudži tak, abyste zastihli východ slunce. V zemi vycházejícího slunce je to prý skutečně nezapomenutelný moment.