Darvaza v Turkmenistánu: brána do pekla
Jedno z nejpodivnějších míst v Turkmenistánu (a ve světě vůbec), hořící kráter v oáze Darvaza (Darweze), vznikl v důsledku hledání plynu v sovětském období v 70. letech, takže zdejší tři krátery jsou umělého původu. Jeden z nich byl zapálen a hoří dodnes neuvěřitelnou intenzitou, kdy je vidět na kilometry daleko, zatímco další dva obsahují bublající bahno a vodu. Po celá léta se objevovaly pověstí, že oheň v hořícím kráteru má být zastaven, aby byl možný další průzkum a hledání plynu v oblasti, zatím však (2017) stále hoří.
Ze tří kráterů je ten ohnivý nejpůsobivější; nejzajímavější pohled nabízí v noci, kdy planoucí jáma působí skutečně jako brána pekel. Za menším kopcem jižně od kráteru se nachází přirozeně kryté tábořiště. Ke kráteru se dostanete terénním vozidlem (off-road), přitom je ale nutné připomenout, že se zde řidiči často ztratí nebo zapadnou v dunách. Není tu nikdo, kdo by Vám ukázal cestu, takže je nutné cestovat s člověkem, který se zde vyzná. Pokud byste chtěli poslední úsek od silnice dojít pěšky, dobře si to rozmyslete. Přestože cesta dunami trvá jen asi 2 hodiny, budete zde pak muset strávit noc, protože je velmi obtížné najít cestu zpět k silnici (když se nebudete moct orientovat podle obrovského hořícího kráteru). I za denního světla se však můžete ztratit, proto je mnohem lepší si zaplatit organizovanou cestu.
V oblasti nejsou žádné hotely, avšak většina klasických středoasijských čajoven (chaikhana), které lemují hlavní silnici severně od odbočky ke kráteru, nabízí lůžka na přenocování, stravu a dokonce prodává benzín. Protože zde není žádné značení k odbočce ani k čajovnám, dívejte se po vlakovém přejezdu přes hlavní silnici. Pokud přijedete z metropole Ašchabadu, odbočka ke kráteru se nachází asi 1 km před železniční tratí, a čajovny jen o pár kilometrů dále.
Na první pohled by to mohla být scéna z filmu sci-fi - avšak obrovská ohnivá díra v srdci pouště Karakum nevznikla v důsledku útoku mimozemšťanů na Zemi. Jedná se o kráter vytvořený geology před více jak 40 lety, kde od té doby nepřestává hořet oheň.
Vítejte v Darvaze v Turkmenistánu, které místní lidé říkají „Brána do pekla“. Sovětští geologové na tomto místě v roce 1971 vrtali, přičemž narazili na dutinu plnou zemního plynu. Podloží pod vrtnou soupravou se však propadlo a zanechalo za sebou díru o průměru 70 m. V obavě, že jáma může být zdrojem jedovatých plynů, se ji tým rozhodl zapálit. Domnívali se přitom, že oheň vše spálí během pár dní – ten však hoří dodnes. Plameny přitom vytvářejí zlatou záři, kterou je možné vidět na kilometry od Darvazy, vesnice s asi 350 obyvateli. Místo leží asi 260 km severně od Ašchabatu, metropole Turkmenistánu.
V dubnu 2010 místo navštívil prezident země Gurbanguly Berdimuhamedow a nařídil jámu uzavřít, k tomu však zatím stále nedošlo.
Poušť Karakum, která zabírá většinu Turkmenistánu, leží východně od Kaspického moře.
Aralské jezero se nachází severně odtud a řeka Amudarja a poušť Kyzylkum severovýchodním směrem. Oblast má významná naleziště ropy a zemního plynu.