Největší egyptské památky
Gíza je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Egyptě. Naleznete zde nejznámější egyptské památky, které vábí turisty svými rozměry, historií i krásou.
Lítáme do vesmíru, kralujeme vědě, ale zároveň nás stále baví vracet se k pohádkám. Naštěstí, na světě ještě zůstalo několik míst, které vám tuto možnost nabídnou. Patří k nim i Egypt a jeho věčné pyramidy.
Pyramidy jsou stavby ze seznamu sedmi divů světa, a vybudovali je staří Egypťané zhruba před 5 tisíci lety jako místa věčného odpočinku uctívaných faraonů. Pyramidy se vždy naplnili obrovským přepychem, aby faraoni ani po smrti netrpěli nedostatkem.
Zároveň mazanými chodbami plnými nástrah, kterými stavbu "provrtali", chtěli uchránit bohatství mrtvých vládců od dlouhoprstých návštěvníků. To se tak docela nepodařilo a majestátní hrobky se nevyhnuly budoucímu rabování a ničení.
Na území Egypta se v dnešní době nachází zhruba stovka pyramid v různém stavu, ale ty nejvýznamnější a nejzachovalejší jsou soustředěny v těsné blízkosti města Gíza, na břehu řeky Nil.
Seznam největších, dodnes dochovaných pyramid začíná pyramidou Chufuova , potom následuje Rachefova a Menkaureova pyramida . Byly určeny pro faraóny, jejichž jména jim nakonec zůstali. Ke každé hlavní pyramidě patří i několik menších pyramid určených faraonovým manželkám.
Nedaleko tří slavných pyramid stojí, o nic méně slavná, Velká sfinga. A tady se pomalu dostáváme opět k pohádce a jejím tajemstvím. Zatímco archeologické výzkumy potvrdily, že egyptské pyramidy sloužily jako hrobky faraonů, socha s lidskou tváří a zvířecím tělem svou záhadu nechce dodnes prozradit. Je možné, že měla za úkol hlídat komplex, ve kterém odpočívali faraóni - pozemští bohové.
Zatím však o tom můžeme jen fantazírovat. A o to na tomto místě vlastně jde. Nechat se unášet fantazií, zapomenout na davy turistů, a přenést se do dob, kdy tichu pouště vládla krása Egypťanek a důvtip faraonských polobohů.