Sinaj - hora tří náboženství
Hora Sinaj, zmiňovaná v Tóře, Bibli a Koránu je posvátným místem židovské, křesťanské, ale i islámské tradice, podle níž seslal Bůh Mojžíšovi desatero přikázání. Židé tuto horu nazývají Matan Tora, což znamená darování Tóry.
I když je přesná poloha hory Sinaj dodnes neznámá, mnozí věří, že je jím Jabal Musa nebo Mojžíšova Hora u kláštera svaté Kateřiny na Sinajském poloostrově v Egyptě.
Klášter svaté Kateřiny je zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO, a je nejstarším křesťanským klášterem na světě. Podle tradice byla Kateřina z Alexandrie odsouzena k mučednickému trestu smrti. Po její popravě vzali andělé její pozůstatky a odnesli je na horu Sinaj.
Na vrchol hory je možné se dostat dvěma způsoby. Pěšinkou sike El Bashait to pěšky trvá 2,5 hodiny, ale přímější je cesta sike Sayidna Musa nebo "kroky kajícnosti". Obě tyto cesty vedou k přírodnímu amfiteátru známému jako Elijášova jeskyně. Odtud je to již jen 750 kroků cca 30 minut k cíli.
Na vrcholu je muslimská mešita a pravoslavná kaple, v níž se nachází skála, o které se říká, že byla zdrojem biblických kamenných desek. Nejlépe uděláte, když si tu vychutnáte západ slunce, který zalije kopce sytě-oranžovou barvou.