Jak strávit 48 hodin v bulharské Sofii
Sofie je sice jedno z nejmladších hlavních měst Evropy, zároveň však patří k nejstarším sídlům, jehož historie se táhne několik tisíciletí, od starověkých Thráků a Keltů, přes Římany, Slovany a Osmany až do současnosti. Působivé dědictví propůjčuje městu intelektuálský historický prvek, který skvěle doplňuje vynikající jídlo, pití a atmosféru zábavy, kterými je Sofie odedávna proslulá.
Plný rozsah starověkých základů města byl odhalen až v posledním desetiletí díky stavbě metra. Jak buldozery odkrývaly zemi, odhalovaly celé ulice s domy, lázněmi a kostely starými téměř 2000 let a pocházejícími z doby, kdy byla Sofie římská provinční metropole Serdica. Některé z vykopávek jsou dnes odkryté veřejnosti. Protože Sofie od konce 19. století (kdy země získala nezávislost na Osmanské říši) slouží jako hlavní město Bulharska, nabízí také spoustu dalších historických a kulturních atrakcí. Dva dny by Vám měly stačit na to, abyste spatřili nejvýznamnější z nich.
Den 1:
Ráno a dopoledne
Den začněte časně kávou v podniku Fabrika Daga (ul. Veslec 10), stylové pražírně kávy třetí generace, která používá kávová zrna z celého světa. Odtud je to jen kousek ke komplexu starověké Serdice, srdce starého římského města. Jeho zbytky tvoří osm ulic, které zahrnující zbytky domů a lázní, přiléhají k stanici metra Serdika a jsou přístupné veřejnosti v době provozu metra (od 6 do 23 hod.).
Stejná část města však byla také předmětem zájmu komunistického vedení, takže starověké ruiny jsou přízračně obklopeny megalomanskými budovami z 50. let, jako je Budova strany či obchodní dům TSUM. Jinou éru pak připomíná Mešita Banja Baši, kdy bylo Bulharsko součástí turecké Osmanské říše.
Nedaleké Historické muzeum Sofie pomáhá spojit zlomky různých období dohromady. Nachází se v budově někdejších tureckých lázní a nabízí expozice o starověké historii, nejsilněji je však zastoupeno období konce 19. století a bulharské nezávislosti.
Dopoledne zakončete procházkou po severní polovině centra, při které si prohlédněte mešitu a známou obrovskou synagogu v Sofii. Dnes je tato čtvrť domovem vzkvétající turecké komunity. Nahlédněte do turecké restaurace Ege Türk (ul. Car Simeon 108) a dejte si prostý, ale vynikající oběd v podobě kebabu, abyste mohli ocenit plody zdejší kulturní směsice.
Odpoledne
Archeologické muzeum nacházející se v někdejší mešitě vystavuje poklady pocházející z thrácké říše, jež předcházela římskou říši. Naproti stojí sídlo prezidenta (další megastavba socialistického realismu), které není přístupné veřejnosti, když sem však dorazíte v celou hodinu, spatříte okázalý obřad střídání stráží. Projděte průchodem v budově sídla prezidenta (nalevo od stráže) a spatříte další úžasný návrat v čase: malou rotundu sv. Jiřího z červených cihel postavenou ve 4. století a ukrytou v moři megalomanských staveb z 20. století.
Pak se vydejte odpočinout si do nedaleké Městské zahrady, oblíbeného parku, před nímž se tyčí Národní divadlo Ivana Vazova. Pokud se budete chtít podívat ještě do dalšího muzea, v Sofia City Art Gallery nacházející se rovněž v parku najdete střídající se expozice současného umění.
Večer
Podle své nálady začněte večer procházkou po bulváru Vitoša, elegantní třídě pro pěší lemované na obou stranách bary a kavárnami. Pokud budete chtít ochutnat pravou místní kuchyni, vyzkoušejte bulharskou restauraci s vinárnou MoMa jeden blok západně od bulváru Vitoša.
Prohlédněte si stylové vedlejší ulice, jako je ul. Christo Belčev a ul. Angel Kančev, a dejte si zde po večeři skleničku. Neměli byste vynechat ani venkovní koktejlový bar Pavage na ul. Angel Kančev 9a.
Den 2:
Ráno a dopoledne
Následující den si nezapomeňte vzít s sebou fotoaparát, protože jej zahájíte návštěvou nejslavnější budovy Sofie, katedrály svatého Alexandra Něvského. Stavba úžasného chrámu, jehož zlaté kopule září v ranním slunci, trvala tři desetiletí, a je věnována ruským vojákům, kteří zahynuli za osvobození Bulharska z osmanské nadvlády. V jeho kryptě se nachází největší sbírka ortodoxních ikon v Bulharsku. Nedaleký kostel Sveta Sofia pochází z 6. století, avšak skutečný poklad se ukrývá pod ním: je to starověká nekropole s asi 50 hrobkami a zbytky čtyř dalších kostelů.
Dopoledne zakončete v sofijské Národní galerii Quadrat 500, která představuje zdaleka největší sbírku umění ve městě. Můžete si zde volně vybírat mezi 28 sály s tisícovkami obrazů. Sbírka se zaměřuje především na bulharské výtvarné umění 19. století, ale vystavuje také evropské mistry 18. a 19. století.
Dopoledne
Přesuňte se z centra 8 km jižně na prosperující předměstí Bojana na úpatí hory Vitoša. Okolní příroda je perfektním pozadím pro zřejmě nejcennější památku Sofie (navíc chráněnou UNESCO), kterou je Bojanský kostel. Nástěnné malby v tomto miniaturním kostelíku z 13. století představují to nejlepší z bulharského středověkého umění. Pak zamiřte do Národního historického muzea, kde naleznete další thrácké zlato a římské sochy.
Večer
Pokud budete chtít tradiční bulharské jídlo včetně tácku s grilovaným masem a sklenky národního nápoje rakije, nemůžete udělat chybu při volbě lidové restaurace Manastirska Magernica. Další restaurace Made In Home (ul. Angel Kančev 30a) je více módní, se sklonem k používání organických surovin a s čerstvými farmářskými potravinami.
Poté se vydejte do Národního paláce kultury (NDK) na jižním konci bulváru Vitoša, kde se nachází několik tanečních klubů. V současnosti oblíbené jsou kluby Sofia Live Club a Switch (nám. Bulgaria 2).