Bulharsko v kostce
Proč se tam vydat
Bulharsko se v létě těší teplému klimatu, a také zdejší festivaly nejčastěji se konají v červnu a červenci. K nejzajímavějším patří Festival růží v Kazanlaku a Festival opery, který hostí představení v římském amfiteátru v Plovdivu.
Na co se podívat
Seznamte se s řeckou, římskou, byzantskou a tureckou architekturou v metropoli Sofii, především si prohlédněte zlacené kopule Katedrály svatého Alexandra Něvského z 6. století a nedaleké Národní archeologické muzeum. Mimo město můžete navštívit řadu památek chráněných UNESCO, ke kterým patří skvěle zachovalé nástěnné malby ze 4. století v Thrácké hrobce v Kazanlaku, Sveštarská hrobka u Razgradu a Skalní kostely v Ivanovu u města Ruse.
Co dělat
Zaplavte si v Černém moři: nádherné pobřeží se táhne po délce více jak 370 km a nabízí písečné pláže a desítky letovisek. K hlavním destinacím patří rušné Sluneční pobřeží a Zlaté Písky, malebné letovisko Albena, historické město Nesebar, kulturní a historická Varna a přístavní město Burgas se středomořským prostředím.
Co ochutnat
Očekávat můžete spoustu čerstvých salátů a ovoce za mírné ceny, ale také vydatné teplé pokrmy. Mimo jiné zde naleznete menu plná pikantních masových pokrmů, plněné vinné listy, jídla z brambor, fazole, čevabčiči, musaku a pečivo s balkánským sýrem. K národním specialitám patří studená polévka tarator (z okurek, vlašských ořechů a jogurtu) a kavarma (jídlo z vepřového či telecího masa, s cibulí a houbami). Bulharsko také nabízí spoustu domácích vín i silné likéry, jako je mastika (anýzový destilát, obvykle zředěný) a rakia (místní kořalka).
Věděli jste, že…
Bulharsko se může chlubit jedním z nejstarších známých systémů písma. Ryté tabulky představující starobylou formu hieroglyfů, které jsou dle odhadů staré kolem 6000 let, byly objeveny teprve v nedávných letech a v současnosti procházejí zkoumáním.