Kam se v Bulharsku můžete vydat
Sofie
Sofie (София) se svými nevýraznými předměstími a nedostatkem krásných starých budov se návštěvníkům může nejprve jevit jako nezajímavé a nutné místo. V posledních letech však bylo vykonáno mnoho v oblasti revitalizace srdce města: Jakmile se zde zabydlíte a začnete ho prozkoumávat, objevíte nečekaně rušné město, především za slunečných dní, kdy se zdejší zelené veřejné zahrady a pouliční kavárny hemží životem. Kromě toho má Sofie atrakci v podobě zeleného pohoří Vitoša, které se tyčí se jen 8 km jižně.
Možnosti ubytování zde najdete například na Trivago nebo Hotels.com
Sofie byla založena thráckým kmenem asi před třemi tisíci lety a řada římských památek svědčí o jejím vrcholu coby regionální metropole ve 4. století n.l.. Bulhaři se objevili na scéně až v 9. století, avšak (s výjimkou Bojanského kostela ze 13. století) ostatní kulturní památky zmizely během turecké okupace v letech 1396–1878. Turecké dědictví je zde patrné v podobě pár majestátních mešit. Nejkrásnější architektura v Bulharsku pochází z doby po osvobození země od Turků: jsou to pěkné veřejné budovy, parky a velkolepá Katedrála sv. Alexandra Něvského.
Většina památek a významných míst se soustřeďuje v centru Sofie a leží relativně blízko sebe. Pěší bulvár Vitoša představuje osu nákupního okrsku a vede severním směrem ke kostelu Sveta Nedjelja, odkud bulvár Car Osvoboditel prochází kolem hlavních veřejných budov, mezi nimiž vyniká Katedrála sv. Alexandra Něvského.
Pobřeží Černého moře
Bulharské pobřeží Černého moře s jeho letovisky je oblíbeným cílem pro letní dovolenou už více jak století, avšak až v 60. letech bylo pobřeží přizpůsobeno masové turistice, kdy se jeho pláže staly oblíbeným cílem turistů ze zemí východního bloku. Od té doby se počet letovisek zvýšil, výrazně se zlepšila jejich kvalita, a po původních megakomplexech následovaly také rekreační vesničky. Slunečné počasí je zde prakticky zaručeno, takže turistické využití je z ekonomického hlediska úspěšné, avšak s výjimkou starověké Sozopole a turisticky orientovaného Nesebaru zde naleznete jen málo pozoruhodných míst. Na pobřeží leží dvě velká města, Varna a Burgas, kdy první z nich představuje nejvhodnější základnu pro cesty na méně rozvinutá místa v oblasti. Využít zde můžete místní autopůjčovny pro svou svobodu času.
Jižní Bulharsko
Silnice ze Sofie vede kolem pohoří Rila a Pirin s úseky lesa a vysokohorskými jezery, kde se nacházejí nejvyšší vrcholky Bulharska. Pokud máte omezené množství času, vydejte se do nejváženějšího z bulharských klášterů, kterým je Rilský klášter stojící asi 30 km východně od hlavní silnice vedoucí na jih. Bansko ležící na východní straně pohoří Pirin se může chlubit spoustou tradiční architektury a tím, že je významným lyžařským letoviskem a dobrou základnou pro pěší túry. Další hojně využívaná trasa vede jihovýchodně ze Sofie směrem na Istanbul. Hlavní silniční a železniční trasy, které dnes spojují Istanbul a Sofii, v podstatě sledují starověkou silnici z římské Serdice do Konstantinopole a vedou kolem měst ovládaných Turky tak dlouho, že cizinci nazývali tuto část Bulharska „evropské Turecko“. Nejvýznamnější z nich je Plovdiv, druhé největší město Bulharska, jehož stará čtvrť je úžasnou směsicí sídel z doby bulharského národního obrození a antických památek. Asi 30 km jižně od Plovdivu leží Bačkovský klášter, kde naleznete nejpestřejší fresky v zemi.
Centrální Bulharsko
Po více jak tisíc let bylo pohoří Stara Planina, ve světě známé spíše jako Balkán, kolébkou bulharského národa. Zde zřídili chánové První království a po období byzantské nadvlády zde vyhlásili bojaři Druhé království a vytvořili skvělé hlavní město Veliko Tarnovo. Nedaleké Centrální hory (Sredna Gora) byly osídleny už v pátém tisíciletí př.n.l., pro Bulhary je však tato lesnatá oblast známá jako „země dubnového povstání“, které zde proběhlo v 19. století a proslavilo se jím malebné městečko Koprivštica.
Přestože Veliko Tarnovo i Koprivštica leží trochu mimo hlavní železniční tahy ze Sofie, není obtížné se tam dostat. První z nich leží jižně od významné železniční křižovatky Gorna Orjahovica nacházející se v polovině cesty mezi Varnou a Sofií, odkud můžete cestovat místním vlakem nebo autobusem. Druhé z nich (Koprivštica) má zastávku na trase Sofie–Burgas, kde na šest vlaků denně (v obou směrech) navazují místní autobusy, které Vás dopraví do samotného městečka vzdáleného 12 km.