Bulharsko a jeho zajímavosti
Bulharsko je stát v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově. Je to země nížin, ale i hor.
Leží na samém jihovýchodě Evropy a tomu odpovídá atmosféra i nátura obyvatel této pravoslavné země. Lidé jsou zde velmi družní a pohostinní.
Ale pozor: problémy v dorozumívání však může způsobit jejich zvyk vrtět hlavou na souhlas a kývat, když říkají ne. Někdy místní lidé v dobré víře zakroutí hlavou dle našich standartů a potom vznikají někdy i humorná nedorozumění.
Bulharsko je zajímavá země, která vám nabídne vše: moře, písečné pláže, malebná historická městečka, kulturní a architektonické zajímavosti, staré kláštery i moderní letoviska, vysoké hory. Stačí si jen vybrat
Hlavní město Sofie prošlo od pádu komunismu velkým rozvojem, nicméně na venkově dodnes potkáte vesničany vezoucí se na oslu a vyrábějící vlastní ovčí sýr.
Pozor, turistům se nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa – kapsáři jsou všude.
Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace.
V posledních letech ale vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají jen na letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci.
Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými je Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.
Věděli jste, že Bulharsko je levnější než Chorvatsko, Francie, Itálie, Španělsko a další tradiční turistické destinace?
Úřední jazyk:
Úředním jazykem je bulharština, která se však vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Domluvit se světovými jazyky bývá obtížnější, uspějete nejspíše s ruštinou.
Gastronomie:
Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších kuchyní světa. Bulharská kuchyně se hodně podobá řecké a turecké.
Typickým jídlem je šopský salát z paprik, rajčat, salátových okurek a balkánského sýra,tarator - studená okurková polévka s jogurtem, smažené nebo pečené culety (tikvički) a lilky (patladžan) s jogurtovou omáčkou, pečené nebo obalované papriky - tzv. čuška bjurek. Výbornou grilovanou specialitou z mletého masa jsou kebapčeta.
Lidé:
Pro bulharskou mentalitu je typická ležérnost, improvizování, siesta, žádné velké násilí, pohoda a klid. Poznáte to hlavně v restauracích, tak se obrňte trpělivostí:-).
Důležitá tel. čísla:
- Tísňové volání: 112
- Policie: 166
- Hasiči: 160
- Lékařská pohotovost: 150
- Dopravní policie: 165
- Pomoc na silnicích: 146
Svátky:
- 3.březen - Osvobození od osmanské nadvlády (1879)
- 1. leden - Nový rok
- 15. duben - Velikonoce
- 1. květen - Svátek práce
- 6. květen - Den sv. Jiří ("Georgiov den") svátek bulharské armády
- 24. květen - Den slovanského písemnictví
- 6. září - Den sjednocení (1885)
- 22. září - Den nezávislosti BR (1908)
- 1. listopad - Den vůdců národního obrození
- 25.-26. prosinec - Vánoce
Všechny uvedené svátky jsou dny pracovního volna.
Doprava v Bulharsku:
Autobus:
Dálkové autobusy jsou asi tak stejně drahé nebo levnější než u nás. Vždy v něm hraje video, které je celkem nahlas.
Kromě řidiče je v autobusu také průvodčí, který kontroluje nebo prodává jízdenky.
Autobusovému nádraží nebo zastávce se říká avtogara. Autobusové nádraží v Bulharsku jsou zcela odlišné od našich, jak počtem lidí, kteří tam jsou zaměstnaní, stánky kolem stanovišť i frmolem.
Jízdenky do dálkových autobusů si raději kupte předem. Pokud přijdete do autobusu na poslední chvíli a budete chtít koupit jízdenku až tam, může se stát, že vás odmítnou s tím, že je prý plno. Jízdenku si nekupujete u řidiče, za jízdy za vámi přijde průvodčí.
Mikrobus:
Mikrobusy se šestnácti sedadly jezdí buď po individuálních trasách, nebo jezdí na autobusových linkách místo autobusů. Nedoporučujeme s malými dětmi. Jízda je většinou celkem svižná, bez dodržování dopravních předpisů.
MHD:
Místní hromadná doprava je v Bulharsku rozšířená. Jízdenku na tuto dopravu můžete shánět po trafikách, ale doporučujeme prostě nastoupit si a počkat, až za vámi přijde průvodčí a vy zaplatíte.
Mějte na paměti, že na místech, kde je více zastávek, bývá celkem problém zjistit, odkud který spoj jede. Na zastávkách totiž většinou nejsou uvedena čísla autobusů, které zde staví. Ale nemusíte se bát, místní lidé vám velice ochotně poradí.
Taxi:
Taxíky jsou nejdražší ale asi nejpohodlnější dopravní prostředky. Pokud si ale cenu uhádáte ještě před nastoupením, a bude pro vás akceptovatelná, tak se není čeho bát.
Běžná taxa je cca kolem 5ti korun za kilometr, ale mějte na paměti, že v noci zaplatíte dvojnásobek. No, a samozřejmě jako všude na světě se i zde dá jezdit po dohodě bez taxametru za uhádanou cenu.
Vlakem:
Kvalita vlaků zde může být různá, ale zase na druhou stranu se seznámíte s místními lidmi.
Autem:
Auto si můžete v Bulharsku půjčit. Ceny půjčoven aut se zhruba drží evropského standardu, ale kvalita aut bývá bohužel trochu horší – ale dá se to. Na dovolenou to stačí. Mějte ale na paměti, že Bulhaři respektují jedině semafory, jinak nic.
Jak se dostat do Bulharska
Letadlem:
Nejpříjemnější a nejbezpečnější možnost, jak se dostat do Bulharska, je letadlem. V Bulharsku jsou tři turisticky významná letiště: Burgas, Varna a Sofie.
Autem:
Cesta z Českých zemí do Bulharka měří asi 1100 kilometrů, podle toho, odkud kam jedete. Z Moravy do Sofie je to 900 km, dalších 350 km k moři. Z Prahy do Burgasu přes Sofii to dělá asi 1400 km.
Doporučná trasa:
Praha – Brno – Bratislava – Budapest (Maďarsko)– Szeged – Novi Sad (Srbsko) – Beograd – Niš (Černá hora) – Sofie (Bulharsko) – Plovdiv – Stara Zagora – Burgas – Varna.
Řidič u sebe musí mít řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu.
Za jak dlouho tam dojedete? Hodně záleží na dopravní situaci a na tom, jak dlouho se zdržíte na hranicích, ale do Sogie pojedete cca 12 hodin a k moři dalších cca 4 hodiny.
Auto doporučujeme brát jen, když si vezete kola.
Vlakem:
Jet vlakem do Bulharska je taková celkem ještě nezažitá možnost. Můžete využít pohodlné lehátkové vozy, které nabízí nejen komfort během cesty, a navíc budete odměněni pohledem na překrásnou rumunskou a bulharskou krajinu, hory, údolí, vesničky aj. Do poručujeme si nejdříve zarezervovat si lůžko a až potom si kupovat jízdenku.
Vlak jezdí trasou Praha – Brno – Bratislava – Štúrovo / Szob – Budapešť – Lekeshaza / Curtici – Bukurešť – Georgiu / Ruse – Sofia.
Autobusem:
Cesta autobusem stojí něco málo kolem 14 stovek. Jezdí se každý den a cesta do Sofie trvá cca 22 hodin.
Což, právě délka a relativně malé pohodlí cesty ubírá autobusu na výhodnosti. Na druhou stranu nízká cena a bezpečí zavazadel přidává plusy. Z Prahy a Brna jezdí do Sofie linkové autobusy. Studenti a děti mohou využít různé slevy.
Kam jít:
Co by vám určitě nemělo uniknout: pláže na Slunečním pobřeží ve městě Nessebar, Burgasu, Albeně, Primorsku, Balčiku a Varně, pohoří Rila, Pirin a Stará planina, metropoleSofie, římské vykopávky v Plovdivu a bývalé hlavní město Veliko Trnovo s kulturními památkami.