Sofie - metropole Bulharska
Sofie, která je obklopena pohořím Stara Planina (dříve známým jako Balkán) na severu a pohořím Vitoša na jihu, stojí na otevřené pláni v nadmořské výšce 550 m na západě Bulharska. Díky kontrastu mezi městskou aglomerací a přírodními krásami je fascinujícím místem k návštěvě, které dokáže uchvátit pozornost víc než jiné metropole jihovýchodní Evropy.
Rozvoj ve městě je v plném proudu stejně tak jako oprava silnic. Město se může chlubit řadou butikových hotelů i linek metra, které mu mohou zahraniční mnozí turisté jen závidět.
Budete-li hledat ubytování v této lokalitě, můžeme vám doporučit například Hello Sofia Guesthou**, odkud budete mít blízko do centra i na stanici metra.
Vliv komunistického období je však stále patrný: sovětská okupace země v letech 1945-1989 je znát na zdejší neostalinistické architektuře, ačkoli většina hlavních atrakcí Sofie pochází z dřívějších období. Stavby, jako je katedrála sv. Alexandra Něvského, Centrální synagoga v Sofii a mešita Banja Baši, jsou zřetelnými připomínkami multikulturní minulosti země, zatímco krásný Bojanský kostel v pohoří Vitoša je památkou chráněnou UNESCO.
Místní lidé v sobě spojují ruskou nenucenost a středozemní šarm a nadále jsou hrdými udržovateli pohostinné tradice země. Bulharština používající cyrilici se stále všeobecně používá, a to i přes přes zájem turistiky a příliv návštěvníků; anglicky se však obvykle domluvíte v restauracích, obchodech i hotelech.
Návštěvníci si rychle uvědomí, že přestože je město s více jak 1 mil. obyvatel rozsáhlé, většina aktivity probíhá v oblasti, kterou přejdete za 20 minut. Takže až už budete nakupovat na Bulváru Vitoša nebo popíjet rakiju (ovocnou pálenku) v baru, nejlepší věci v Sofii jsou dobře přístupné pěšky – pokud se ovšem nebudete chtít vydat do pohoří Vitoša.
Pokud chcete mít volnost pohybu, doporučujeme některou z Autopůjčoven.
Cestování do Sofie
Vydat se do Sofie můžete například letadlem.....
Po silnici
Doprava v Sofii jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let. Maximální povolená rychlost je 120-140 km/h na dálnicích, 90 km/h na ostatních silnicích a 50 km/h v městských oblastech. Cestování autem v Bulharsku bývá pomalé, protože dopravu často zdržují těžká nákladní vozidla.
Především o víkendech bývá na cestách do/ze Sofie velmi rušno.
Je dobré mít Zelenou kartu, pro občany EU však není povinná. V Bulharsku platí všechny řidičské průkazy vydané v zemích EU, pokud však přijedete z jiné země mimo EU, doporučuje se mezinárodní ŘP.
Pro cestování po bulharských silnicích mimo Sofii si řidiči musí koupit známku, kterou vystaví na čelním skle. Ty jsou k dostání na hraničních přechodech, poštách a některých benzínkách a platí od jednoho týdne až po jeden rok.
Všechna auta musí mít lékárničku a hasicí přístroj; nehody se mají hlásit dopravní policii KAT. Bulharská automobilová turistická asociace (SBA) poskytuje informace a zabývá se poruchami.
Trasy: hlavní silnice vedoucí ze Sofie jsou A1 a A2; A1 míří na východ k Plovdivu, zatímco A2 míří na jihovýchod, kde se spojuje s E772 směrem k městu Veliko Tarnovo a pokračuje na severovýchod, kde se opět stává A2, která vede do Varny u Černého moře.
Silnice E79 vede do Sofie z Řecka (přechod Kulata), silnice E80 vede z Turecka (přechod Kapitan Andreevo) a silnice E79 vede z Rumunska (přechod Vidin-Kalafat). Kromě toho silnice E80 vede do Sofie od hranic bývalé Jugoslávie (přechod Kalotina) a E871 vede od hranic Ruska (přechod Gjuševo).
Autobusy
Téměř všechny dálkové domácí a mezinárodní autobusové spoje odjíždějí z moderního Centrálního autobusového nádraží (Centralna Avtogara) na bulváru Maria Luiza 100 nedaleko železničního nádraží. Odjíždějí odtud autobusy do významných bulharských měst, ale také do 90 % měst a vesnic, včetně Plovdivu, Varny, Burgasu, měst Ruse, Veliko Ternovo a Sandanski.
Autobusy do bližších destinací na jihovýchodě Bulharska (včetně měst Samakov a Borovets) odjíždějí z terminálu Jih (avtogara Jug) na bulváru Dragan Cankov a z Ovča kupel na bulváru Ovča kupel 1 (včetně kláštera Rila).
Eurolines provozuje mezinárodní autobusové spoje do měst v celé Evropě, které zastavují před železničním nádražím.
Po železnici
Bulharské státní dráhy (Balgarski daržavni železnici) provozují levné a rozsáhlé spojení po celé zemi, i když vlaky jsou někdy velmi pomalé. Monumentální betonové Hlavní nádraží (Centralna Gara) v Sofii se nachází na bulváru Maria Louiza 112 a je vzdáleno 20 minut pěšky severním směrem od centra města.
Jízdenky na linky v severní polovině Bulharska se prodávají v přízemí a všechny ostatní v suterénu. Jízdenky na mezinárodní spoje zakoupíte u přepážky pro mezinárodní jízdenky.
Bulharské státní dráhy obsluhují 6 hlavních tras vedoucích ze Sofie: do Varny či Bourgasu u Černého moře, do Plovdivu a dále k hranicím Turecka, do vesnice Kalotina u hranic s bývalou Jugoslávií, do vesnice Kulata u hranic s Řeckem a do města Ruse u hranice s Rumunskem.
Kromě toho jezdí denně spoje do Bělehradu, Bukurešti a Budapešti.
Některé atrakce Sofie:
- Bulharská agentura pro turistiku: www.visitsofia.bg
- Národní galerie umění
- Etnografické muzeum
- mešita Banja Baši (Kodi Seyfullah Efendi Camii)
- Centrální synagoga v Sofii (Tsentralna Sofiiska Sinagoga)
- Chrám sv. Mikuláše Divotvůrce
- Bojanský kostel
- Katedrála sv. Alexandra Něvského (Hram-pametnik Aleksandar Nevski)
- Přírodovědecké muzeum
- Rotunda sv. Jiří (Rotonda Sveti Georgi)
- Muzeum socialistického umění