Navštivte norské fjordy
Fjordy na západě Norska vyhloubené ledovci se střídají se strmým skalnatým terénem, kde útesy spadají k řídce osídlenému pobřeží, zatímco závratně vysoké vodopády jakoby se řítily přímo z nebe. Krajina fjordů v západním Norsku je naprosto jedinečná a mimořádně krásná, takže ji mnoho lidí řadí mezi nejpůsobivější na Zemi.
Geologie
Když se návštěvníci poprvé setkají s takovou krásou, často zůstanou v údivu, jak mohl tento geologický zázrak vůbec vzniknout. Odpověď je svým způsobem jednoduchá: asi před 450 mil. let byl hornatý západ dnešního Norska součástí obrovského pohoří, které výškou hravě převyšovalo i Mount Everest. Poté přešlo několik dob ledových, kdy se velmi ochladilo, a vrcholky hor byly pokryty obrovskými plochami ledu silnými kilometry. Ledy praskaly, tříštily se a řítily dolů, což obnášelo geologické posuny. Nakonec se opět oteplilo a led začal tát, přičemž za sebou zanechával obrovská údolí se strmými stěnami, která byla často zatopena zvedající se hladinou moře… a tak se zrodily fjordy.
Hlavní atrakce fjordů
Teď, když je vědecká stránka vyřízená, můžeme pokračovat tím, co zdejší geologie přináší světu. Norsko je velká země a procestovat ji vyžaduje čas, takže začneme nejlepšími přírodními atrakcemi, ke kterým patří fjordy, trasy a zážitky. Nejlepší doba pro návštěvu země je od června do srpna. Mimo toto období má mnoho hotelů, aktivit a dalších zařízení zavřeno nebo jsou nedostupné. Pokud Vás tato skutečnost nedoradila, pak také květen a září mohou být příjemné, ačkoli počasí (které je nejisté i v červenci) je v tu dobu ještě méně předvídatelné.
Geirangerfjord
Plavba kolem Geirangerfjordu (UNESCO) o délce 20 km jistě patří k nejkrásnějším trajektovým trasám světa. Dávno opuštěné budovy statků lnou k téměř kolmým stěnám fjordů, zatímco světle zelené vodopády se kroutí, padají a řítí do smaragdově zelené vody dole. Vyplujte trajektem z vesnice Geiranger a užívejte si klidu, zatímco budete opouštět tento malý rušný přístav, anebo nastupte v tiché vesnici Hellesylt.
Skála Kazatelna a Lysefjord
Lysefjord s jeho impozantními žulovými stěnami nedaleko města Stavanger by pro mnoho návštěvníků jistě byl jejich nejoblíbenějším norským fjordem i bez pozoruhodné, ač poněkud děsivé, skály Kazatelna (Preikestolen). Vyhlídka, která je jedním z ikonických obrázků Norska, je tvořena plochou skálou podobající se stolu, jejíž kolmé stěny spadají do vody z výšky asi 604 m. Je místem, kde si i lidé jinak netrpící závratí najednou uvědomí, že se přece jen bojí výšek…
Jostedalsbreen
Jedno z nejúžasnějších míst v oblasti fjordů není ve skutečnosti vůbec fjord. Pevninský ledovec Jostedalsbreen, který má (zmenšující se) rozlohu 487 km² a místy tloušťku 600 m, je největší pevninský ledovec na evropském kontinentu. Z ledové vrstvy vyčnívá řada ledových jazyků, ke kterým se můžete dostat z několika míst. Nejoblíbenější je přístup z Fjærlandu, ale tišší a malebnější výhled budete mít od ledovcových splazů Nigardsbreen či Bødalsbreen. Nejlepší způsob, jak se s nimi seznámit, je nasadit si mačky, připoutat provazem a pomalu se vydat po světle modrém ledu při výletu s průvodcem. Poskytuje je většina měst v blízkosti ledovce.
Nærøyfjord
Zatímco vesnici Gudvangen, která leží na konci úzkého Nærøyfjordu, nemůžeme popsat jako zvlášť pěkné místo, její poloha na okraji sklovité vody fjordu, na níž shlíží útesy vysoké i více jak kilometr, stojí za to, abyste se sem vydali. A když se sem rozhodnete podívat, cestujte lodí (trajekty plují mezi městečky Gudvangen a Flån několikrát denně). Stěny útesů od sebe místy odděluje pouze 250 m vody a dolů padají vodopády, takže na připlutí sem jen tak nezapomenete.
Snøvegen – trasa
Ne vše se v zemi fjordů točí kolem těchto zatopených údolí. Snøvegen („Sněžná trasa“, zvaná také Aurlandsvegen) stoupá od úrovně moře a klikatí se nahoru až na pustou skalnatou planinu, která odděluje města Aurland a Lærdalsøyri, a pak se neméně nebezpečně vrací zpátky dolů. Představuje vynikající způsob, jak poznat horskou oblast Norska jen pár minut cesty od fjordů.
Železnice Oslo-Bergen
Přestože existuje několik způsobů, jak cestovat z metropole Osla do oblasti fjordů na západním pobřeží, jen jeden z nich je skutečně stylový. Železnice Oslo-Bergen bývá často uváděna jako jedna z nejkrásnějších vlakových tras světa. Poté, co projede lesy na jihu Norska, stoupá vlak na krásnou, téměř nekonečnou náhorní planinu Hardangervidda (kde můžete spatřit soby), a pak klesá do Bergenu a na okraji země fjordů.
Tip: přestupte na zastávce Myrdal a pokračujte po mimořádně strmé odbočce do země fjordů, která vede od městečka Flåm.
Plavby na kajaku na fjordech
Existuje spousta míst, kde si můžete fjordy prohlédnout z vody, zatímco budete poklidně pádlovat na kajaku po vodě. Doporučujeme Lustrafjord, kde sice nebudete moct pádlovat s vydrami, zato kolem kolonie tuleňů. Výlety na kajacích organizuje společnost Fjordseal se základnou jen kousek od městečka Solvorn.
Oslofjord
Oslofjord sice nemá impozantní stěny útesů, úzké kanály, ledovce ani vodopády jako západní pobřeží, má však jednu atrakci, kterou ostatní fjordy postrádají: metropoli země na svém konci. V mimořádně krásném přírodním prostředí je Oslo důkazem, že také lidé mohou být dobří umělci, nejen příroda. Mnoho návštěvníků zjišťuje, že se zde nachází muzea a galerie světové úrovně, které mohou soupeřit s těmi v jiných evropských městech; naleznete zde např. Munchovo muzeum. Přitom se město může chlubit ve svém okolí lesy, kopci a jezery, které nabízejí příležitosti k pěší turistice, cyklistice, lyžování a plavbám na člunu.