Oslo – metropole Norska
Norské Oslo, město známé eklektickou architekturou i strohým skandinávským designem, je kulturní Šangri-La, která spojuje rušnou zábavní scénu s řadou špičkových muzeí a galerií.
Nenechte se však oklamat kosmopolitní atmosférou: jeho předměstí jsou často zalesněná a napůl venkovská a je zde možné provozovat pěší turistiku, plavat i lyžovat.
Jeden z nejlepších způsobů, jak se do norské metropole dostat, je po moři, přičemž budete plout kolem pozoruhodných fjordů, kde vedle sebe spatříte rybářské lodě, výletní lodě i luxusní jachty.
Oslo leží na konci zálivu Oslofjord o délce 110 km a je městským centrem Norska a jedním z mála měst, kde je možné plout na plachetnici, lyžovat a bruslit dosytosti jen kousek od jeho centra.
Ubytování v této oblasti si můžete rezervovat například na Booking.com nebo Trivago.cz
Komu stačí pěší výlety, měl by zavítat do úžasného centrálního okrsku s jeho změtí moderních a historických budov. Nachází se zde rovněž mnoho významných zastávek, jako je Munchova muzea ze skla a oceli, Městské muzeum s jeho starosvětským kouzlem i pevnost Akershus s kamennými hradbami. Severně odtud leží silně zalesněná oblast Nordmarka s nespočtem příležitostí pro rybaření, sběr borůvek a vycházky, zatímco jižní čtvrť Frogner se může chlubit parkem Vigeland, což je mimořádná kombinace otevřeného prostoru a surrealistických výtvorů sochaře Gustava Vigelanda.
Neméně pozoruhodné je Národní muzeum a galerie, kde se mj. nachází nejslavnější obraz Norska, Výkřik od Edvarda Muncha, a nová futuristická Opera v okrsku Bjørvika.
Pro večery v Oslu bývají typické hemžící se davy, protože místní lidé věnují velkou pozornost práci i zábavě. Vzkvétající scéna restaurací získala už čtyři michelinské hvězdičky, za dobré jídlo však nemusíte nutně vydat balík. Čtvrť Grünerløkka nabízí řadu malých rušných pouličních kaváren, kde mohou hosté dostat rychlou večeři za rozumné ceny.
POkud se vám nebude chtít jezdit místní dopravou a budete chtít užívat svobody cestování doporučujeme navštívit levnou autopůjčovnu.
Cestování do Osla
Letecky
Z Prahy do Osla či Bergenu létají přímé letecké spoje. Lety jsou operovány norskou nízkonákladovou společností Norwegian.
Autobusem
Autobusové spojení do Norska zajišťuje v České republice například společnost Eurolines, která jezdí 6x týdně na trase Praha-Oslo s dvěma přestupy v Berlíně a v Kodani. Cesta trvá cca 23 hodin.
Po silnici
Podmínky pro řízení jsou v Oslu a jeho okolí obecně dobré a silnice dobře udržované (patří k nim také pár dvouproudových silnic). Jinde v Norsku, především v horských oblastech, však bývají silnice horší a jezdit byste po nich měli velmi opatrně. Také je důležité si předem ověřit, jestli nejsou horské průsmyky uzavřené kvůli sněhu.
Hlavni trasy bývají označeny „E“ (evropské trasy), např. silnice z Osla do Trondheimu jsou E3 a E6. Ostatní silnice jsou značeny „R“ (riksvei=dálnice). Všechny silnice vedoucí do Osla jsou vybaveny stanicemi pro výběr mýtného.
Maximální povolená rychlost na silnicích mimo města bývá stanovena mezi 80 a 100 km/h; v městských oblastech to obecně bývá 50 km/h, zatímco některé obytné ulice mají limit 30 km/h a často bývají vybaveny neoznačenými zpomalovacími prahy (retardéry), takže by zde měli řidiči jezdit opatrně. Kromě toho by řidiči měli mimo prioritních tras („hlavních silnicích“) dávat pozor na vozidla, která náhle vyjíždějí z odboček vpravo: oficiálně mají přednost v jízdě a vina padá na řidiče, který do nich narazí.
Doprava jezdí po pravé straně, minimální věk pro řízení je 18 let a řidiči musí mít svůj národní ŘP nebo Mezinárodní ŘP; ten je nutné mít při řízení vždy u sebe. Pokud do Norska přijedete vlastním vozidlem, vyžadují se registrační dokumenty a platný certifikát o pojištění. Je vhodné, ač ne povinné, mít Zelenou kartu. Vozidla musí stále mít rozsvícená tlumená světla.
Norská automobilová federace (NAF) provozuje poruchovou službu, kterou může využít každý, kdo je členem některé z větších mezinárodních motoristických organizací.
Při dopravě z České republiky se vyplatí zkrátit si cestu alespoň jedním trajektem.
Po železnici
Vlaky do Osla bývají obecně čisté a dochvilné, avšak cateringové služby jsou minimální. Všechny vlaky používají Centrální nádraží v Oslu (Oslo S), které se nachází na nám. Jerbanetorget a snadno se tam dostanete ze všech částí města místními autobusy. Pravidelné místní vlaky pro dojíždějící jezdí jak odtud, tak z Nationaltheatret T-Bane (stanice metra) na hlavní třídě Karl Johans gate.
Norges Statsbaner (NSB) je národní železniční společnost, která provozuje spoje z Osla do všech částí země.
Bergenská železnice jezdí z Osla do Bergenu po nejvýše položené železniční trati v severní Evropě a její součástí je železnice Flåmsbana, což je nejstrmější úsek trati v Evropě.
Železnice Dovre spojuje Oslo s Trondheimem, zatímco Jižní trasa vede z Osla kolem jižního pobřeží do města Stavanger. Součástí trasy železnice Dovre je železnice Rauma, která se proslavila díky filmům o Harry Potterovi.
Vlaky spojují Oslo se švédským Göteborgem a dánskou Kodaní, odkud je možné pokračovat vlakem přes Paříž či Brusel do Londýna. Také odtud jezdí vlaky do Stockholmu.
Norges Statsbaner – NSB je národní železniční společnost (poskytovatel), který provozuje místní i dálkové spoje z/do Osla.
SJ je švédský národní přepravce, který obsluhuje trasy do/z Göteborgu a Kodaně vlaky po Mostě přes Øresund.
Nejspolehlivějším nástrojem ke hledání vlakových spojení v Evropě jsou stránky německých drah Deutsche Bahn.
Některé atrakce Osla:
- Návštěvnické centrum města Osla: www.visitoslo.com
- Munchovo muzeum (Munch Museet)
- Oslo Domkirke – katedrála
- TusenFryd – zábavní park
- Opera v Oslu
- Vigeland – park a muzeum sochařství
- Akershus – pevnost a hrad
- Oslo Radhus – radnice
- Národní galerie (Nasjonalgalleriet)
- Frognerbadet – komplex venkovních bazénů
- Muzeum vikinských lodí (Vikingskipshuset)