Helsinky a jeho Tuomiokirkko a Uspenská katedrála
V hlavním městě Finska se snoubí originální architektura z dob cara Alexandra I. a ruské nadvlády s moderními stavbami z období 20. století. Největší finská metropole je vyhledávanou turistickou oblastí. Náruživí cestovatelé se vyžívají zejména v poznávání působivých historických památek.
Mezi nejvyhledávanější patří námořní pevnost Suomenlinna, náměstí Senaatintori s luteránskou a ortodoxní katedrálou. Neodmyslitelnou součástí návštěvy Helsinek je absolvování vyhlídkových plaveb, protože Helsinki patří mezi významné přístavní města.
Rušný noční život, restaurace s národními i světovými specialitami, proslulé tržiště, velká obchodní centra, zábavní parky, botanické a zoologické zahrady, národní parky, prestižní univerzity, muzea a galerie. I tak můžeme charakterizovat moderní Helsinki.
K historickým perlám Helsinek patří luteránská katedrála Tuomiokirkko, která je známá i jako "Bílá katedrála“. Do roku 1917 se ale nazývala Katedrála sv. Mikuláše. Charakterizuje ji centrální věž se zelenou kopulí, další čtyři menší a půdorys ve tvaru řeckého kříže. Stojí na místě, kde v roce 1727 stál menší kostelík.
Na zhotovení pozoruhodné stavby se podíleli dva architekti - Carl Ludwig Engel a po jeho smrti Ernst Bernhard Lohrmann, který k původnímu stavebnímu návrhu svého předchůdce přidal sochy dvanácti apoštolů, zvonici a kapli. Kostel vznikl v letech 1830 až 1852 a je postaven v neoklasicistním stylu.
Centrem pozornosti v interiéru jsou kazatelna, sochy andělů a oltář znázorňující pohřbení Krista. Je to dílo ruského umělce Timeona Karl von Neffa. Součástí katedrály je kaple, která byla obnovena v průběhu roku 2004. Interiér působí velmi jednoduše, ale přesto navštíví katedrálu více než 350 tisíc turistů ročně.
Vznešená Uspenská katedrála nebo Chrám věčného spánku Panny Marie je dalším zajímavým historickým monumentem Helsinek, který ročně obdivuje téměř půl milionu turistů z celého světa. Katedrála je známá pořádáním různých společenských akcí. Pravidelně se zde konají koncerty, výstavy či semináře.
Katedrála Dormition byla dokončena v roce 1868 a v současnosti je největší pravoslavnou katedrálou v západní Evropě. Na unikátním stavebním díle se podílel ruský carský architekt Alexej M. Gornostaev. Stavbu charakterizují zdi z červené cihly a zelené střechy věžiček s třinácti zlatými kupolemi. Ukrývají v sobě symbol Krista a jeho apoštolů.
Interiér nápadně připomíná byzantský stavitelský styl, což je kopulovitý tvar centrálního chrámu, mohutné sloupy, typický oltář, klenutý strop, mozaiky, reliéfy a pestrá barevnost s převládající zlatou barvou. Neodmyslitelnou součástí víry pravoslavných křesťanů jsou svaté ikony biblických a církevních osobností. Portréty svatých představují pro pravoslavné křesťany most, který je spojuje s Kristem, a mnoho z nich můžete obdivovat právě v Uspenské katedrále.