Hotelový luxus v ledovém hradě
Jakoby zázrakem se v malém finském městečku Kemi každoročně objeví sněhově-ledové království. Nejde však o žádný kouzelný proutek, ani o magii sněhové královny. Za ledovým skvostem je skrytá tvrdá práce a šikovné ruce tamních umělců. Poprvé byl komplex postavený v roce 1996 a jeho rozloha se pohybuje od 13 tisíc do 20 tisíc m².
Ledových hotelů je na světě více, ale ten v městečku Kemi je přece jen něčím výjimečný. Kromě toho, že je největší na světě, každým rok vypadá jinak. Stavba ledového hradu má i své podmínky:
- musí mít určitou minimální rozlohu
- nejvyšší věž má mít více než 20 metrů
- rozdělen musí být minimálně do tří hlavních částí - hotel, restaurace a kaple
Vše ostatní záleží na fantazii stavitelů, kteří nešetří originalitou při výzdobě a tvorbě celkové kompozice. Jelikož hrad se každoročně mění, mnozí se za jeho "ledovou" atmosférou navracejí.
Přestože je pořád na co se dívat, nemusíte být odkázán jen na tuto činnost. Hrad má i své nádvoří, na kterém jsou k dispozici funkční sněhové tobogány.
Pokud vám bude během prohlídky zima (teplota zde nestoupne nad - 5 ° C), můžete se zahřát u horkého nápoje v ledovém baru. A ten je doslova ledový. Židle tvoří kmeny stromů pokryté sobími kožešinami a stoly jsou vytesané z ledu. V nabídce je i jídlo. Mějte ale na paměti, že pokud se budete chtít najíst, je třeba předem si rezervovat místo. Na talíři samozřejmě nedostane led, ale velmi chutné jídlo.
Pokud byste zatoužili po skutečném ledovém luxusu, najdete ho v hradním hotelu LumiLinna. Finančně jde ale o poměrně nákladný špás. Cena pro jednu osobu na jednu noc začíná při 115 €. Za takovou částku dostanete postele se sobí kožešinou a spací pytel určený pro extrémně nízké teploty. Během otevíracích hodin si pokoje mohou prohlížet návštěvníci, večer slouží už jen hotelovým hostům.
Nezapomeňte zde navštívit kapli. V té si své "ano" řekl již nejeden manželský pár. Konají se zde i náboženské obřady, během nichž je vstup do ní zdarma. Kaple je jediná část ledového komplexu, která se nemění.
Přírodní sníh by nestačil jako stavební materiál pro toto rozměrné dílo, a tak se používá i slaná mořská voda. Otevírací doba je každoročně v rukou přírody.